• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Leicester
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 24-08-2014 18:32
Wszystkie punkty:177 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.78
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:165 z 165 pkt.
Komentarze: 4
Porady praktyczne: 7
Wizyty: 2279
Leicester
Witam , zapraszam ogladajacych do nastepnego miasta w podrozy po Anglii, dzisiaj pokaze Wam miasto Leicester ktore liczy ponad 330,000 mieszkańców, jest stolica hrabstwa Leicestershire i najwiekszym miastem rejonu East Midlands (Srodkowo Wschodniej Anglii), jest położone 160 km na północ od Londynu i ok 50 km od Birmingham.

Leicester to historyczne a zarazem futurystyczne, tętniące życiem nowoczesne miasto. Niezwykłe sklepy, wspaniałe restauracje, bogate życie nocne i ogromna różnorodność kulturowa wspólnie przyczyniły się do rozwoju miasta . Leicester to takze miasto studenckie - University of Leicester został założony w 1921 roku, oferuje wysoki poziom nauczania. Uczelnia sklasyfikowana jest na 18-tej pozycji w Wielkiej Brytanii, jako jedna z niewielu instytucji z Wielkiej Brytanii znajduje się na liście 200 najlepszych uczelni na świecie, podczas roku akademickiego 12% populacji miasta stanowią studenci, ponad polowa z 18,000 studentów (studia dzienne i zaoczne) uczęszcza na studia magisterskie lub doktoranckie.

Leicester zalozyli 2000 lat temu Rzymianie, najpierw zbudowali tu warownie z duzym garnizonem, wokol ktorej zaczely powstawac domy mieszczan, rzemieslnikow, kupcow. Dzisiaj zostalo z dawnych czasow stare miasto, mury i bramy, koscioly, ogrody i muzea . Miasto leży nad rzeką Soar, w okolicy Lasow Panstwowych (National Forest)
Znajdują się tu: Katedra St. Martins z 1086 roku , Narodowe Centrum Kosmiczne (National Space Centre) ktore w 2005 r. odwiedzil amerykanski astronauta Buzz Aldrin czlonek misji Apollo ktory chodzil po Ksiezycu, oraz liczący 700 lat, jeden z największych krytych rynków w Europie, oferujący duży wybór owoców, warzyw, mięsa, ryb i przypraw. Leicester jako pierwsze miasto w Wielkiej Brytanii uzyskało miano Environment City, czyli miasta przyjaznego środowisku. Jest tu duża ilość zieleni i parków, w tym utrzymywane przez Uniwersytet i często odwiedzane ogrody botaniczne .
W Leicester odkryjesz mnóstwo wspaniałych budowli, poczynając od Muzeum New Walk i Galerii Sztuki -miejsca imponującej kolekcji sztuki ekspresjonistycznej, kończąc na starożytnych rzymskich ruinach w Muzeum Jewry Wall, które są jednym z najlepiej zachowanych przykładów rzymskiej architektury w Wielkiej Brytanii. Odkryjesz tu piękne budynki, kościoły oraz bramy starego Leicester i oczywiście średniowieczny, nawiedzony Ratusz oraz kościół św. Marii de Castro ale takze kosztujący wiele milionów funtów, imponujący Curve Theatre ktory został uroczyście otwarty w listopadzie 2008 roku. Nowoczesny teatr, opisywany jako „najbardziej ekscytujący europejski projekt kulturalny”, przez cały rok proponuje ciekawy repertuar.
Wybór miejsc, gdzie możesz zjeść w Leicester, obejmuje wytworne, współczesne restauracje z nowoczesnymi wnętrzami i fantazyjnymi potrawami. Należą do nich, znajdujące się w centrum miasta, wyjątkowo eleganckie restauracje Maiyango i The Quarter. W Leicester mozna spotkac restauracje oferujace hiszpańskie tapas, kuchnie włoska, meksykańska, chińska, kreolska, francuska, grecka i arabska.

W Leicester możesz też czasem poczuć się jak w Pendżabie i kupić najlepsze hinduskie artykuły. Północny rejon miasta, lokalnie nazywany “Złotą Milą”, jest rajem dla miłośników sari i butików z jedwabiem, kolorowych sklepów z biżuterią i targowisk sprzedających niebywale smaczne indyjskie słodycze. W Leicester istnieje szereg fantastycznych miejsc imprez muzycznych, poczynając od rockowych występów w The Charlotte – gdzie grały takie zespoły jak Oasis i Stone Roses, kończąc na objazdowych musicalach, operach i muzyce orkiestrowej w De Montfort Hall. Miłośnicy festiwali powinni koniecznie udać się do miasta latem, kiedy odbywają się dwa, bardzo popularne festiwale plenerowe Summer Sundae i Big Session.

Atrakcje Leicester :

Leicester Clock Tower
Leicester Cathedral
Leicester Castle & The Great Hall
The Guildhall
The National Gas Museum
Jewry Wall Museum
Jain Centre
Leicester Council House
National Space Centre
Museum of Science & Technology
De Montfort Hall -Theatre
Leicester University Botanic Garden
New Walk Museum and Art Gallery
Guru Nanak Sikh Museum
Belgrave Hall (Historic House/Palace)
Castle Park , Western Park, Victoria Park, Abbey Park

Zapraszam na wspolny wirtualny spacer uliczkami Leicester

Jako ciekawostka

Kodeks Leicester – znany dziś pod nazwą Kodeks Hammera, XVI-wieczny zbiór pism i notatek sporządzonych przez Leonarda da Vinci. Kodeks Leicester swoją nazwę zawdzięcza Thomasowi Coke pierwszemu hrabiemu Leicester, który nabył zapiski w roku 1717. W roku 1980 kodeks został zakupiony przez bogatego przemysłowca, kolekcjonera sztuki i filantropa Armanda Hammera z posiadłości Leicester i przemianowany na Kodeks Hammera. W roku 1994 manuskrypt został zakupiony na aukcji przez miliardera Billa Gatesa za kwotę 30.8 milionów dolarów. Kodeks został najdroższą książką w historii. Kodeks jest w formie 18 arkuszy papieru, gdzie każdy złożony jest w połowie i zapisany na obu stronach. W ten sposób tworzy 72 strony dokumentu. Pierwotnie zapiski były związane razem, lecz obecnie strony są od siebie oddzielone. Kodeks napisany jest ręcznym włoskim pismem lustrzanym. Tekst oprawiony jest licznymi ręcznymi rysunkami i wykresami.Kodeks zawiera liczne pomysły renesansowego artysty, jego szkice projektowe, ilustracje związane ze sztuką i nauką. Treść i jego forma jest luźno powiązana ze sobą, bardziej przypomina zapiski z obserwacji Leonarda da Vinci, który przelewał na karty swoje teorie na temat astronomii, właściwości wody, skał i skamieniałości, powietrza i światła.• wytłumaczenie dlaczego skamieniałości morskie można znaleźć w górach. Leonardo wierzył, że góry powstały z morza stopniowo wypiętrzając się do obecnej formy.• ruch wody – jest to główny temat Kodeksu. Leonardo pisał o prądach wodnych w rzekach i na podstawie ich obserwacji konstruował mosty i snuł teorie na temat erozji. • luminescencja księżyca – Leonardo podejrzewał że powierzchnia księżyca jest pokryta wodą, która odbija światło od słońca. Leonardo na podstawie obserwacji wysunął teorię udowodnioną sto lat później przez Keplera na temat światła popielatego czyli poświacie widocznej na aktualnie nieoświetlonej części Księżyca, widocznej dzięki światłu odbitemu od Ziemi.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 7
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 4
zbych
zbych zbych komentarzy: 660
0 pkt
31.08.2014 czas 11:48
pokaż komentarz
Ty to masz kondycje !!! ,, Kupa ,, historii !! Pozdrawiam !!!
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
30.08.2014 czas 10:08
pokaż komentarz
Zmieniłabym miniaturkę do albumu, bo pień drzewa jest na pierwszym planie ;)
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
30.08.2014 czas 10:06
pokaż komentarz
ja też się cieszę Andrzeju, ze mogę z Tobą poznawać Anglię :))) Pozdrawiam
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
28.08.2014 czas 10:23
pokaż komentarz
Dzieki za mile slowka bezb, w najblizszy weekend dwa albumy z kolejnego malego miasteczka z piekna stara katedra , pozdrawiam z deszczowej Anglii , Andrzej
bezb
bezb bezb komentarzy: 1140
0 pkt
27.08.2014 czas 20:33
pokaż komentarz
Witamy - jak dobrze że mamy tak wspaniałego odkrywcę starej Anglii - takie miejsca możemy podziwiać bez końca. Pozdrawiamy
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi