• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Madryt Puerta del Sol i Plaza Mayor
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 20-03-2015 02:15
Wszystkie punkty:161 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.44
Głosy: brak
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 1336
Madryt Puerta del Sol i Plaza Mayor
Witam w kolejnej odslonie urokow Madrytu. Dzisiaj pokaze Wam dwa wazne dla mieszkancow konkurujace ze soba o miano serca miasta place –Plaza Mayor i Puerta del Sol, zapraszam na witrualny spacer.
Oto cytaty znaleziome w necie i moje kompilacje informacji o odwiedzanych dzisiaj miejscach.

Plaza Mayor (Główny Plac)
Plaza Mayor, najważniejszy plac w kształcie prostokąta o wymiarach (129 m x 94 m), wybrukowany kostką, zamknięty dla ruchu kołowego, otoczony znakomitymi budowlami z arkadami, do placu prowadzi 9 bram . Zanim otrzymał w 1619 roku ostateczny kształt mieściło się w tym miejscu targowisko. Budynki otaczające plac charakteryzują się arkadowymi parterami oraz rzędami długich balkonów (w sumie 237 balkonów). Na Plaza Mayor odbywały się najważniejsze publiczne wydarzenia ówczesnej stolicy: procesy inkwizycji, korridy, beatyfikacje. Najbardziej rozpoznawalne elementy placu to fasady budynków Casa de la Panadería (z malowidłami, balkonem królewskim i dwoma iglicami zdobiącymi dach). Na środku placu stoi pomnik Filipa II (Estatua de Felipe II), króla, który nakazał jego budowę na poczatku XVII wieku (pomnik powstal w 1616 roku ). Plaza Mayor niegdyś był centrum życia miasta. Teraz można tu odpocząć w jednym z rozstawionych ogródków, posłuchać ulicznych muzyków i obejrzeć występy mimów. Zdecydowanie najpiękniejszy budynek przy placu to Casa de la Panaderia, w którym dawniej znajdowała się w siedziba ratusza, a obecnie jest w nim biuro informacji turystycznej (gdzie mozna dostac darmowe mapy miasta), na placu uwagę zwracają zwłaszcza dwie zabytkowe kamienice –Dom Cechu Piekarzy i Dom Cechu Rzeźników. Plaza Mayor tętni życiem, pełna jest turystów, kawiarenek i barów, których stoliki z parasolkami zachęcają do krótkiego odpoczynku. O Plaza Mayor mówi się, że to "teatr pod niebem Madrytu".
Dawno temu na tym Placu masowo gineli ludzie paleni na stosach w czasach szalejacej Inkwizycji az do 1834 roku. (jesli chcecie rozwine troche ten watek bo jest on interesujacy), np. 30 czerwca 1680 roku, na Placu spalono zywcem 50 osob w obecności króla Karola II i jego młodej małżonki.
Cytat: Palono wszystkich: kobiety i mężczyzn, katolików i protestantów, idiotów i uczonych, czteroletnie dzieci i osiemdziesięcioletnich starców, wszystkich gnano na stos i na popiół zamieniono”. Koniec cytatu.
W średniowieczu Plac byl poza murami miasta, a jego status zmienił się z chwilą przeniesienia w poł. XVI w. stolicy Hiszpanii z Toledo do Madrytu. Pierwsze plany zagospodarowania Plaza Mayor – wczesniej zwykłego placu targowego, stworzył na polecenie króla Filipa II Juan de Herrera – jeden z najbardziej znanych architektów XVI-wiecznej Hiszpanii. Jednak prace budowlane ruszyły dopiero z pocz. XVII w., za panowania Filipa III. Nowy architekt, Juan Gomez de Mora oparł projekt placu na pomyśle poprzednika. W efekcie w 1619 r. powstał reprezentacyjny plac w kształcie prostokąta (120 X 90 m), otoczony pięciokondygnacyjnymi budynkami utrzymanymi w stylu barokowym. W tym stanie Plaza Mayor przetrwała do II poł. XVIII w., gdy seria ogromnych pożarów zniszczyła większość zabudowań. Plac został odbudowany z końcem XVIII w. przez Juana Villanuevę, który pięciokondygnacyjne budynki zastąpił budynkami trójkondygnacyjnymi.
Głównym obiektem placu jest położony w jego północnej pierzei Casa de la Panaderia. Jest to budynek czteropiętrowy z dwoma wieżyczkami zwieńczonymi spiczastymi hełmami. W przeszłości we wnętrzu pałacu mieściły się urzędy miejskie i placówki kulturalne. Plaza Mayor zachwyca swoją architekturą i przestronnością. Na samym placu bądź w oficynach budynków znajdują się znakomite restauracje i kawiarnie, ulubione miejsce odpoczynku mieszkańców Madrytu. Aż trudno uwierzyć, że w przeszłości Plaza Mayor była areną walk byków albo że odbywały się tu liczne egzekucje, zwłaszcza heretyków w dobie kontrreformacji. Ale Plaza Mayor służyła także celom kulturalnym – chętnie wystawiano tu bowiem sztuki teatralne. Dziś natomiast, w każdą niedzielę odbywają się na placu targi staroci.
W pobliżu Plaza Mayor znajduje się wiele ciekawych miejsc, takich jak: Torre de los Lujanes, Casa de Cisneros, Casa de la Villa, Pałac Abrantes, Mercado de San Miguel, Arco de Cuchilleros, Basilica de San Miguel, zakon Jeronimos del Corpus Christi, Plaza de la Villa. Plaza Mayor położona jest kilka przecznic od Pałacu Królewskiego, w sąsiedztwie innego słynnego placu – Puerta del Sol.

Puerta del Sol (Brama Słońca)
Zaledwie kilka minut spaceru od Plaza Mayor znajduje się Plac Puerta del Sol. To właśnie serce Madrytu, to tutaj znajduje sie hiszpański „kilometr zero”, oznaczony płytą chodnikową naprzeciwko wieży zegarowej – punkt, od którego mierzy się wszystkie odległości i główne drogi Hiszpanii. Reprezentuje go płaskorzeźba wkomponowana w deptak przebiegający pod budynkiem Real Casa de Correos. Kilometr zero to okrąg usytuowany w obrębie wmurowanego w plac kamienia, ozdobionego mapą Hiszpanii i napisem „Origen de las carreteras radiales” (Początek dróg promienistych). Kilometr zerowy znajduje się przed budynkiem dawnego Urzędu Pocztowego – najbardziej reprezentacyjnego gmachu na Puerta del Sol. Budynek został wzniesiony w latach 1766 – 1768 przez francuskiego architekta Jacquesa Marqueta. Obecnie budynek stanowi siedzibę prezydenta Madrytu i odbywają się w nim posiedzenia rządu Autonomicznej Prowincji Madrytu.
Ta neoklasycystyczna budowla charakteryzuje się wieżą z zegarem. To właśnie jego bicie o północy 31 grudnia obwieszcza początek Nowego Roku. W Sylwestra przed północa zbierają się tu mieszkańcy, by zgodnie z tradycją zjeść 12 winogron, jedno po każdym uderzeniu zegara. Nazwa Puerta del Sol – powstala w XV w., gdy bylo to jedno z miejsc wjazdowych do Madrytu, usytuowane przy wschodnim paśmie murów, dzisiaj to owalny plac otoczony ze wszystkich stron XVIII-wiecznymi domami. U wylotu Calle del Carmen – jednej z promieniście odchodzących od placu ulic – stroi trójwymiarowy herb Madrytu posąg brązowego niedźwiedzia stojacego na tylnych lapach (tzw. Estatua del Oso y el Madroño) zjadającego owoce z drzewa poziomkowego, wizerunek ten umieszczony jest na fladze oraz herbie Madrytu (ulubione „tło” do robienia zdjęć przez turystow). Plac Puerta del Sol. Na Puerta del Sol zbiega się dziesięć ulic Madrytu, to popularne miejsce spotkań mieszkańców i oblegany przez turystów. Innym elementem, z którym kojarzy się plac jest wielki neon andaluzyjskich win Tío Pepe. Ma aż 25 metrów szerokości, 10 wysokości, a cała konstrukcja waży przeszło 70 ton. Jest tak zaprojektowany by mógł wytrzymać siłę wiatru wiejącego z prędkością 250 km/h.
Na srodku Placu stoi konny pomnik króla Karola III – zwanego powszechnie Panem Madrytu, ze względu na zlecone podczas swojego panowania, szeroko zakrojone prace publiczne.
Dziekuje za wizyte , jutro pokaze Wam katedre I koscioly Madrytu, zapraszam Andrzej




Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza