• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Toledo -katedra Najświętszej Marii Panny w Toledo (Catedral de Santa María de Toledo)
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 03-05-2015 13:30
Wszystkie punkty:168 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.59
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:165 z 165 pkt.
Komentarze: 7
Porady praktyczne: 7
Wizyty: 6694
Toledo -katedra Najświętszej Marii Panny w Toledo (Catedral de Santa María de Toledo)
Witam w niedzielne poludnie, mimo braku perspektyw na zmiany na tym portalu postanowilem jeszcze cos Wam pokazac, dzisiaj zapraszam na wirtualny spacer po katedrze w Toledo. Sorry za jakosc zdjec ale moje aparaty kiepsko radza sobie z utrzymaniem ostrosci w slabym swietle (bez flesza) w ciemnym wnetrzu katedry,gdzie mrok swiatyni rozjasnia slabe swiatlo wpadajace przez liczne witraze, ponizszy tekst jest moja kompilacja wielu cytatow znalezionych na roznych stronach w necie na temat katedry, nie jestem ich autorem. Pozdrawiam z deszczowej ,majowej Anglii , Andrzej.


Cytat* Katedra Najświętszej Marii Panny w Toledo
Catedral de Santa María de Toledo określana jest jako "opera magna" hiszpańskiego gotyku. Warto mieć na uwadze że Toledo przez niespełna pięć wieków (do 1561 roku) było stolicą Kastylii, czyli średniowiecznej Hiszpanii. Tak jak przystało na wielką, gotycką katedrę jej wznoszenie trwało prawie trzy stulecia (1227-1493), a i tak musiano zrezygnować z wybudowania niektórych pierwotnie zaplanowanych elementów. Kościół ten za sprawą swoich rozmiarów, bogactwa w zdobieniu fasad, wysokiej na prawie 100 metrów wieży oraz autentycznego skarbca wewnątrz stanowi swoistą pochwałę wiary chrześcijańskiej i zapowiedź potęgi jaką miała stać się Hiszpania w epoce renesansu. Istotnym mankamentem dla miłośników gotyckiej architektury sakralnej jest to, że ciasna zabudowa wokół katedry nie pozwala dokładnie podziwiać wielu rzeźbiarskich detali arcydzieła jakim bez wątpienia jest ta budowla. W miejscu, w którym stoi obecna katedra Najświętszej Marii Panny znajdował się wcześniej meczet porównywalny do niej rozmiarami. W 1085 roku kastylijski król Alfons VII wkroczył do Toledo, ówczesnej stolicy muzułmańskiego świata w Europie. Bezkrwawy podbój miasta, które było ponoć wówczas najpiękniejszą metropolią na świecie zaowocowało późniejszym poszanowaniem przez monarchę praw jego obywateli, w większości muzułmanów i żydów, a co za tym idzie ich wiary oraz budowli w których odprawiali modły. Architektura meczetu, który równolegle spełniał rolę katedry katolickiej pozostała praktycznie nietknięta do 1222 roku. Kamień węgielny pod budowę Catedral de Santa María de Toledo wzorowanej na wielkich, gotyckich katedrach we Francji położono w 1227 roku. Pierwszym projektantem świątyni był architekt nazywany mistrzem Marcinem (maestro Martín), który był wykonawcą kaplic znajdujących się w ambitach. Następcy o nazwisku Petrus Petri (Pedro Pérez) do czasu jego śmierci w 1291 roku udało się ukończyć wznoszenie nawy głównej oraz dwóch położonych po południowej stronie katedry. W czternastym wieku zrealizowano budowę dwóch pozostałych naw oraz zbudowano wielkie portale prowadzące do wnętrza świątyni. W 1422 ukończono budowę wieży w stylu gotycko-mudéjar, której charakterystyczne zwieńczenie pod koniec XV wieku zaprojektował flamandzki mistrz Hanequin z Brukseli. Prace nad budową katedry oficjalnie zakończono w 1493 roku.

Cytat* Catedral de Santa María de Toledo uważana jest za hiszpańską przedstawicielkę najczystszej architektury gotyckiej wzorowanej na francuskich świątyniach tego typu (m.in. w Paryżu i Reims). Pierwszym elementem elewacji rzucającym się w oczy jest strzelista wieża o kwadratowej podstawie, zakończona charakterystycznym szpicem. Jej najwyższa część to konstrukcja oparta na podstawie ośmiokąta bogato udekorowana gotyckimi sterczynami oraz przyporami. Mierząca 92 metry gotycka wieża z wyraźnym wpływem sztuki mudéjar składa się z pięciu odrębnych poziomów. Najniższy przeznaczony został pod katedralny skarbiec, drugi mieszczący się powyżej przeznaczony był na mieszkanie dzwonnika, trzeci na areszt dla duchownych, a najwyższe dwa służyły jako dzwonnica. Pierwotny projekt zakładał budowę dwóch bliźniaczych wież po obydwu stronach głównej fasady. Z czasem zdecydowano się zrezygnować z budowy jednej z nich, a na jej miejscu powstała kaplica wykończona w stylu mozárabe zamknięta barokową kopułą.
Największy kunszt artystyczny podziwiać można przyglądając się trzem portalom głównej fasady świątyni znajdującej się naprzeciwko ratusza (Ayuntamiento). Noszą one nazwy Portalu Puerta del Perdón (Portal Przebaczenia - środkowy), Puerta del Juicio Final (Portal Sądu Ostatecznego - po prawej stronie) oraz Puerta del Infierno (Portal Piekła - z lewej). Nad potężnymi, podwójnymi drzwiami centralnego portalu (przedzielonymi statuą Chrystusa), który zaczęto zdobić w 1418 roku znajduje się pięknie rzeźbiony tympanon przedstawiający scenę nałożenia ornatu na św. Ildefonsa oraz sześć gotyckich archiwolt.
Drogocenne są także portale znajdujące się na bocznych fasadach katedry. Najstarszy z nich, północny, noszący nazwę Zegarowego (Puerta del Reloj) został ukończony na początku XIV wieku, a jego inspiracją był podobno portal z katedry Notre Damme w Paryżu. Wyróżnia go w szczególności tympanon, arcydzieło rzeźbiarskie złożone z czterech poziomów na których prezentowane są sceny z Nowego Testamentu takie jak m.in. Zwiastowanie, Narodziny Chrystusa, Pokłon Trzech Króli, Rzeź Niewiniątek, Ucieczka Świętej Rodziny do Egiptu. Podwójne wrota przedziela rzeźba uśmiechającej się Matki Bożej z Dzieciątkiem. Najstarszy z portali, południowy, powstał w drugiej połowie XV wieku i nosi nazwę Portalu Lwów Jest to wspaniały przykład gotyku flamandzkiego. Przedstawia wniebowzięcie Maryi, nad potrójną archiwoltą znajdują się medaliony z wizerunkami apostołów.
Wysokie i przestronne wnętrze katedry w bocznych nawach wieńczą wspaniałe gotyckie witraże, wiele z nich pochodzi z końca XV wieku. W katedrze znajdują się łącznie 22 wspaniałe kaplice, w większości oddzielone drobiazgowo wykonanymi żelaznymi kratami ze złotymi zdobieniami. Centralnym miejscem katedry jest oczywiście szeroka nawa główna zakończona wielkim ołtarzem. Retabulum głównej kaplicy to apogeum świetności gotyku, który niedługo później ustąpił miejsca sztuce renesansowej. Posiada ono wspaniałe rzeźby wkomponowane w filigranowo wykonaną oprawę ołtarza, dzieło artysty zwanego Petit Juan. Naokoło ołtarza głównego i w niektórych kaplicach znajdują się grobowce kastylijskich królów oraz książąt, a także dygnitarzy kościelnych. Godne uwagi jest mauzoleum, w którym spoczywają szczątki wielkiego kardynała Mendozy.

Cytat* Katedra Najświętszej Marii Panny budowana w latach 1227-1493 na miejscu pierwszej katedry, zamienionej w czasach władzy Maurów na meczet. Na fasadach widać wpływy francuskiego gotyku. Wieża południowa nieukończona, jedynie zamknięta barokową kopułą.; wieża północna o wys. 90 m.Przed wejściem do katedry krużganek z XIV w., przebudowany w XV–XVI i XVIII w. We wnętrzu, 5-nawowym, o dług. 112 m i szer. 56 m o wystroju barokowym – 22 kaplice, m.in.:
Capilla de San Juan, mieszcząca przebogaty skarbiec a w nim słynną monstrancję o wys. ok. 3,0 m, najważniejszy element procesji w Boże Ciało;
Capilla Mayor, ze wspaniałymi bogato rzeźbionymi ścianami ołtarza, po obu stronach którego znajdują się grobowce królów , książąt i biskupów;
Capilla Mozarabe, w której odprawiana jest msza według liturgii mozarabskiej (według obrządku Wizygotów, żyjących pod panowaniem Maurów);
Capilla Santiago, z mistrzowsko rzeźbionym grobowcem A. de la Luna i jego żony;Chór, z należącymi do najpiękniejszych na świecie stallami w stylu gotyckim i renesansowym;
Zakrystia, z obrazami El Greco i Go

Moze kiedys pokaze wam wiecej Toledo, koscioly, synagogi, muzea.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 7
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 7
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
08.07.2015 czas 20:56
pokaż komentarz
Dzięki Andrzeju, tyle atrakcji a ja mam tylko 2 dni...
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
03.07.2015 czas 11:33
pokaż komentarz
Kasiu, oto moja krotka lista miejsc ktore zamierzam odwiedzic w Edynburgu (z kodami pocztowymi, godzinami otwarcia i cenami wstepu) moze Ci sie przydac w planowaniu pobytu w Edynburgu ,ja bede tam 16-17.07.15 , pozniej bede zajety od 20 lipica do 17 sierpnia bede mial gosci z Polski .

Atrakcje Edynburga (must see)

1 Zamek – EH1 2NG , 9.30am /16,50F
2-Katedra St.Giles , EH1 1RE 9am/ 3F+2F permit foto
3-Palac Holyrood , EH8 8DX 10am /11,50F
4-Szkockie Muzeum Krolewskie , EH1 JF /free
5-Szkocka Galeria Narodowa , EH2 2EL , 10am/free
6-Krolewski Ogrod Botaniczny, EH3 5NZ, 10am /free
7- Spacer po Starym Miescie , free
8-Spacer po Krolewskiej Mili, free
9-Spacer po wzgorzu Calton Hill EH7, free

Pozdrawiam Andrzej
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
03.07.2015 czas 10:08
pokaż komentarz
Jejku Andrzeju, baaaaaaaaaardzo Ci dziękuję za tak szczegółową odpowiedź :))) Jesteś kopalnią wiedzy i prawdziwym pasjonatem podróży :) cieszę się, że mogliśmy się poznać i mogłam odbyć z Tobą tyle wirtualnych wędrówek po Anglii i nie tylko :) W Anglii będę od 28 lipca do 11 sierpnia, ale dużo czasu zajmie nam sama podróż, ponieważ jedziemy samochodem. W czwartek 30 lipca zamierzamy z Dover pojechać do Eastbourne, żeby podziwiać białe klify. Później podróż do Edynburga gdzie będziemy 2 dni. Tygodniowy pobyt mamy zaplanowany w okolicach jeziora Loch Ness, a później 2 dni na wyspie Skye Pozdrawiam serdecznie
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
02.07.2015 czas 07:52
pokaż komentarz
Kasiu , poszperalem w moich zasobach (sciagnietych z netu) i odpowiadam na Twoje wczesniejsze pytanie dotyczace kart znizkowych na bezplatne zwiedzanie odplatnych atrakcji Szkocji do wyboru są: Great British Heritage Pass (GBHP) lub Historic Scotland Explorer Pass (HSEP) albo National Trust for Scotland (NTS). Ta pierwsza jest droższa (52 funty na 15 dni), obejmuje za to więcej atrakcji (w całej Wielkiej Brytanii - sześćset, nie tylko Szkocji), ale nie można jej nabyć przy atrakcjach turystycznych, tylko w wyznaczonych miejscach informacji turystycznej - Londynie, Edyburgu, Aberdeen, Glasgow oraz przez internet.

HSEP (Historic Scotland Explorer Pass) – są to karty 3, 7 i 10-cio dniowe. Na przykład karta 3-dniowa kosztowała 18 GBP - te trzy dni wykorzystuje się dowolnie z następujących po sobie dni liczac od dnia pierwszego użycia tej karty. Każdego dnia można zwiedzić dowolną liczbę atrakcji turystycznych zrzeszonych w Historic Scotland (jest ich ponad 70) Wraz z kartą (tzw. paszportem), którą trzeba z tyłu podpisać, otrzymuje się przewodnik po atrakcjach i foldery niektórych z nich, a także coś na kształt pamiętnika, w którym wbijane są pieczątki zwiedzanych przez nas miejsc. Historic Scotland to głównie ruiny dawnych zamków, opactw, katedr.

NTS (National Trust for Scotland) NTS daje możliwość bezpłatnego zwiedzania wyznaczonych obiektów przez 3 dni za 14 GBP, przez 7 dni za 19 GBP lub przez 14 dni za 24 GBP. Obiektów jest stosunkowo niewiele - np. Culzean Castle, Craigievar Castle, Crathes Castle, Drum Castle, Falkland Palace

Nie wiem jakie masz plany na zwiedzanie Szkocji, jak dlugo tam zamierzasz przebywac i jak wysoko na polnoc pojechac ale zwiedzajacy Szkocje polecaja nastepujace miejsca
o drogę widokową Glenfinnan - Lochailart, czy nawet Arisaig (d.830)
o drogę widokową Strontian - Loch Linnhe (d.861)
o drogę widokową Invergarry - Glen Shiel (d.87)
o drogę widokową Broadford - Elgol (d.8083)
o drogę widokową Kinlowewe - Gairloch (d.832)
o Glen Coe
o Glen Croe
o Glen Etive
o Glen Nevis
o Glen Torridon (d.896)
o Loch Garry
o Upper Loch Torridon
o Loch Eriboll
o Loch Assynt
o Loch a'Chairn-Bhain - okolice Kylestrome (d.894)
o Kyle of Durness - w ogóle okolice Durness i Sangobeg
o Smoo Cave
o Dunnet Head
o Bass Rock (okolice Tantallon Castle)
o Caerlavelock Castle
o Castle Stalker
o Dunnotar Castle
o Fort George
o Luss
o Rockliffe
o Falkland
o Inveraray
o Edynburg (widok z zamku)
o St. Andrew's (widok z wieży)
o Glenfiddich Destillery
oraz wyspę Skye, a w szczególności:
drogę widokową 885
Tarskavaig - Tokavaig - Ord
Neist Point i prowadzącą do niego drogę 884
Coral Beaches
Kilt Rock Waterfall
Pozdrawiam z Anglii, Andrzej

Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
01.07.2015 czas 23:13
pokaż komentarz
Kasiu, Szkocja to ponad 700 zamkow i twierdz obronnych i potrzeba bardzo duzo czasu aby je objechac i obejrzec, wiekszosc jest w ruinie, moj planowany wypad bedzie krotki (short city break) a wiec zobacze tylko 2-3 zamki, bardziej bedzie to moje indywidualne zwiedzanie Edynburga i okolic (2 noclegi w Edynbugu) a wczesniej Yorku (1 nocleg). Ceny rzeczywiscie nie sa niskie np. wejsciowka na zamek w Edynburgu-15F, czy w Stirling-14,50F, jesli temat Cie interesuje polecam swietna stronke (w j.polskim) podaje adres www.zamki-szkocji.com/ ze szczegolowymi opisami ponad 300 z nich. Znacznie tansze sa zamki walijskie (Polnocna Walia) wejsciowki to ok 5-6 funtow –zamierzam je obejrzec hurtem zamek Conwy, zamek Beaumaris, zamek Caernarfon, zamek Harlech,
pozdrawiam Andrzej
PS nie martw sie pokaze na Worldbooku relacje z wypadu na polnoc.
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
01.07.2015 czas 21:59
pokaż komentarz
Andrzeju, czy zauważyłeś, że oglądalność Twojego albumu to ponad 600 wejść, a to całkiem niezły wynik :) Z wysilaniem, to kwestia wyboru, mamy miejsce gdzie można, ale wcale nie trzeba publikować swoich zdjęć. Mam jeszcze do Ciebie pytanko praktyczne, słyszałam, że są dość drogie wejściówki do zamków, czy innych atrakcji, czy jest może jakiś zbiorczy karnet, który można wykupić wybierając się do Szkocji ? Pozdrawiam serdecznie
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
30.06.2015 czas 07:29
pokaż komentarz
Witaj Kasiu, ja nie narzekam tylko ubolewam , ze ten portal marnieje i gasnie a Wy wlasciciele tego nie chcecie dostrzec , nie widzisz, ze aktywnosc uzytkownikow spada do zera , pewnie z ogladalnoscia jest podobnie a Ty mowisz, ze zmian nie bedzie , normalnie rece opadaja, to po co sie wysilac, poswiecac kilka godzin na tworzenie nowych galerii skoro niedlugo pies z kulawa noga tu nie zajrzy. Pozdrawiam z Anglii, Andrzej
maryush
maryush maryush komentarzy: 410
0 pkt
30.06.2015 czas 07:02
pokaż komentarz
Dzięki Andrzeju. Dzięki, że pytasz o zdrowie, jest nieznacznie lepiej, zwłaszcza w temacie stresu. Uspokoiłem się, zrelaksowałem i powdychałem tego jodu. Jeżeli chodzi o kolana to bez zmian. Trochę porobiłem zdjęć, nawet z bólem, ale co tam, zdjęcia są najważniejsze. Nauczyłem się robić zdjęcia ptaków w locie nowym obiektywem (tamron 150-600). Mój mail: gayevsky@wp.pl. Pozdrawiam.
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
29.06.2015 czas 19:12
pokaż komentarz
Ochhh Panowie, nie narzekajcie tylko wrzucajcie zdjęcia, to wtedy będzie się coś przynajmniej działo ;) Andrzeju ja będę w Edynburgu 31 lipca. Szkocja też przypadła mi do gustu :) Mam nadzieję, że podzielisz się również droga oficjalną swoimi zdjęciami i poradami praktycznymi. Pozdrawiam serdecznie
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
29.06.2015 czas 17:19
pokaż komentarz
Witaj Mariusz nie ma sprawy, jak cos znajde ciekawego(a na Worldbooku nic sie nie wydarzy do konca lipca) podesle Ci link, podaj mi swoj adres meilowy to wysle Ci troche zdjec z przyszlego krotkiego wypadu (w polowie lipca) do Yorku w polnocnej Anglii i Edynburga w Szkocji, bedac w Szkocji planuje odwiedzic niesamowita kaplice w Roslyn (Rosslyn Chapel)-wielka szkoda, ze nie mozna robic zdjec wewnatrz kaplicy (moze uzyje moich specjalnych okularow z ukryta kamera), odwiedze tez zamek w Stirling i inne ciekawe miejsca. W sierpniu odwiedze ruiny czterech wielkich XIV wiecznych zamkow na polnocy Walii to tez obiecuje podeslac Ci troche zdjec bo wiem, ze temat Cie interesuje, a ja tam Twoje zdrowie po pobycie nad morzem, poprawilo sie?, pozdrawiam Andrzej
maryush
maryush maryush komentarzy: 410
0 pkt
29.06.2015 czas 10:37
pokaż komentarz
Andrzeju, jak znajdziesz coś ciekawego to daj link, będziemy razem. Kiedy prosiłem o zmianę z powodu pomyłki i nic. Pozdrawiam.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
26.06.2015 czas 07:33
pokaż komentarz
Witam , widze, ze nadal nic sie tu nie dzieje na tym portalu, nikomu nic sie nie chce zrobic, dziwne, ze wlasciciele nie reaguja na ta sytuacje , szkoda, ze Worldbook zmierza do nicosci . Kilkakrotnie w ciagu ostatnich miesiecy apelowalem o potrzebie dokonania zmian, odswiezenia portalu, wprowadzeniu zachet dla autorow nowych albumow i nic sie nie zmienia. Nie wiem co musi sie zdarzyc aby cos sie zmienilo, na znak protestu wstrzymalem sie z publikacja kolejnych albumow z moich podrozy, poczekam jeszcze miesiac jesli nic sie nie zdarzy definitywnie odejde, poszukam w sieci innego przyjaznego portalu dla milosnikow podrozy i fotografii. Pozdrawiam z Anglii , Andrzej
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
04.05.2015 czas 10:05
pokaż komentarz

Witaj Kasiu, dzieki za wizyte i komentarz, katedra rzeczywiscie robi wrazenie (a widzialem juz ich troche w moich podrozach). W Toledo splatały się losy trzech religii, islamu, judaizmu i chrześcijaństwa. Po odbiciu miasta z rak Maurow aby pokazac mieszkancom ktora religia jest dominujaca król Ferdynand zwany Świętym polozyl kamien wegielny pod budowe wielkiej katedry chrzescijanskiej. Po zwiedzaniu i zrobieniu zdjec lubie usiasc w takim miejscu aby poczuc wieki historii, pozdrawiam Andrzej.
PS Mariusz (dziekuje za ocene ) chociaz do ocen nie przywiazuje wagi, cenie sobie komentarze ale na tym dziwnym portalu ogladajacy unikaja tej formy komunikacji z autorem galerii.
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
03.05.2015 czas 16:44
pokaż komentarz
Katedra robi wrażenie, pozdrawiam Andrzeju
PS. W Polsce pogoda w majowy weekend dopisała, jest wiosennie i słonecznie :)
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi