• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
York -katedra sw Piotra -(York Minster)
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 22-08-2015 11:42
Wszystkie punkty:163 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.48
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 1946
York -katedra sw Piotra -(York Minster)
Witam w kolejnej odslonie urokow Yorku, dzisiaj zapraszam Was do spaceru wokol majestatycznej katedry sw. Piotra, pełna nazwa kościoła w języku angielskim to The Cathedral and Metropolitan Church of St Peter in York. Katedra byla wznoszona prze 250 lat jako ważny ośrodek religijny i polityczny a na przestrzeni wieków była świadkiem doniosłych wydarzeń w historii Anglii a obecnie jest jedną z najczęściej odwiedzanych katedr w Wielkiej Brytanii. Obok katedry w Kolonii jest jedna z największych katedr gotyckich w Europie . Jest siedzibą arcybiskupa Yorku, drugiego co ważności (po arcybiskupie Canterbury) dostojnika w angielskiej hierarchii kościelnej. Opiekę nad katedrą sprawuje specjalnie wybrany duchowny, który przyjmuje tytuł Dean of York.

Katedra była budowana w kilku etapach, podczas których normańska katedra, istniejąca wcześniej w tym miejscu, była stopniowo zastępowana przez obecną budowlę. Najpierw, kiedy arcybiskupem Yorku był Walter de Gray, zbudowano transept. Po śmierci Waltera de Gray kolejnym arcybiskupem został John le Romeyn, który przebudował nawę główną. Chór został przebudowany w latach 1361–1400 na polecenie arcybiskupa Johna z Thoresby. Następnie (w latach 1405–1415) dobudowano wieżę główną, później wieże zachodnie. Budowę katedry zakończono 3 lipca 1472 roku.Do budowy użyto kamieni wapiennych, wydobywanych w pobliskim kamieniołomie w Tadcaster.Reformacja w Anglii nie przyniosła natychmiastowej zmiany – msze nadal odbywano w obrządku katolickim, dopiero w 1567 roku ostatecznie wprowadzono obrządek anglikański. Kolejne zmiany miały miejsce podczas wojny domowej. Pomimo oblężenia Yorku (sprzyjającego królowi) przez siły parlamentu, udało się zapobiec zniszczeniu katedry po poddaniu się miasta.

Katedra kilkakrotnie była niszczona przez pożary. Najpoważniejszy był skutkiem podpalenia dokonanego 1 lutego 1829 przez Jonathana Martina. Ogień był wtedy tak wielki, że topił ołów na dachu katedry i powodował pękanie kamieni wapiennych, z których zbudowana jest katedra; pożar zniszczył średniowieczny chór, organy i dach katedry. Podpalacza złapano, lecz został uznany za chorego psychicznie i trafił do szpitala w Londynie, gdzie zmarł w 1838.Obecnie katedra jest udostępniania do zwiedzania, a opłaty są przeznaczane na renowację.
Katedra zbudowana jest na planie krzyża, z ośmiokątnym kapitularzem połączonym z północną częścią transeptu, z jedną centralną wieżą i 2 wieżami w zachodniej części.W katedrze znajduje się największy obecnie średniowieczny zabytek ze szkła w Anglii – Wielkie Wschodnie Okno. Jest ono także najstarszym angielskim zachowanym dziełem sztuki, którego autor jest znany z imienia i nazwiska – był nim John Thornton z Coventry, który oszklił okno pomiędzy 1405 a 1408. Witraż ukazuje sceny z Księgi Rodzaju oraz z Apokalipsy św. Jana.
Początkowo w miejscu York Minster stała drewniana kaplica, w której w VII w. przyjął chrzest król Edwin. W następnych wiekach katedrę kilkakrotnie rozbudowywano . Dzisiejszy gmach stoi na fundamentach położonych w drugiej połowie XII w. Najstarszym fragmentem budowli, który przetrwał do dziś, jest datowany na 1080 r. fragment normańskiego kościoła. Główną bryłę ukończono w 1338 r., prezbiterium w 1478 r., a ostateczny kształt katedra otrzymała w połowie XV w. Zachodni fronton uzupełniono dodaniem wież w latach 1430-70, co nadaje jej niemalże francuski wygląd.Nawa zbudowana między 1291 a 1350 r. jest w stylu dekoracyjnym, transepty z połowy XIII w. są najstarszą częścią obecnego budynku. Ośmiokątna kapituła z pięknym drewnianym sklepieniem sufitu pochodzi sprzed 1300 r. Przesłona chóru została zbudowana przez Williama Hyndeleya, pod koniec XV w. Jej centralne drzwi są otoczone pomnikami angielskich królów, poczynając od Wilhelma Zdobywcy. Najpiękniejszym pomnikiem w katedrze jest grobowiec ludzi, których inicjatywa doprowadziła do budowy katedry, w tym arcybiskupa Waltera de Graya. Znajduje się on w południowym transepcie i jest zwieńczony baldachimem, pod który spoczywa kamienna figura zmarłego. Drugi wspaniały grobowiec należy do 10-letniego Wilhelma, drugiego syna Edwarda III (który miał trzynaścioro dzieci) i znajduje się w obejściu ołtarza głównego.Katedra słynie z wyjątkowej wartości witraży. Największy z nich, Okno Wschodnie o wymiarach 23,5 na 9,5 m, jest też największym na świecie średniowiecznym witrażem umieszczonym w pojedynczym oknie. Powstał w 1405 r. i przestawia sceny biblijne: Stworzenie Świata i Sąd Ostateczny. Okno Zachodnie powstało w 1339 r. i swego czasu było największe w York Minster. Posiada ciekawe maswerki w kształcie serca, nazywane sercami Yorkshire. Ostrokołowe, pomalowane metodą grisaille Okno Pięciu Sióstr z ok. 1250 r. jest najstarszym oknem w katedrze. Równie ciekawe są pozostałe witraże: Okno Pielgrzymek pokazuje groteski, pogrzeb małpy i sceny z polowań; Okno Fundatorów Dzwonu podarowane przez Richarda Tunnoca i jest on ukazany wśród scen odlewania i strojenia dzwonu oraz Okno z drzewem Jessego datowane na 1310 r.Na wieżę prowadzi 275 stopni, a panorama miasta ucieszy każde oczy. Obejrzeć można również wyjątkowy podziemny kanał wodny łączący katedrę z pobliską rzeką Ouse, XI-wieczne groby biskupów, chrzcielnicę, na której ukazano chrzest króla Edwina oraz miejsce pierwotnej drewnianej kaplicy.Skarbiec pokazuje kolekcję srebra z York z lat 1485-1858 i kościelną paterę należącą do katedry.
Foundation Museum (Muzeum Fundamentów). W latach 60. ubiegłego stulecia odkryto, że budowla, a głównie jej wschodnia część, osiada na niezbyt stabilnym gruncie. Rozpoczęto program wzmacniania fundamentów, który trwał 5 lat. Tysiące ton kamieni i ziemi zostało usunięte, co odsłoniło mury rzymskiego posterunku i wczesnej katedry romańskiej (ok. 1080-1110), ze wspaniałym dębowym wzmocnieniem. Nowe fundamenty połączono ze starymi za pomocą prętów ze stali nierdzewnej. Można teraz wyraźnie zobaczyć granicę pomiędzy rzymskim i normańskim fundamentem.

Katedra ma 160 metrów długości i 76 metrów szerokości. Środkowa wieża ma 71 metrów wysokości, wieże zachodnie – 56 metrów.

W kolejnej odslonie katedry pokaze Wam jej bogate wnetrze ,zapraszam.

Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza