• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Mediolan Cmentarz Monumentalny (Cimitero Monumentale)
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 14-12-2014 04:48
Wszystkie punkty:120 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.56
Głosy: brak
Opracowanie albumu:119 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 5
Wizyty: 2297
Mediolan Cmentarz Monumentalny (Cimitero Monumentale)
Dzisiaj zapraszam Was na krotki spacer po slynnym cmentarzu mediolanskim Cimitero Monumentale na ktorym zgromadzono wiele okazalych nagrobkow ktore mozna przyrownac do wybitnych dziel sztuki rzezbiarskiej, kiedys przed wiekami tworzono je na zamowienie wladcow bogatej arystokracji i duchowienstwa, dzisiaj znajduja sie tu nagrobki osob waznych, zasluzonych dla miasta i kultury wloskiej.

Glowny budynek Cmentarza pochodzi z XIX wieku i jest mieszanina wielu stylow architektonicznych prowadza do niego schody ,od glownego budynku odchodza skrzydla boczne. W jego centralnym miejscu umieszczono wielki sarkofag a w nim spoczął Alessandro Manzoni. Obok spoczywa inny XIX -wieczny pisarz i patriota, Carlo Cattaneo. W bocznych skrzydłach znajdują się ogromne, piętrowe katakumby, gdzie leżą nie tylko doczesne szczątki wielu wybitnych osób zasłużonych dla społeczeństwa, lecz również tych, którzy mieli odpowiednie środki aby tu sobie wykupić miejsce wiecznego spoczynku. Z tyłu, za glownym budynkiem jest ogromy cmentarz liczący ok 25 hektarów powierzchni, składający się z wielu sektorów przedzielonych symetrycznie biegnącymi alejkami. W części za lewym skrzydłem spoczywają chrześcijanie obrządków nie - katolickich, natomiast w sektorze po stronie prawej jest cmentarz żydowski. W głębi znajduje się ossarium, a jeszcze dalej, na końcu głównej alei, budynek najstarszego w Europie krematorium. Na całym obszarze na przestrzeni minionych 150 lat powstała ogromna ilość kaplic i nagrobków w różnych stylach.

W tym albumie pokaze Wam niewielka czesc tego co zobaczylem w tym szczegolnym miejscu , niektore pomniki sa wzruszajace w swojej prostocie np. postać młodej, nagiej dziewczyny,czy matki trzymającej w ramionach małe dziecko albo młodej kobiety z niemowlęciem na kolanach, anioł pochylający się nad maleństwem w kołysce, czy grupę dwojga przytulonych do siebie dzieci, umieszczoną na nagrobku gdzie pochowano ich matkę. Są tu wykuci w marmurze żołnierze, którzy padli na polu chwały spoczywający na płycie grobu, gdzie złożono ich doczesne szczątki, czy postać mężczyzny wkładającego bochenek chleba do pieca (zmarły był starszym cechu piekarzy). Należy też wspomnieć dwie okazałe budowle widoczne z daleka, górujące swoim rozmiarami nad całym otoczeniem. Pierwsza należy do rodziny Bocconi, której Mediolan zawdzięcza Cimitero Monumentale prywatną uczelnię cieszącą się wielką renomą (do dziś nosi ona nazwisko Ferdynanda Bocconi, swego założyciela) z ogromnym krzyżem i wieloma figurami naturalnej wielkości. Drugi, również bardzo szczególny grobowiec, należy do rodziny Campari (właścicieli firmy produkującej sławne na całym świecie drinki) ozdobiony grupą przestawiającą Chrystusa siedzącego przy stole podczas ostatniej wieczerzy, również w naturalnych rozmiarach.
Aby dokładnie obejrzeć cały cmentarz należy spędzić tam wiele godzin, gdyż w zasadzie każda kaplica i grobowiec zasługuje na uwagę. Ja bylem tam zaledwie godzine ale to co zobaczylem wystarczylo mi w zupelnosci aby wzruszyc sie nad losem lezacych tu ludzi, tyle jest tam zapisanego w kamieniach smutku, tragedii. Z pewnością jest to miejsce niezwykłe i godne uwagi, na bogatej liście mediolańskich zabytków, zaś architektura i rzeźba w przeważającej części zasługuje na miano dzieł sztuk. Polecam , Andrzej
Lista zdjęć
30
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 5
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza