• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Malaga -miasto niezwyklych uniesien religijnych
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 19-10-2014 12:15
Wszystkie punkty:158 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.38
Głosy: brak
Opracowanie albumu:158 z 165 pkt.
Komentarze: 0
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 2191
Malaga -miasto niezwyklych uniesien religijnych
Witam, w tym albumie pokaze Wam dwa ważne koscioly Malagi , katedrę i kosciol Świętego Jakuba w którym trwaly przygotowania do wyruszenia procesji z kościoła ulicami miasta, w części opisowej oczywiście nie zabraknie historii obu pokazywanych miejsc, zapraszam.

Katedra w Maladze stoi w zabytkowym centrum miasta. pełna nazwa katedry to La Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación (Katedra Wcielenia ) była budowana prawie 250 lat (1528 a 1782), w miejscu gdzie był wcześniejszy główny mauretanski meczet-Al Jama. Prace rozpoczęły się w pierwszej połowie XVI wieku, w stylu gotyckim, zlecone przez Królów Katolickich niedlugo po odbiciu Malagi z rak Maurow. Projektant Diego de Siloé marzył o olbrzymim kościele, wysokim na 117 metrów i szerokim na 72. Katedra uważana jest za niezwykłe dzieło renesansu, ale widać w budowie wplyw baroku i innych klasycznych stylów. Podczas gdy oryginalne plany zawierały 2 wieże, brak funduszy pozwolił na ukończenie tylko jednej, dając katedrze czułą nazwę La Manquita, co w luźnej interpretacji znaczy „jednoręka kobieta”. Mieszanina stylów jest bardzo widoczna, z przewagą renesansu. Dolne partie są gotyckie, podczas gdy górne i fasady prezentują barok. Będąc w środku można podziwiać znakomicie rzeźbione drewniane stalle chóru, wykonane przez Pedro de Mena, wspaniałe, barokowe organy oraz dzieła sztuki zgromadzone w bocznych kaplicach. Idąc dookoła kościelnych krużganków nie można nie przeoczyć kaplicy Notre-Dame-des-Rois z przepiękną Panną i Dzieciątkiem, kaplicy Ste-Barbe i wspaniałego, gotyckiego ołtarza, a także kaplicy Wcielenie, całej zrobionej z marmuru z czterema agatowymi kolumnami. Boczne kaplice mieszczą interesujące dzieła sztuki: przyciągającą matkę bolesną autorstwa Pedro de Mena, Chrystusa na krzyżu Alonso de Mena, wielką Matkę Boską Różańcową autorstwa Alonso Cano itd.
Katedra ma własne ogrody i wspaniały dziedziniec.
Płaskorzeźba nad drzwiami przedstawia dwóch patronów miasta Św, Cyriaka i Św Pawła. Ściany opierają się na olbrzymich kolumnach korynckich. Najwięksi Hiszpańscy budowniczowie tacy jak Alonso Cano zajeli się wnętrzem kościoła. Niezwykłe jest to, że da się przejść do okola budynku. Do północnego portalu można dość przez oranżerię a przy głównym wejściu znajduję się fontanna.
Nad drzwiami Katedry – znajduja sie luki bogato dekorowane wielobarwnym marmurem. Nad środkowymi drzwiami znajduje się płaskorzeźba, przedstawiająca scenę z biblii "Wcielenie", taką nazwę nosi katedra.Po wejsciu do wnetrza widac ogrom tego kosciola
złożonego z trzech naw, wszystkie tej samej wysokości, chociaż ta położona centralnie jest większa od bocznych. Nawy są przykryte pięknymi, bogato zdobionymi kopułami.

Kościół Świętego Jakuba
Budowe rozpoczeto w 1490 roku na początku procesu chrystianizacji miasta jako doskonały przyklad polaczenia w sobie dwoch roznych styli - europejskiego gotyku i islamskiego mudejar z pozniejszymi zmianami (w XVIIIw.) w stylu baroku. Budowe rozpoczeto zaledwie 3 lata po odbiciu Malagi z rak Maurow na zlecenie królów katolickich , zakonczono w 1545 roku. W kosciele nie zmieniono pieknej mauretanskiej wiezy dzwonnicy Kościół jest bazyliką o trzech nawach i dwóch przyporami, oddzielone grubymi łuki, które spoczywają na filarach korynckich, których wały są domem dla wielu nisz, gdzie rzeźby Pedro de Mena były gotowe. W tym kosciele bylem swiadkiem goraczkowych przygotowan przez podekscytowany tlum wiernych do wyruszenia procesji z duza, przepiekna figura Madonny niesionej przez wielu mezczyzn, pokaze Wam kilka zdjec z wnetrza do ktorego nielatwo bylo sie przecisnac wsrod tlumu wiernych aby zrobic zdjecia z bliska.

Malaga to miasto w ktorym z niezwykla starannoscia i religijna zarliwoscia organizuje sie procesje w okresie Swiat Wielkanocnych od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Piątku procesje organizuje 50 bractw najdłuższe trwają nawet osiem godzin i kończą się nad ranem -Semana Santa (zwana też Semana Mayor czy Semana de Pasion) to najważniejsze i najbardziej ekscytujące wydarzenie religijne w całym roku. Każda z procesji organizowana jest przez inne bractwo – cofradía. Niektóre z nich jednoczą się wokół którejś z Marii, inne jednoczą również ludzi określonego zawodu: są więc cofradí’e winiarzy czy legionów. Mieszkancy Malagi szczególną sympatią darzą tych ostatnich - legionarios – żołnierzy elitarnych jednostek wojskowych. Żołnierze – ubrani zawsze, bez względu na pogodę w koszule z krótkim rękawem, niosąc Chrystusa na krzyżu śpiewają o tym, że marzą by polec w boju i nagradzani są co i rusz salwami oklasków. Jest też cofradí’a studentów i ci w czasie procesji śpiewają Gaudesmus Igitur, ale próżno szukać procesji śpiewających pieśni religijne. Jednoz bractwo przez całą procesję odmawia modlitwy. Każda z procesji ma dwie orkiestry dęte: jedna podąża za statuą Jezusa, druga – Marii, a bębny wybijają rytm procesji. Nikt nie przyklęka, nie robi ręką znaku krzyża, nikt się nie modli ani nie odmawia różańca.

Zapraszam do wspolnego, wirtualnego zwiedzania kosciolow Malagi, pozdrawiam z Anglii , Andrzej
Lista zdjęć
47
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
24.10.2014 czas 08:17
pokaż komentarz
Witam, w weekend pokaze Wam kolejne malutkie, angielskie miasteczko o statusie city (zaledwie 15k mieszkancow) za to z ogromna katedra mierząca 565 stóp (ok. 172 m) dlugosci, ktora jest najdłuższym gotyckim kościołem nie tylko w Anglii ale także w Europie, zapraszam Andrzej
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi