• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Kefalonia -Kosciol NMP w Sami (Church of the Virgin in Sami)
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 04-10-2015 15:52
Wszystkie punkty:130 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.78
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:127 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 1851
Kefalonia -Kosciol NMP w Sami (Church of the Virgin in Sami)
Witam w kolejnej galerii z Kefalonii dzisiaj pokaze Wam wnetrze kosciola NMP Najswietszej Marii Panny (Church of the Virgin in Sami).

Zdecydowana wiekszosc Grekow (ok 17mln)nalezy do Ortodoksyjnego Kosciola Wschodniego (500 klasztorow w Grecji) . W greckich cerkwiach nie ma rzezb ani posagow ale jest duzo ikon i malowidel sciennych przedstawiajacych swietych i sceny bibilijne malowane w stylu bizantyjskim.

Początki chrześcijaństwa w Grecji związane są z działalnością św. Pawła, który odbył podróżne misyjne m.in. do Salonik i Koryntu, a następnie w trosce o duchowy rozwój tamtejszych wspólnot chrześcijańskich wystosował listy do Tessaloniczan, Filipian i Koryntian. Od czasów pierwszych soborów powszechnych chrześcijanie w Grecji znajdowali się pod jurysdykcją patriarchy Konstantynopola. Dążenie Kościoła konstantynopolitańskiego do objęcia swoją jurysdykcją chrześcijaństwa w Grecji ostatecznie uzyskało moc prawną za panowania patriarchy Focjusza w drugiej połowie IX w. Po IV wyprawie krzyżowej i złupieniu Konstantynopola w 1204 roku Kościół grecki doznaje prześladowań ze strony łacińskich okupantów. Po podbojach osmańskich w Europie w XV wieku, dalszy rozwój greckiego prawosławia przypadł pod tureckim panowaniem.
We wszystkich greckich kosciolach prawosławnych nad drzwiami albo na podlodze znajduja sie symbole dwuglowego orla, godla Imperium Bizantyjskiego.Jego obecnosc wskazuje na przynaleznosc do wiary prawoslawnej i symbolizuje grecka tozsamosc narodowa i odrebnosc od kosciola rzymskokatolickiego .

Miejscowosc Sami na wschodnim wybrzezu Kefalonii bylo najbardziej zniszczonym miasteczkiem w czasie trzesienia ziemi w 1953 roku ,w Sami 95% domow uleglo zburzeniu , czesc mieszkancow Kefalonii opuscila wyspe na wiele lat (populacja mieszkancow spadla z 40k do niecalych 20k) po tej tragedii mieszkancy zanim odbudowali swoje domy mieszkali w namiotach lub zbudowanych przez Dunczykow drewnianych domach (wiele z nich jest nadal w uzyciu). Zburzeniu ulegl tez kosciol NMP, ten ktory Wam pokazuje ale szybko zostal odbudowany przez religijnych mieszkancow. Kosciol ma nowoczesne freski i wspaniały rzezbiony ikonostas z drewna oraz kilka pieknych wspolczesnych ikon.

Zapraszam do ogladania i ciekaw jestem Waszych opinii ,pozdrawiam ze slonecznej dzisiaj Anglii, Andrzej
Lista zdjęć
34
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
09.07.2016 czas 21:37
pokaż komentarz
Dziękuję za ten album! Nie jestem wielką fanką kościołów, jeśli można tak to ująć, ale ten grecki kościół wyjątkowo ujął mnie, ponieważ nigdy nie byłam wewnątrz greckiego kościoła, miałam okazję zobaczyć jak one wyglądają. Jestem zaskoczona pozytywnie:) kolorowo, na bogato:) faktycznie prawosławne kościoły są inne ale mają pewne cechy wspólne (chyba?) jak zauważyłam (miałam okazję być koło jednego zabytkowego kościoła w Pefkochori ale niestety był zamknięty:( )Pozdrawiam,Ewela.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi