• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Mediolan - Duomo di Milano
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 31-01-2015 19:56
Wszystkie punkty:162 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.46
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 2952
Mediolan - Duomo di Milano
Witam w kolejnej odslonie urokow Mediolanu, dzisiaj pokaze Wam gotycka katedre stojaca w samym sercu Mediolanu- pięcionawowa z transeptem, rozlozysta Duomo St. Maria Nascente di Milano- nazywana w skrocie (Duomo di Milano)-Katedra Narodzin sw. Marii w Mediolanie ktora odwiedza rocznie ponad 4 miliony ludzi, sto tysięcy osób tygodniowo. Zapraszam, Andrzej

Zbudowana z białego i różowego marmuru pochodzącego z kamieniołomów w Candoglii nad jeziorem Maggiore. Budulec został wybrany przez samego księcia Gian Galeazzo Visconti'ego -glownego sponsora budowy katedry, to z jego polecenia rozpoczęto budowę katedry w 1386 roku i zakończona sześć wieków później w 1966.
Katedra zwieńczona jest czterometrowa statua Madonny - "Madonnina" z pozłacanej miedzi, wysokiej na 4 metry ktora dodano w 1774 roku.

Kiedy odwiedzilem Mediolan w grudniu ubieglego roku ze wzgledu na padajacy deszcz zamknieto mozliwosc zwiedzania dachu katedry ktory nieomal w calosci pokryty byl rusztowaniami z powodu trwajacych prace konserwatorskich Poczerniale rzezby, sa czyszczone z wiekowego kurzuponownie staja sie jaskrawobiale.
Aby dostac sie na dach nalezy wyjsc z katedry i podejsc wzdluz lewej sciany bocznej budowli, gdzie znajduje się specjalne wejscie. Do wyboru mamy dwa sposoby dostania się na gore: tanszy – wejscie po 255 schodach (koszt 8 €) oraz winda (za 12 €).

Dzisiejszy wyglad katedry to polaczenia stylow: gotyckiego i barokowego rowniez neogotyckiego w czasie trwjacej kilka stuleci budowy.Katedra została wyświęcona w 1572 przez kardynała i arcybiskupa Mediolanu Karola Boromeusza.
Ilosc figur zdobiacych katedre jest trudna do policzenia ,wedlug roznych zrodel jest ich- ok. 3 000, wedlug innych 4225-wiekszosc zostala dodana w ciagu ostatnich 200 lat budowy.

Glowne drzwi wejsciowe z brazu ozdobione są płaskorzezbami przedstawiajacymi sceny z zycia Maryji, sw. Ambrozego i dziejow miasta. W gornych rzezbieniach okien apsydy dopatrzec się mozna herbu Viscontich – weza polykajacego czlowieka

Slow kilka o wnetrzu katedry
Moje pierwsze wrazenie po wejsciu do srodka-jest ciemno i mrocznie, wnetrze jest surowe, nieomal ascetyczne w porownaniu do mnogosci ozdob na zewnatrz. Przez waskie ale dlugie XVI wieczne witraze przedstawiające sceny biblijne, wpada w pochmurny dzien malo swiatla, oswietlenie elektryczne jest slabe i wysoko zawieszone (ok 45 metrow nad posadzka katedry), warunki do robienia zdjec fatalne (oczywiscie zakaz uzywania flesza) a za zgode na robienie zdjec (permitt foto) trzeba zaplacic. W ogromnej nawie glownej 52 potezne filary wspieraja zebrowe sklepienie (we wnetrzu katedry moze uczestniczyc we mszy lacznie prawie 40 tysiecy wiernych.
Na sklepieniu absydy znajduje się wazna dla Kosciola Katolickiego relikwia - gwozdz z Krzyza Swietego. Pod prezbiterium miesci sie krypta Sw. Karola Boromeusza. Miesci się tam równiez skarbiec w ktorym znajduja się naczynia i szaty liturgiczne, bizantyjskie rzezby, a takze wiele sredniowiecznych wyrobow ze zlota i srebra. W bocznej nawie renesansowa makabryczna figura swietego Bartłomieja: meczennik, odarty ze skory, przerzucił ją sobie przez ramie niczym płaszcz.
W mozaikowej posadzce katedry znajduje się mosiezna linia obrazujaca poludnik przechodzacy przez Mediolan.

Zainteresowanych szczegolowymi informacjami o katedrze zachecam do poszukania w necie, pozdrawiam Andrzej

PS koncze prezentacje albumow z Mediolanu (moze kiedys pokaze Wam wiecej -Bazylike st. Eustorgio z Kaplica Portinari, kosciol Santa Maria delle Grazie)
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
05.02.2015 czas 14:44
pokaż komentarz
Dla odmiany angielskie klimaty poproszę :) zazdroszczę wypadu do Hiszpanii i pozdrawiam
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
05.02.2015 czas 11:38
pokaż komentarz
Witam, chcecie jeszcze cos z Mediolanu ? , czy wrocic do angielskich klimatow ?. Przygotowuje sie do nastepnego krotkiego 3 dniowego wypadu (short city break) tym razem bedzie to Madryt i Toledo na poczatku marca, to bedzie bardzo intensywnie zwiedzanie –lista celow ktore chce zobaczyc (must see) jest juz prawie gotowa, pozdrawiam Andrzej
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
01.02.2015 czas 20:45
pokaż komentarz
Szkoda, że nie miałeś możliwości popatrzenia na Mediolan z dachu katedry, ja z kolei nie dostałam się do środka katedry :) Wygląda na to, że musimy jeszcze raz odwiedzić Mediolan :) Pozdrawiam Andrzeju
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi