• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Norwich cz-2 katedra Swietej Trojcy (Holy Trinity)
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 05-07-2014 21:07
Wszystkie punkty:161 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.44
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:158 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 7
Wizyty: 1812
Norwich cz-2 katedra Swietej Trojcy (Holy Trinity)
Witam w drugiej części spaceru po miescie Norwich , dzisiaj pokaze Wam druga katedrę z zewnatrz i wewnątrz (niewiele miast w Anglii posiada dwie katedry), zapraszam Andrzej

Krótka historia Norwich
W roku 43 ne Rzymianie najechali Brytanię, na brzegiem rzeki zalozyli miasto Venta Icenorum , zamieszkane przez nich ponad 300 lat, to miejsce lezy na poludnie(ok 3 km) od współczesnego miasta Norwich. Ruiny tego miasta przykryla ziemia miasto nigdy nie została w pełni odkopane i zbadane nadal znajduje się tam zielone pola. Większość współczesnych miast w Wielkiej Brytanii powstały z miast, które zbudowali Rzymianie . Po odejsciu Rzymian, miasto Venta Icenorum opuszczono i wybudowano nowe miasto przy ujściu rzeki Wensum do rzeki Yare.Pierwotnie byly to rozrzucone osady ktore z czasem sie polaczyly. Jedna z osad na północnym brzegu rzeki nazwano "Norwic", która ostatecznie dała nazwę miastu.
Przyszedl czas Wikingow ktorym pomagalo dzielnie trzystu wojów z Polski podbijac toporami Anglie. Wikingowie pod wodza Kanuta Wielkiego, siostrzeńca naszego krola Bolesława Chrobrego pokonali Edmund krola wschodniej Anglii w roku 870 , Edmund został świętym jego szczatki znajduja sie w Bury St Edmunds. Dunczycy zamieszkali w Norwich , rozbudowujac go, nadajac nazwy wielu miejscom, miasto liczylo wtedy od 5000 do 10.000 mieszkancow i bylo zamozne. Wzgledny spokoj zostal zburzony przez Normanow z polnocnej Francji, podboj Normanów zmienił wszystko , w 1096 rozpoczeli budowe katedry z bialego kamienia sprowadzanego z Caen w północnej Francji, zbudowali w centrum nowy zamek. W okresie sredniowiecza miasto sie rozwijalo dzieki tkactwu i handlu welna , któremu początek dał w 1366 król Edward III, sprowadzając i osiedlając wykwalifikowanych tkaczy flamandzkich ktorzy uciekli przed przesladowaniami w Niderlandach.W 1158 roku miasto otrzymało przywilej od króla Henryka II, a w 1194 kolejny od Ryszarda Lwie Serce. Bogactwo miasta znalazło odzwierciedlenie w wielu budowlach z tego czasu, ktore są nadal widoczne w Norwich. Od XIV wieku powstalo w Norwich wiele duzych kościołow, dziś można znaleźć w centrum miasta 31 średniowieczne kościoły a także wiele innych budowli z czasów średniowiecza. Przez większość czasu między latami 1650 i 1750, Norwich bylo oceniane jako drugie miasto po Londynie pod względem dobrobytu, tkactwo i handel welnianymi tkaninami byl nadal podstawą gospodarki. W 1623 roku uznano Norwich za najbardziej zielone miasto Anglii , w celu ochrony wartości jednego z największych naturalnych obszarow .Norfolk Broads stał się parkiem narodowym.
W obrębie samego miasta Norwich znajduje sie 150 terenów zielonych , w tym 23 parki, 59 obszarow natury i rezerwaty przyrody . Przykładem jest pięknie odrestaurowany wiktoriański Plantation Garden, tajemniczy ogród w samym sercu miasta jest niesamowicie spokojny i piękny. Normanowie wbudowali 2,5 milowy (4 km) mur obronny wokół miasta, ktorego ruiny dzisiaj mozemy ogladac w wielu miejscach Norwich. Mury otaczajace miasto sa większe niż w City of London. W Sredniowieczu w miescie bylo az 56 kościołów, do teraz przetrwalo 31.

Ok dwoch tysiecy lat temu Brytania, stanowiła prowincję dwóch imperiów: rzymskiego od 43 r. do ok. 410 r. n.e., a potem duńskiego, stworzonego przez Kanuta Wielkiego, siostrzeńca naszego krola Bolesława Chrobrego. Po najeździe normańskim (1066) Anglia połączona dynastycznie z terytoriami Europy kontynentalnej poczęła ekspansję w obrębie Wysp Brytyjskich. Walia została podbita w 1282 r., ale przez kilka stuleci Anglicy nie potrafili się uporać ze Szkocją i Irlandią. Szkocja została wcielona do imperium nieco 300 lat temu, w 1707 r., tzw. aktem unii. Przypadająca w 2007 r. 300. rocznica tego wydarzenia nie budzila entuzjazmu Szkotów. Szkoci wiele wycierpieli od Anglików po krwawo stłumionych dwóch powstaniach w (1715 r. i 1745 r.). Armia angielska otrzymała wówczas rozkaz wieszania każdego Szkota przyłapanego w stroju z kraciastego tartanu.

Dosyc historii kraju w którym mieszkam, slow kilka o katedrze która Wam prezentuje. Normanowie podbijając Anglie zdecydowali się na budowy wielkich katedr w sercach miast angielskich (Lincoln, czy Ely-pokaze Wam wkrótce) , oraz w Durham, Londynie i Bury St Edmunds,).
Budowa katedry w Norwich rozpoczela sie w roku 1094 i trwala do 1145, powstala jedna z największych romańskich budowli w Anglii w tych czasach..W czasie Reformacji (w XVI wieku) wladze katedralne aby uniknac zburzenia budowli podporzadkowaly sie krolowi Henrykowi VIII I swiatynia stala sie protestancka katedra nowego Kościoła Anglii. Katedra bardzo ucierpiala w czasie nalotow niemieckich w czasie II wojny swiatowej. Zainteresowanych tematem odsylam do poszukiwan w necie .

Zapraszam na spacer po katerze, pozdrawiam z Anglii , Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 7
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
08.07.2014 czas 19:59
pokaż komentarz
Bardzo podziwiam budowniczych katedr - sklepienie palmowe, gwieździste - COŚ NIESAMOWITEGO ! Pozdrawiam serdecznie
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
06.07.2014 czas 11:28
pokaż komentarz
Zbychu nie przesadzaj z tymi pochwalami, staram sie pokazac Wam pare fajnych miejsc i tyle (a jesli chodzi o ilosc odwiedzin moich galerii na tym portalu -robilem dla siebie statystyke na koniec czerwca-nieco ponad 85 tysiecy wejsc, pozdrawiam Ciebie i innych uzytkownikow Worldbooka, Andrzej
zbych
zbych zbych komentarzy: 660
0 pkt
05.07.2014 czas 23:08
pokaż komentarz
Super !!! Pracuj nadal !!! Jesteś najlepszy !!! Powinni zmienić punktacje - punkty za zamieszczanie galerii i wyświetlenia - liczy się aktywność !!!!!! Komentarze i o ceny to ,, pic na wodę ,, !!! Jak ty to ,, Robisz ,, ze Masz czas ,, tyle ,, produkować ....???? !!! Pozdrawiam !!!!
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi