• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Kraków -Stare Miasto
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 12-03-2016 06:55
Wszystkie punkty:156 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.33
Głosy: brak
Opracowanie albumu:155 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 5
Wizyty: 1848
Kraków -Stare Miasto
Witam , wrocilem wczoraj z kilkudniowego urlopu w Polsce, udalo mi sie w tym czasie odwiedzic moje ulubione krolewskie miasto Krakow , pogoda byla raczej niesprzyjajaca do spacerow pochmurna, mglista, wial zimny wiatr, nie zrazilo mnie to i pojechalem tramwajem 10 spod dworca na Kazimierz, zeby zobaczyc Bazylike Bozego Ciala a potem na nogach spacerem na Wawel, traktem krolewskim do Rynku zwiedzajac po drodze zabytki, zrobilem troche zdjec ktore Wam teraz i w nastepnych galeriach pokaze , dzisiaj zapraszam na czesc pierwsza z dwoch spaceru po Starym Miescie.

W kolejnych odslonach pokaze Wam troche zabytkow sztuki sakralnej Krakowa –zeby wszystko bylo jasne ja koscioly zwiedzam a nie modle sie w nich, nie jestem fanatykiem religijnym ale lubie zwiedzac katedry, bazyliki i wiele juz takich budowli Wam pokazalem w moich albumach z podrozy po Europie. Nie jestem autorem opisow, pochodza one ze swietnego serwisu opisujacego www.alekrakow.pl/zabytki-krakowa , zapraszam.

Poczatek cytatu ....
Rynek Główny
Przez całe wieki Rynek Główny stanowił główny plac handlowy i centrum administracyjne Krakowa. Dziś wokół tego największego średniowiecznego placu Europy kwitnie życie towarzyskie, a sama płyta Rynku jest doskonałym miejscem do organizacji targów świątecznych i okolicznościowych, a także przeróżnych festiwali i koncertów.
Krakowski Rynek Główny jest jednym z największych tego typu placów w Europie o wymiarach 200 X 200 m. Został wytyczony w 1257 r. podczas lokacji Krakowa na prawie magdeburskim. Początkowo rynek pełnił funkcje przede wszystkim handlowe, z biegiem czasu doszły do tego również funkcje administracyjne, a także sądownicze, gdy zaczęto tu wymierzać kary oraz wykonywać wyroki śmierci. Cała obszar podzielony był na poszczególne place handlowe, czyli targi: solny, węglowy, kurzy, ołowiowy oraz żydowski. Krótko po dokonaniu lokacji, na osi północ – południe usytuowane zostały Sukiennice, czyli podwójny rząd kramów kupieckich, które z biegiem czasu utworzyły jeden budynek, nakryty zadaszeniem. Po pożarze z połowy XVI w. Sukiennice zostały odbudowane w stylu renesansowym. Nowy, dwukondygnacyjny gmach został zwieńczony wspaniałą attyką z grzebieniem upiększonym maszkaronami i ozdobiony loggiami od strony północnej i południowej. Współczesny wygląd Sukiennice otrzymały jednak w latach 70-tych XIX w. Główny architekt Tomasz Pryliński, przy wydatnej pomocy Jana Matejki, zbudował piękne ryzality na osi wschód – zachód oraz ostrołukowe arkadowe podcienia wzdłuż dłuższych boków budynku, a piętro Sukiennic przeznaczył na sale Muzeum Narodowego.
Głównym gmachem administracyjnym był na Rynku Ratusz. Budynek stanął tu zapewne już na przełomie XIII i XIV w., a przez kolejne stulecia był rozbudowywany. Z początkiem XIX w., wskutek fatalnego stanu technicznego gmach wraz ze spichlerzem został zburzony. Przed zniszczeniem uchroniono jednak wieżę ratuszową, która stanowiła doskonałą przeciwwagę dla wież Bazyliki Mariackiej, usytuowanej w północno – wschodnim narożniku rynku. Dziś na uwagę zasługuje przede wszystkim wejście do wieży, otoczone parą pięknych XIX-wiecznych lwów. We wschodnim narożniku płyty Rynku stoi kościół św. Wojciecha, wybudowany tu najprawdopodobniej jeszcze przed lokacją miasta. Według przekazu Jana Długosza świątynia stanęła w miejscu, gdzie kazania głosił sam św. Wojciech. Po tej samej stronie stoi również pomnik Adama Mickiewicza, odsłonięty w 1898 r. Zapewne już w średniowieczu Rynek został otoczony okazałymi pałacami i kamienicami. Dziś do najsłynniejszych należą Pałac pod Krzysztofory (siedziba Muzeum Historycznego Miasta Krakowa), Szara Kamienica, Pałac pod Baranami (siedziba słynnej Piwnicy pod Baranami) oraz Kamienica Hetmańska.
Rynek Główny w Krakowie był w ciągu wieków świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. To właśnie tu w 1525 r. książę Prus Albrecht Hohenzollern złożył hołd lenny królowi Zygmuntowi I Staremu, a Tadeusz Kościuszko rozpoczął w 1794 r. insurekcję. Dziś Rynek jest miejscem organizacji najważniejszych koncertów i wydarzeń kulturalnych w mieście. Tutaj co roku odbywa się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, zabawa sylwestrowa, krakowskie juwenalia czy też intronizacja króla kurkowego. Na płycie Rynku organizowane są także słynne targi bożonarodzeniowe i wielkanocne.

Sukiennice
Stojące pośrodku Rynku Głównego Sukiennice są jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Krakowa. Tak jak i w przeszłości budynek ten spełnia przede wszystkim funkcje handlowe, dziś jednak zamiast kupców odwiedzają Sukiennice przede wszystkim turyści.
Historia Sukiennic jest tak stara jak historia Rynku Głównego. W chwili lokacji miasta na prawie magdeburskim w 1257 r. książę Bolesław Wstydliwy obiecał również wybudować dla mieszkańców kramy sukienne. Pierwsze Sukiennice były kamienne, następne, wzniesione w poł. XIV w. przez Kazimierza Wielkiego – już murowane. Choć gotycka budowla nie przetrwała próby czasu i spłonęła dwa wieki później, to do dziś zachowały się niektóre fragmenty jej murów. Pożar okazał się jednak dla budynku swego rodzaju dobrodziejstwem. Sukiennice zostały odbudowane w stylu renesansowym. Budynek podwyższono o jedną kondygnację i zwieńczono wspaniałą attyką z grzebieniem ozdobionym maszkaronami projektu Santi Gucciego. Od północy i południa dobudowane zostały loggie zaprojektowane przez Jana Marię Padovano i wzorowane na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. W takiej postaci Sukiennice przetrwały kolejne kilka wieków.
W latach 70-tych XIX w. pojawiła się jednak pilna potrzeba renowacji budynku. Pracami remontowymi kierował Tomasz Pryliński, wspierany w tym względzie przez Jana Matejkę. Architekt postanowił zburzyć przylegające do Sukiennic od wieków kramy i budy, a zastąpić je eleganckimi, arkadowymi podcieniami. Pryliński zdecydował się także wybudować dwa ryzality pośrodku budynku, na osi wschód – zachód. Wskutek tego sukiennice utraciły swój podłużny dotychczas charakter, a od strony ulic Szewskiej i Siennej pojawiły się nowe, piękne fasady. Ryzality zostały umiejętnie połączone z attyką i również ozdobione maszkaronami. Nie zmieniły się funkcje dolnej hali, która wciąż przeznaczona była dla kupców. Część drewnianych kramów umieszczonych wzdłuż ścian, zaprojektował sam Matejko. Natomiast drugą kondygnację Tomasz Pryliński przeznaczył na pomieszczenia Muzeum Narodowego.Od końca XIX w. wygląd Sukiennic praktycznie się nie zmienił. Po II wojnie światowej na stropie dolnej hali dodano jedynie herby odzyskanych przez Polskę miast na zachodzie. Dziś Sukiennice stanowią wspaniałą atrakcję turystyczną. Na dole znajdują się stragany z biżuterią, rękodziełem i pamiątkami, natomiast piętro zajmują wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Można tam oglądać dzieła m.in. Henryka Siemiradzkiego, Jacka Chełmońskiego, Jana Matejki, Aleksandra Gierymskiego czy też Władysława Podkowińskiego......koniec cytatu.

W kolejne weekendy w miare wolnego czasu pokaze Wam Bazylike Bozego Ciala na Kazimierzu, Wawel , kosciol sw Piotra i Pawla , Bazylike Dominikanow –sw Trojcy , Bazylike Mariacka , zapraszam, pozdrawiam ze slonecznego dzisiaj Birmingham , Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 5
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza