• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Kefalonia Jaskinie Drongarati i Mellisani
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 03-10-2015 19:15
Wszystkie punkty:156 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.33
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:150 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 4
Wizyty: 1258
Kefalonia Jaskinie Drongarati i Mellisani
Witam w kolejnej galerii odkrywajacej uroki Kefalonii , dzisiaj pokaze Wam dwie atrakcje , jaskinie Drongarati i jaskinie- jezioro Mellisani, zapraszam.

Grecja ma najwiecej jaskin w stosunku do swojej wielkosci niz jakikolwiek inny kraj Europy, do tej pory odkrytych i zarejestrowanych jaskin jest ponad 7500. Niewiele z nich ze wzgledu bezpieczenstwa jest dostepnych do zwiedzania , na Kefalonii jest udostepniane do zwiedzania kilka jaskin w tym dwie najslynniejsze to znajdujace sie w poblizu miasteczka Sami na wschodnim wybrzezu jaskinia Drongarati i Mellisani.

Jaskinia Drongarati
Spadzisty korytarz o dlugosci 44 metrow prowadzi w dol pod ziemie do polokraglej komory o wymiarach 65 x 45 metrow i ponad 20 metrow wysokosci z w miare rowna podloga i ogromna iloscia stalaktytow i stalagmitow , dzieki znakomitej akustyce nazywana jest komnata apoteozy i czasem odbywaja sie w niej koncerty muzyczne. Nie ma tu wysokiej wilgotności nie wychodzi stamtąd mokry jak z innych jaskin.


Jaskinia-jezioro Mallisani
Na polnoc od Sami , 500 metrow od brzegu morza znajduje sie jaskiniowe jezioro Mellisani . W wyniku silnego trzesienia ziemi w 1953 roku czesc skalistego dachu jaskini sie zawalila, dzięki czemu miejsce zostało „odkryte” i udostępnione do zwiedzania.
Otwor w naturalnym dachu jaskini jest spory, mierzy 50 x 40 metrow a poziom wody ok 25 metrow ponizej dachu, jezioro jest stosunkowo male ma wymiary 163 metry dlugosci I 25 metrow szerokosci a glebokosc pomiedzy 10 a 30 metrow. W latach 60 XX wieku zostal wydrazony w skalach pochyly tunel aby latwiej mozna sie bylo dostac do jaskini. Mala kilkuosobowa lodeczka oplywa sie jezioro wokol ,najpierw czesc ktora znajduje sie pod golym niebem a pozniej waskim korytarzem plynie sie w ciemnosc obok malej wyspy utworzonej przez spadajace kawalki skaly. Rejs trwa ok 20 minut,
Co ciekawe ta jaskinia jest opisana w Odysei -Homera jako Jaskinia Nimf . Podczas pierwszych eksploracji odnaleziono na miejscu zabytki kultury minojskiej, m.in. lampki oliwne, talerze, figurki boga Pana i nimf. Z tego powodu jaskinia nazywana jest często Jaskinią Nimf, a jezioro otrzymało imię jednej z nimf - Melissani.
Warto zwiedzic Mellisani w poludnie lub wczesnym popoludniem kiedy
przez skalny otwór wpada najwięcej światła, a krystalicznie czysta woda ma niesamowity błękitno-turkusowy kolor, światło słoneczne tworzy na ścianach niezwykłe kształty i cienie. W zależności od pory dnia i kąta padania promieni słonecznych, woda przybiera inny odcień.
A te łódki wyglądają jakby były „zawieszone w powietrzu” a nie trzymały się na wodzie.

PS juto pokaze Wam wnetrze kosciola w miejscowosci Sami na wschodnim wybrzezu ktory byl otwarty (wiekszosc kosciolow na Kefalonii jest zamkniete ze wzgledu bezpieczenstwa (chroniac zgromadzone cenne ikony przed zlodziejami) i nie mozna ich zwiedzac poza godzinami liturgii, zapraszam.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 4
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
09.07.2016 czas 21:30
pokaż komentarz
Istne cuda natury!
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
09.10.2015 czas 13:34
pokaż komentarz

Witaj Kasiu ,dzieki za wizyte i komentarz, ostatnio bylem troche zajety (mialem gosci z Polski). W najblizszy weekend pokaze rozmaitosci z wielu miejsc Kefalonii i zakoncze prezentacje wyspy, pozdrawiam Andrzej
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
07.10.2015 czas 19:53
pokaż komentarz
Fajnie powspominać, świetne są te jaskinie :) Szczególnie wielkie wrażenie zrobił na mnie kolor wody w Melissani :) Pozdrawiam serdecznie Andrzeju
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi