• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Mediolan -zamek Sforzow (Castello Sforzesco)
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 25-01-2015 14:07
Wszystkie punkty:154 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.29
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:150 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 4
Wizyty: 1808
Mediolan -zamek Sforzow (Castello Sforzesco)
Witam w kolejnej odslonie urokow Mediolanu-dzisiaj pokaze Wam zdjecia zamku Sforzów (Castello Sforzesco) z zewnatrz i troche wnetrz, w kolejnej czesci w nastepny weekend pokaze znakomite artefakty renesansowej i barokowej sztuki włoskiej i francuskiej, oraz ostatnia, nieukończona rzeźba Michała Anioła, nad którą pracował dziewięć lat "Pieta Rondanini" - wykończone są zaledwie niewielkie fragmenty: dłoń, kolano. Matka Boska, stojąc dźwiga martwe ciało Chrystusa, zapraszam, Andrzej

Cytuje fragment opisu zamku znalezione w necie (nie jestem ich autorem)

Średniowieczny Mediolan zyskał na znaczeniu pod władzą rodu Viscontich. To oni rozpoczęli budowę katedry, oni także wznieśli w mieście silnie ufortyfikowany ceglany zamek, rozbudowany przez ich następców, Sforzów. Powstał jeden z najbardziej luksusowych dworów renesansu, potężny i ponury Castello Sforzesco na planie kwadratu z monumentalnym dziedzińcem w środku, otoczony blankowanymi murami i narożnymi basztami. Był rodowym gniazdem królowej Bony.

Zamek Sforzów to dawna twierdza i rezydencja rodziny Sforzów (forza to po włosku siła), despotycznych władców Mediolanu, którzy rezydowali tu od XV w. Budowla została wzniesiona na polecenie rodziny Visconti, w latach 1360-1370. W połowie XV w. została jednak zburzona przez zbuntowanych przeciwko ówczesnym władcom mieszkańców Mediolanu. Dopiero później, po przejęciu władzy przez rodzinę Sforzów, zamek odzyskał dawny blask i formę, w jakiej do dziś możemy go podziwiać. Za panowania Lodovica Sforzy (najsłynniejszego przedstawiciela rodu, którego kochanką była dobrze nam znana i uwieczniona na obrazie pt. "Dama z łasiczką" przez samego Leonardo da Vinci - Cecylia Gallerani) był jednym z najpotężniejszych, najbardziej luksusowych i znanych z bogactwa dworów renesansowej Europy. Ponadto Sforzowie, chcąc wyznaczać nowe trendy w architekturze i sztuce, do wykończenia zamku zatrudniali najznakomitszych artystów renesansu - Bramantego i Leonarda da Vinci. Dni chwały rodziny Sforzów dobiegły końca wraz ze zdobyciem miasta przez Francuzów w 1499 r., i odtąd aż do końca XIX w. zamek służył różnym okupacyjnym wojskom jako koszary. Wreszcie na przełomie XIX i XX stulecia powstało tu muzeum. Obecnie zamek to ogromna budowla na planie prostokąta, powstała z czerwonej cegły. Całość budynku otaczają zachowane, dawne mury obronne z dwoma basztami i zdobioną bramą wejściową. Nie brak tu typowo renesansowych blankowanych wież oraz licznych krużganków. Przed wejściem do zamku znajduje się fontanna, tyły budynku otacza natomiast park Parco Sempione. Budynki zamkowe skupiają się wokół trzech dziedzińców. Jeden z nich, dawna część mieszkalna, Corte Ducale (Dwór Książęcy), sąsiaduje obecnie z Museo d’Arte Antica i Pinacoteca del Castello (Muzeum Sztuki Starożytnej i Galerią Zamkową). W Muzeum Sztuki Starożytnej zgromadzone są obecnie fragmenty rzeźb ze zburzonych kościołów i pałaców Mediolanu. Ozdobą Muzeum jest "Pieta Rondanini" Michała Anioła, nad którą autor pracował ostatnie 9 lat swojego życia. Pierwsza sala Dworu Książęcego jest zajęta przez zbiory Galerii Zamkowej (zwanej Pinakoteką). Znajdziemy tu prace takich artystów jak Bellini, Crivelli, Mantegna, Arcimboldi oraz cykl fresków ilustrujących historię Gryzeldy z Boccaccia. Inne muzea mieszczą się w La Rocchetta, fortecy Sforzów, na lewo od Corte Ducale. Muzeum Sztuki Użytkowej, z instrumentami muzycznymi, wyrobami z kutego żelaza, ceramiki i kości słoniowej, zainteresuje specjalistów. W małym Muzeum Egipskim, w lochach, można obejrzeć pomysłowo urządzoną wystawę sarkofagów i mumii oraz fragmenty Księgi Umarłych zapisane na papirusie. Mieści się tu także niewielkie Muzeum Prehistorii, gdzie zgromadzono m.in. znaleziska z epoki żelaza.... koniec cytatu.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 4
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
13.05.2016 czas 20:00
pokaż komentarz
Ponadto ciekawe ujęcia z góry (domyślam się, że z zamku).
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
13.05.2016 czas 19:58
pokaż komentarz
Nie miałam tyle szczęścia, żeby zobaczyć ten Zamek Sforzów wraz z fontanną, dodaje ona dodatkowego uroku budowli. Ale sam zamek jest okazały. Byłam w ubiegłym roku w Mediolanie, ale fontanna była nieczynna:(
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi