• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Mediolan Bazylika sw Ambrozego (Basilica di Sant Ambrogio)-patrona Mediolanu
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 13-12-2014 19:12
Wszystkie punkty:160 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.42
Głosy: brak
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 0
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 3396
Mediolan Bazylika sw Ambrozego (Basilica di Sant Ambrogio)-patrona Mediolanu
Bazylika św. Ambrożego

Cytuje znalezione w necie opisy Bazyliki, nie jestem ich autorem –jest to moja kompilacja z wielu roznych zrodel ktorych adresow nie zapisalem.

Bazylika św. Ambrożego to druga, po Katedrze Narodzin św. Marii, najważniejsza budowla sakralna w Mediolanie, powstała w latach 379-386 z inicjatywy biskupa Ambrożego, na terenie wczesnochrześcijańskiego cmentarza. Następnie w VII wieku rozbudowywana przez benedyktynow, a w IX powstało atrium (rodzaj dziedzińca). Przez kolejne stulecia kościół był kilkakrotnie przebudowywany.
Współcześnie świątynia reprezentuje typowy przykład lombardzkiej romańskiej architektury sakralnej. Do bazyliki prowadzi, otoczony kolumnadą, czworokątny dziedziniec (atrium) z kolumnami, których kapitele ozdobione są scenami z Biblii i fantastycznymi zwierzętami, symbolizującymi walkę dobra ze złem. W atrium eksponowane są znaleziska i kamienie nagrobne z cmentarza wczesnochrześcijańskiego, które znajdowały się w miejscu obecnego kościoła.
We wnętrzu świątyni przechowywane są relikwie św. Ambrożego, patrona miasta.
Na początku nawy głównej (po lewej stronie od wejscia) znajduje sie granitowa, wczesno-rzymska kolumna a na jej szczycie waz z brązu, zwinięty w pętlę gad symbolizuje laskę Aarona. Na kolumnie, wewnątrz bazyliki, znajduje się Wąż Mojżesza, który uciekł przed gniewem króla Ezechiasza. Jest to rzeźba w brązie podarowana przez cesarza Bazylego II w 1007 r. Dawniej wierzono, że jest to oryginalny wąż sporządzony przez Mojżesza.
Na uwagę zasługuje także romańska ambona, ozdobiona wizerunkami zwierząt i ludzi. Pod amboną mieści się sarkofag Stylichona z IV wieku, na którym widnieją płaskorzeźby przedstawiające postacie świętych.
W centralnym punkcie kościoła znajduje się cyborium, czyli niewielki baldachim z X wieku, który podtrzymywany jest przez cztery rzymskie kolumny. Cyborium osłania Złoty Ołtarz wykonany w IX wieku przez Vuolvinia. Dzieło ozdabiają płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia Chrystusa i św. Ambrożego. Urna pod ołtarzem zawiera relikwie świętych: Ambrożego, Protazego i Gerwazego.
W poludniowej czesci nawy glownej znajduje sie kaplica grobowa Capella di San Vittorio in Ciel del Oro z IV wieku. Nazwa kaplicy pochodzi od pięknych złotych mozaik na sklepieniu.
Na końcu nawy północnej znajduje się wyjście na, niedokończony przez Bramantego, Cortile della Canonica (Krużganek Kanoników). Warto zwrócić uwagę na kolumny środkowej arkady, które przypominają pnie drzew. Z krużganków prowadzi wejście do małego muzeum, w którym eksponowane są dzieła związane ze świątynią
Na placu, po lewej stronie bazyliki, na zewnątrz ogrodzenia , znajduje się kolumna powszechnie nazywana "diabelską kolumną". Została ona wzniesiona w epoce rzymskiej. Kolumna ta posiada dwa otwory, przedmiot legendy, według której była ona świadkiem walki św. Ambrożego z diabłem. Zły duch chcąc przebić świętego rogami, zrobił nimi dziury w kolumnie. Po długich wysiłkach udało mu się uwolnić i zbiec. Tradycja ludowa mówi, że z otworów wydobywa się zapach siarki i że przykładając ucho do kolumny, można usłyszeć głosy piekielne.
Największym skarbem bazyliki jest pochodzące z IX w. cyborium ozdobione stiukami (ażurowa obudowa ołtarza w kościele chrześcijańskim, składająca się zazwyczaj z czterech kolumn podtrzymujących baldachim w formie kopuły – prawdziwa perełka średniowiecznej sztuki zdobniczej. Pod cyborium znajduje się ołtarz św. Ambrożego, wysadzany drogimi kamieniami, srebrem i złotem, pod ołtarzem natomiast – relikwiarz św. Ambrożego. Poza cyborium koniecznie trzeba jeszcze zobaczyć w bazylice kaplicę Sacello di San Vittore, wzniesioną w IV w. i zwieńczoną złoconą kopułą ozdobioną mozaikami z V w.

Elementy bazyliki cieszące sę największym zainteresowaniem Ambona będąca arcydziełem początku okresu romańskiego przebudowana w 1201.
Sarkofag zwany Sillicone, arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej z IV wieku.
Złoty Ołtarz (chroniony w ‚kryształowej urnie”), dar arcybiskupa Angilberto II.
Rzeźbione stalle chóru, w stylu późnego gotyku, z polichromicznymi rzeźbami, które przypominają sceny z życia św Ambrożego i inne alegoryczne sceny.
Marmurowy tron biskupi z IX wieku.
Mozaika w absydzie, pochodząca z IV i VIII wieku przedstawiająca Zbawiciela pośród tłumu mediolańskich świętych
Pięknie prezentuje się także zdobiąca apsydę w nawie głównej, XIII – wieczna mozaika przedstawiająca Chrystusa Pantokratora.

Bazylika św Ambrożego posiada również wiele kaplic, reprezentujących prawie wszystkie istniejące style w Mediolanie począwszy od neoklasycznych form Ludwika Gagnola, barokowej kopuły ozdobionej freskami przez Luini’ego, po renesansowy Bernardino Lanino.
Warto zajrzeć do muzeum św Ambrożego, pełnego pamiątek z grobowca rodziny Della Croce i kilku Zakonników.

Bazylika św. Ambrożego to budowla trójnawowa, bez transeptu. Wejście do świątyni poprzedza atrium, czyli charakterystyczny dla architektury starochrześcijańskiej i romańskiej czworokątny dziedziniec otoczony krużgankiem. Po obu stronach surowej fasady z końca XI w. wznoszą się dwie dzwonnice – południowa Dzwonnica Mnichów (wł. Torre dei Monaci) z IX w. oraz północna Dzwonnica Kanoników (wł. Torre dei Canonici), z I poł. XII w. Dzwonnica Mnichów to konstrukcja prosta i surowa w wyglądzie, przypominająca raczej wieżę obronną, natomiast Dzwonnica Kanoników utrzymana jest w lombardzkim stylu romańskim.

Zapraszam na krotki spacer po Bazylice, pozdrawiam Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi