• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Paryz -Dzielnica Lacinska -(fr. Quartier Latin)
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 05-03-2016 16:33
Wszystkie punkty:166 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.55
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 4
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 1460
Paryz -Dzielnica Lacinska -(fr. Quartier Latin)
Witam, zapraszam Was na krotki spacer ulicami Dzielnicy Lacinskiej w Paryzu.

Dzielnica Łacińska jest jedną z ładniejszych w Paryżu. Szczyci się mianem uniwersyteckiego centrum stolicy. Historia jej nazwy wywodzi się z czasów, kiedy to studenci i profesorowie posługiwali się tylko językiem łacińskim.
Sercem Dzielnicy Łacińskiej jest Sorbona, jedna z najsłynniejszych i najbardziej cenionych uczelni na świecie. Założona była w drugiej połowie XIII wieku jako kolegium teologiczne dla ubogich studentów. Z czasem stała się wiodącym ośrodkiem teologicznym we Francji. W 1792 r. zamknięto Sorbonę, a studenci mogli tu wrócić dopiero po objęciu władzy przez Napoleona. Obecnie działa tu 13 autonomicznych uniwersytetów. Najstarszą cześć zabudowań Sorbony stanowi Chapelle de la Sorbonne z dwukondygnacyjną barokową fasadą. Nad całością dominuje duża kopuła. We wnętrzu kościoła znajduje się grobowiec kardynała Richelieu.

Victor Hugo mawiał: „Wszystko, co istnieje w dowolnym miejscu na ziemi, istnieje też w Paryżu.”

Przebywajac w jakimkolwiek kraju, nawet turystycznie warto znać przynajmniej kilka podstawowych zwrotów, aby móc znaleźć drogę do hotelu czy też zrobić pamiątkowe zakupy. Wszystkim wyjeżdżającym przyda się kilka podstawowych zdań.
Dzień dobry. – Bonjour.
Do widzenia. – Au Revoir.
Cześć – Salut!
Przepraszam – Excusez-moi
Proszę – S’il vous plaît
Dziękuję – Merci
Jak się masz? – Comment ça va?
Nie rozumiem. – Je ne comprends pas.
Nie mówię dobrze po francusku. – Je ne parle pas bien français.
Która godzina? – Quelle heure est-il?
Ile to kosztuje? – Combien ça coute?
Chciałbym kupić… – Je voudrais acheter…
Gdzie jest…? - Ou est…?
Jak dotrzeć do…? – Comment aller a…?
Proszę mi pomóc. - Aide-moi, s’il vous plaît.
Na pomoc! – Au secours!
Poproszę rachunek. – L’addition, s’il vous plaît.

Paryż jest pięknym miastem, byłem tam juz kilka razy ale chętnie pojadę jeszcze raz aby nacieszyć się widokiem pięknych zabytkowych budowli. Polecam spacery swoimi własnymi trasami, bez pośpiechu. Paryżem należny się delektować! Zostanie na dłużej w pamięci.
Pozdrawiam Andrzej

PS Skrocilem opis dodajac informacje pod zdjeciami
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 4
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
06.05.2016 czas 21:52
pokaż komentarz
Chyba się zakochałam w Paryżu, bo nie pamiętam nic negatywnego i co by mnie zniechęciło w tym mieście, a byłam raptem dwa lata temu! Za to tęsknię za tym miastem i jeszcze kiedyś tam zawitam, klimat uliczek w Paryżu utkwił w mojej pamięci. Chyba jestem bezkrytyczna w tym temacie.
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
06.03.2016 czas 21:22
pokaż komentarz
Dzięki Andrzeju za wyczerpująca odpowiedź.Jednak Paryż przyciąga jak magnes:) Zanim wylecisz do Polski obejrzyj moją Warszawę:)
Polecam i pozdrawiam!
ostanio edytowany: 2016-03-06 21:56:40
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
06.03.2016 czas 20:29
pokaż komentarz
Masz całkowitą racje Andrzeju, jednak Paryż mimo wszystko ma to coś :) Z przyjemnością wróciłąm z Tobą do Dzielnicy Łacinskiej. Pozdrawiam serdecznie
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
+1 pkt
06.03.2016 czas 18:44
pokaż komentarz
Halinko, Paryz budzi wsrod odwiedzajcych go turystow skrajne emocje od pozytywnych po negatywne, u jednych zachwyt i uwielbienie bo ten kto krytycznie wypowiada się o Paryżu ten nie ma pojęcia o sztuce ,kulturze , u innch obrzydzenie z powodu wszechobecnego zapachu uryny , bo Paryzanie (ci kolorowi) lubia sikac na ulicy czasem robia to tez zdesperowani turysci bo ogolnodostepnych publicznych szalet jest jak na lekarstwo (spotkalem sie ze spolszczonym okresleniem “lej na mur”), bylem w tym miescie 7-krotnie, raz mieszkalem u znajomych nawet miesiac i zawsze przy kolejnej wizycie odkrywam to miasto na nowo i lubie to miasto i bede tam wracal, moja slubna pamiatka po pierwszym pobycie tez nie byla zachwycona Paryzem kwitujac to krotko i dosadnie –brud , smrod, nedza i ubostwo.

Lece w poniedzialek rano do Polski na kilka dni, spotkam sie z rodzina, przyjaciolmi , ze znajomymi napije sie polskiej wodki, moze przejade sie do mojego ulubionego Krakowa aby troche pochodzic po miescie, zajrzec na Wawel, pochodzic po Rynku, moze jesli bedzie pogoda zrobic jakies zdjecia ,generalnie chce sie troche odprezyc, zregenerowac siły, bo duzo ostatnio pracuje i jestem przemeczony. Pozdrawiam Andrzej
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
06.03.2016 czas 17:14
pokaż komentarz
Andrzeju! Ciekawie i szczegółowo przedstawiłeś i opisałeś Dzielnicę Łacińską w Paryżu:) Nigdy nie byłam w Paryżu,a ta dzielnica z pewnością by mi się spodobała.Szkoda,że nie mogłam tam studiować (mój kolega z klasy LO skończył Sorbonę i mieszka od lat w Paryżu),ale od wczoraj uczę się francuskich zwrotów podanych przez Ciebie.Kilka już znam od dawna. Dlaczego inni tak krytycznie patrzą na Paryż,że to wielkie rozczarowanie? Nie rozumiem. Pozdrawiam!
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi