• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Szkocja -cz 1
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 21-07-2015 22:40
Wszystkie punkty:167 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.57
Głosy: 3    zobacz
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 2655
Szkocja -cz 1
Witam w pierwszej czesci mojego spojrzenia na Szkocje, wizyta byla krotka ale bardzo bogata w zwiedzanie. Na poczatek pokaze Wam granice pomiedzy Angia a Szkocja, pierwsze napotkane miasteczko w Szkocji- Jedburgh w czasie podrozy samochodem do Edynburga oraz poczatek prezentacji miasta Edynburga.
W dalszycgh czesciach pokaze wiecej miasta ,odrebnie zamek ,katedre st Giles, zajrzymy do wnetrza Galerii Narodowej.
W kolejnych odslonach pokaze owiana mgielka tajemnicy kaplice w Roslin (Rosslyn Chapel) -niestety tylko z zewnatrz oraz zamek na wysokiej skale w Stirling (Stirling Castle)

Cytuje znalezione w necie info o Edynburgu (zrodla nie zapisalem)
Edynburg nad zatoką Firth of Forth dzieli się wyraźnie na dwie części: Nowe Miasto z czasów oświecenia powstało w stylu greckiego klasycyzmu, Stare Miasto z ciemnego kamienia zachowało średniowieczny charakter. Główny turystyczny szlak Edynburga wyznacza tzw. Królewska Mila, główna ulica średniowiecznego Starego Miasta. Ten prawie półtorakilometrowy trakt łączy dwie bardzo ważne w historii Szkocji budowle - pałac Holyrood i zamek edynburski. Ulica składa się z czterech odcinków różniących się nazwami i atmosferą. Najciekawsze są Castlehill i Lawnmarket. Nieopodal bramy wiodącej do zamku wzniesiono secesyjną Fontannę Czarownic. Stoi ona na miejscu, gdzie przez wieki palono na stosie kobiety oskarżone o uprawianie czarów. Nieco dalej mieści się wyjątkowe muzeum - Scotch Whisky Heritage Centre. To prawdziwa świątynia narodowego trunku Szkotów. W dzisiejszym Edynburgu znajduje się ponad 4,5 tys. zabytkowych obiektów, dlatego też miasto nazywane jest Atenami Północy. Najstarsze budynki pochodzą z lat 1623-1630. Wszystkie one składają się na wyjątkową atmosferę Edynburga. Miasto ma w sobie coś majestatycznego, dostojnego. Jest kwintesencją wszystkiego, co ze Szkocją związane: pięknej wiktoriańskiej zabudowy, górskich krajobrazów, starych pubów serwujących wyśmienite ale. By poznać Edynburg warto przyjechać do miasta na przełomie sierpnia i września kiedy trwa Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu. Na festiwal składa się w zasadzie kilka niezależnych imprez, z których najsłynniejszym i największym jest festiwal teatrów ulicznych.Zamek w Edynburgu jest jedną z najpotężniejszych i najstarszych fortec w Wielkiej Brytanii. Monumentalny, romański zamek powstał 800 lat temu na szczycie wygasłego wulkanu w zachodniej części starego miasta. Przez wieki był siedzibą władców Szkocji i obronną warownią. Najstarsza część zamku, Kaplica św. Małgorzaty pochodzi z XII wieku, natomiast większa część dzisiejszych murów z XVI wieku. Na terenie zamku znajduje się kilka muzeów. W skarbcu zamku zobaczyć można insygnia szkockich królów - korony i miecze oraz dwa największe narodowe skarby: Kamień Przeznaczenia - głaz, przy którym od XII w. byli koronowani, oraz pierścień koronacyjny Roberta I Bruce'a z 1306 r. Na przełomie XVIII i XIX w. zamek był m.in. więzieniem wojskowym. W mrocznych lochach przebywało tu blisko tysiąc przechwyconych na morzu jeńców. Dziś na drewnianych drzwiach cel obok rysunków okrętów można odczytać wydrapane przez nich przesłania. Na ścianach wiszą wciąż hamaki, w których spali więźniowie. Niedostępny, usadowiony w kraterze wygasłego wulkanu zamek zachwyca zimnym pięknem. Koniec cytatu

Zapraszam na wirtualny spacer ,Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
21.08.2016 czas 17:03
pokaż komentarz
Szkocja ma swój urok! Fajnie trochę ją poznać.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
22.07.2015 czas 09:34
pokaż komentarz
Witaj Mariusz ,dzieki za wizyte i komentarz , dopiero sie rozkrecam, bedzie sie dzialo ,sypne kilkunastoma galeriami ze Szkocji i Yorku(teraz mam troche mniej czasu-mam gosci w tym wnuczka Julka ktoremu poswiecam duzo czasu po pracy , jutro wieczorem kolejna odslona Edynburga - pozdrawiam Andrzej
maryush
maryush maryush komentarzy: 410
0 pkt
22.07.2015 czas 06:32
pokaż komentarz
Tu wszystko jest zabytkiem - cudo. Dzięki Andrzeju.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi