• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Szkocja- Edynburg
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 22-07-2015 20:01
Wszystkie punkty:168 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.59
Głosy: 3    zobacz
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 6
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 2496
Szkocja- Edynburg
Zapraszam na czesc druga spaceru po Edynburgu.

DARMOWE ATRAKCJE EDYNBURGA

The Royal Mile i Old Town po których można spacerować bez końca!

Pełne uroku dzielnice: New Town, West End, Leith, Dean Village czy plaża Portobello

Parki: oazy zieleni w środku miasta: m.in. Princes Street Gardens, Holyrood, Inverleith

Magiczne widoki i panorama miasta ze wzgórz Calton Hill i Arthur's Seat

Muzeum Narodowe Szkocji - piękny gmach, wartościowe eksponaty, kawał historii

Szkocka Narodowa Galeria Portretów - miejsce, które zrobiło na mnie wrażenie

National Galleries Scotland - Dużo dobrej sztuki

Muzeum Edynburga - kameralne, ciekawe, wciągające.

Writer's Museum - niewielkie, ale interesujące. W budynku, w którym mieszkało trzech wielkich szkockich pisarzy: Robert Burns, Walter Scott, Robert Louis Stevenson. Warto!

Muzeum Dzieciństwa - zbiór zabawek i dziecięcych gadżetów z różnych lat

Królewski Ogród Botaniczny - ogromny i piękny. Płaci się tylko za wstęp do szklarni (5£)

Katedra Św. Idziego - ważne miejsce historyczne i piękne wnętrze

Cmentarze - Greyfriars, Old Calton, Canongate i inne

Forth Bridge - most jak i jego okolice uważam za wyjątkowo malownicze

Water of Leith Walkway - magiczna trasa spacerowa wzdłuż małej rzeki otoczonej zielenią Przebiega przez piękne, nieprzewodnikowe miejsca. Często niektóre fragmenty są wyłączone czasowo, niestety teraz wyłączony był fragment, który mnie interesował (okolice Dean Village)

Free Walking Tour - 3h wycieczka z przewodnikiem po Starym Mieście (za 'napiwki') Mają dobrych przewodników, z dużą wiedzą, którzy naprawdę się starają, by zarobić :)

Free Scottish Highlands Tour całodzienna wycieczka mini busem oparta na systemie "płacisz, ile według Ciebie było to warte".


Cytuje fragmenty znalezione w necie o miescie Edynburg (nie jestem ich autorem)

Szkoci twierdzą, że dopóki oni rządzili w Edynburgu, panował tam spokój i ład, rozwijała się nauka i kultura. A potem przyszli Anglicy i oczywiście musieli wykazać, że to oni reprezentują kulturalną część narodu na Wyspach Brytyjskich. I aby zaprezentować swoją potęgę, wybudowali Nowe Miasto. Do dzisiaj szkockie Stare Miasto i angielskie Nowe Miasto walczą o prymat tak samo, jak ich twórcy. Ale Edynburgowi wychodzi to raczej na korzyść. Stare Miasto rozsiadło się na wulkanicznej grani pomiędzy zamkiem a pałacem Holyrood. Jego kręgosłupem jest Royal Mile - ciąg czterech ulic - Castle Hill, Lawnmarket, High street i Canongate - łączących dwa symbole władzy królewskiej.

Castle Hill
Praktycznie przy samej bramie zamkowej mieści się Scotch Whisky Heritage Centre. Centrum Dziedzictwa Szkockiej Whisky to obowiązkowy punkt dla tych, którzy nie wybierają się dalej na wyżyny, żeby zobaczyć Szlak Whisky. Edynburskie centrum zaznajamia ze sposobem destylacji, oferuje podróż w beczce przez 300 lat historii trunku i szeroki asortyment trunku do zaznajomienia się z nim organoleptycznie. Po degustacji lepiej nie wchodzić na najwyższą w mieście iglicę kościoła Tollbooth Hill.

Cannongate
Czwarta część Royal Mile obfituje w budynki XVI i XVII-wieczne. Z okna jednego z nich przemawiał John Knox, największy chyba przeciwnik królowej Marii Stuart. Można również zajrzeć do Marocco Land - kamienicy czynszowej, w której można się przyjrzeć życiu mieszkańców Edynburga. Za canongate Church znajduje się bardzo niepozorne wejście do jednego z najpiękniejszych ogrodów miejskich w Europie - Dunbar’s Close.

Pałac Holyrood
Jest oficjalną szkocką siedzibą królowej. Z jego nazwą związana jest legenda o jeleniu z krzyżem między rogami, którego miał ujrzeć na polowaniu król David I. Zbudował go w XVI w. król Jakub V, jako rezydencję dla siebie i swojej żony Marii de Guise. Zwiedzać można królewskie apartamenty, salę tronową i królewską jadalnię oraz pokój w wieży, w którym w 1566 r. na oczach Marii Stuart jej mąż lord Darnley zasztyletował Davida Rizzio - zaufanego sekretarza i podobno kochanka królowej Szkocji.

Przy Chambers Street znajdują się dwa muzea, które po prostu trzeba zwiedzić. Royal Museum i Museum of Scotland zawierają eklektyczną kolekcję, na którą składają się m.in. rzadkie instrumenty naukowe, najstarsze na świecie astrolabium, znane na całym świecie eksponaty sztuki zdobniczej, skarby i pamiątki narodowe Szkocji oraz nieco makabryczne eksponaty w rodzaju zakonserwowanych szczątków owieczki Dolly - pierwszego sklonowanego ssaka.

Nowe Miasto
Princes street, będąca granicą tzw. Nowego Miasta, jest czasem nazywana „kamienną schizofrenią”. Cóż, otaczające ją XX-wieczne budynki niewątpliwie ostro kontrastują z dostojeństwem Castle Hill. Kontrast łagodzą Princes Gardens, prawdziwa oaza zieleni. W ich wschodniej części stoi olbrzymi pomnik sir Waltera Sotta.
Historia neoklasycystycznego Nowego Miasta rozpoczęła się w 1752 r. od broszury będącej swego rodzaju manifestem wszechwładnego burmistrza miasta George’a Drummonda, który chciał, aby Edynburg pozbył się złej reputacji miejsca przeludnionego, hałaśliwego i brudnego. Pod wpływem jego apeli powstała dzielnica będąca swoistym hołdem dla rządzącej ówcześnie dynastii hanowerskiej. Wystarczy spojrzeć na nazwy ulic: Hanover Street, Cumberland Street, George Street.

Calton Hill w Edynburgu
Warto wspiąć się na Calton Hill - wzgórze z kilkoma niezwykle ciekawymi budynkami, dzięki którym Edynburg nazywano „Atenami Północy”. Stoi tu pomnik admirała Horatio Nelsona w niezwykle ciekawym kształcie teleskopu, który uzupełnia budynek Obserwatorium Miejskiego, gdzie w każdy piątkowy wieczór odbywają się spotkania Edynburskiego Towarzystwa Astronomicznego. Wybudowano tu również, wzorowany na ateńskim Partenonie, pomnik Szkotów poległych w wojnach napoleońskich. Niestety po wzniesieniu 12 kolumn skończyły się pieniądze - z tego powodu bywa on również nazywany „hańbą Szkocji”. Można zajrzeć do Muzeum of Antiquities, żeby zobaczyć srebro Wikingów z Orkad czy XII-wieczne figury szachowe wykonane z kłów morsa. A w niedzielne poranki wypada być w Stockbridge, na targu osobliwości, w królestwie sprzedawców antyków, wytwórców ram do obrazów i bukinistów. A później zjeść lunch w Royal Botanic Garden - na 28 hektarach lasów, łąk, egzotycznych drzew, wrzosowisk, alpinariów i szklarni.

Jutro pokaze Wam katedre St Giles ,pozdrawiam Andrzej

Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 6
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
21.08.2016 czas 17:18
pokaż komentarz
Wzruszająca historia pieska tęskniącego za swoim panem, ale mój inny wniosek-jacy dobrzy ludzie tam mieszkają....Pozdrawiam!
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
16.08.2015 czas 10:53
pokaż komentarz
Witaj Andrzeju, Edynburg podobał mi się, ale najbardziej zauroczyły mnie szkockie krajobrazy :) Pozdrawiam serdecznie
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
01.08.2015 czas 10:37
pokaż komentarz
Dzieki za pozdrowka Kasiu, jak Ci sie podoba Edynburg? , jutro bedziesz miala troche deszczu, a ja pokaze dzisiaj zamek w Stirling w Worldbooku, pozdrawiam Andrzej
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
01.08.2015 czas 08:40
pokaż komentarz
Andrzeju, pozdrawiam z Edynburga
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
26.07.2015 czas 11:20
pokaż komentarz
Kasiu nie zapomnij zabrac cieplych ubran , kurtki przeciwdeszczowej, butow gumowych- na Skye prawie 200 dni w roku jest zimno, deszczowo oraz mgliscie i bardzo wietrznie , mam tu jeszcze cos w kompie o wyspie Skye , poszukam i Ci wkleje tutaj pozniej, zobacz jakie sa temperatury i pogoda teraz na Skye podaje link do pogody www.bbc.co.uk/weather/8299863, pozdrawiam Andrzej
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
26.07.2015 czas 10:50
pokaż komentarz
Tak, będę na wyspie Skye przez dwa dni, dlatego bardzo dziękuję za opis, wszelkie informacje są przydatne :) Pozdrawiam serdecznie Andrzeju :)
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
23.07.2015 czas 11:03
pokaż komentarz
Kasiu wybierasz sie na wyspe Skye -przeszukujac nieskonczone zasoby netu znalazlem taki oto krotki opis tej wyspy ,cytuje.....Należąca do archipelagu Hebrydów Wewnętrznych Wyspa Skye uważana jest za jedną z najpiękniejszych wysp świata. Nazwa Skye pochodzi od nordyckiego wyrazu skuy oznaczającego "chmurę". Wyspa zyskała sobie także gaelicki przydomek Eilean a Cheo - Wyspa Mgieł. Pomimo zmiennej i trudnej do przewidzenia pogody wyspa oczarowuje wielu turystów. Można nawet powiedzieć, że właśnie ta zmienność dodaje jej uroku. Skye jest niezwykle górzystą wyspą o klifowych wybrzeżach, pięknych szczególnie na północy. To, co zachwyca na wyspie to przede wszystkim wspaniałe krajobrazy - skaliste szczyty wtulone w chmury, górskie strumienie i wrzosowiska. Każdy z półwyspów Skye ma swój odmienny charakter. Główne z nich to Trotternish na północy, Waternish, Duirnish, Minginish i Strathaird na zachodzie oraz Sleat na południu. Na północy znajdziemy fantastyczne formacje skalne i klify. Na zachodzie wyspy warte zobaczenia są Koralowe Plaże nad Loch Dunvegan i klify Waterstein Head. Nad brzegiem Loch Dunvegan znajduje się także ciekawy zamek Dunvegan. Południe i centrum wyspy zdominowane jest przez tereny górzyste. To tutaj znajdują się majestatyczne góry Cuillin. Na Skye są dwie większe miejscowości - Broadford i Portree. Stolicą wyspy jest klimatyczne Portree, z charakterystyczną malowniczą przystanią. Skye jest ponadto ważnym ośrodkiem kultury i języka gaelickiego. Około 40 proc. mieszkańców wyspy mówi językiem Gaelic. Na Skye można się dostać promem z lub przejechać mostem.
Pozdrawiam Andrzej
maryush
maryush maryush komentarzy: 410
0 pkt
23.07.2015 czas 06:35
pokaż komentarz
Nie byłem, ale wiem, że klimat ze zdjęcia 42 by poruszył mój stan. Super.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
22.07.2015 czas 22:26
pokaż komentarz
Witaj Kasiu, wiem, ze niedlugo tam bedziesz , jutro pokaze Wam katedre st Giles z 1120 roku z pieknymi witrazami, a w piatek zamek edynburski, pozdrawiam Andrzej
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
22.07.2015 czas 21:32
pokaż komentarz
Dziękuję Andrzeju za oba albumy i mnóstwo przydatnych informacji. Widać, że Edynburg to bardzo ciekawe i "stylowe" miasto. Pozdrawiam serdecznie :)
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi