• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Tewkesbury -kosciol NMP-dawne opactwo Benedytynow z 1102 roku
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 12-02-2016 19:24
Wszystkie punkty:160 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.42
Głosy: brak
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 0
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 1402
Tewkesbury -kosciol NMP-dawne opactwo Benedytynow z 1102 roku
Zapraszam do wspolnego zwiedzania kosciola Najświętszej Marii Panny ktory jest drugim największym kościołem parafialnym w Anglii, oraz malego miasteczka Tewkesbury.

Tewkesbury -(czytaj-tjuksbri ) to niewielkie miasteczko w południowo-zachodniej Anglii, w hrabstwie Gloucestershire, liczace około 10 tys mieszkańców, usytuowane u ujścia rzeki Avon do rzeki Severn, odlegle ok 90 mil od Londynu, ok 50 mil od Birminghami i 10 mil od Gloucester.
Nazwa miasteczka pochodzi ze staro-angielskiego Theocbury-od nazwiska Theoc saksonskiego misjonarza z Northumbriii , ktory mieszkal w VII wieku tam gdzie teraz stoi kosciol .Tewkesbury od wiekow bylo malym miastem targowym obslugujacym pobliskie wsie, po przybyciu Normanow zapoczatkowano budowe duzego opactwa w roku 1090, konsekrowane w 1121 roku. Kościół jest jednym z najwspanialszych budynków normanskich w Anglii. Jego ogromna wieża został oceniona jako "prawdopodobnie największa i najlepsza normańska wieza w Anglii" Czternaście katedr w Anglii jest mniejszych rozmiarów.

Troche historii
4 maja 1471 roku na poludnie od miasta odbyla sie historyczna krwawa bitwa w Wojnie Roz, krol Edward IV pokonał House of Lancaster, miejsce bitwy splynelo krwia walczacych i nazywa sie teraz *krwawa laka* , czesc rycerstwa z przegranej w bitwie strony schronila sie we wnetrzu kosciola gdzie zostali dopadnieci i zabici , kosciol przez miesiac byl zamkniety do oczyszczenia z krwi i ponownej konsekracji . W miasteczku przez prawie 800 lat mielil zboze mlyn wodny Abbey Mill, zamkniety w listopadzie 2006 roku. W polnocnej czesci miasteczka niedaleko autostrady M5 znajduja sie gigantyczne magazyny i warsztaty naprawcze wojska- niedaleko stad rozmieszczone sa wielkie wojskowe bazy lotnicze-rejon ten znalazl sie w planach radzieckich jako potencjalny cel ataku jadrowego w czasie zimnej wojny w latach 50-60 XX wieku.

W miasteczku jest wiele domow z epoki Tudorow, ale slynie ono z duzej normanskiej katedry ktora zostala sprytnie uratowana przez mieszkancow przed zburzeniem w czasach reformacji kiedy krol Henryk VIII kazal ja zburzyc, mieszczanie kupili ja , placac krolowi 453 funty, zobowiazujac sie wobec krola, ze bedzie to tylko kosciol parafialny, budynki klasztorne i winnice wokol zostaly zniszczone. Wieza niegdys drewniana miala az 260 stop wysokosci (79 metrow), niestety zostala zniszczona podczas silnej burzy w Poniedzialek Wielkanocny w roku 1559, odbudowana w roku 1600 ma wysokosc 148 stop (45metrow).Opactwo jest trzecim co do wielkosci kosciolem w Anglii ktory nie jest katedra po Westminster Abbey i Beverley Minster, obecnie budynek mierzy 312 stop dlugosci (95metrow).Obecnie jest duzym anglikanskim kosciolem parafialnym sluzacym codziennie swoim parafianom. W 1087 Wilhelm Zdobywca dał dwór Tewkesbury kuzynowi Robertowi Fitzhamon, który założył opactwo w 1092 roku, jego przybrany syn Fitz Roy, nieslubny syn krola Henryka I, który stał się hrabia Gloucester finansowal utrzymanie i rozbudowe Opactwa.
W średniowieczu, Tewkesbury Abbey byl jednym z najbogatszych klasztorów w Anglii. Dwukrotnie w historii wysoka woda powodziowa weszla do wnetrza kosciola w roku 1760 i ponownie w roku 2007.

W Tewkesbury znajduje się najstarszy dom publiczny (pub) w Gloucestershire, nazywa sie Czarny Niedzwiedz (Black Bear), pochodzący z 1308 roku.

Pozdrawiam z Anglii, Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi