• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Kraków -Zamek Krolewski na Wawelu i Bazylika sw Trojcy (Dominikanow)
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 18-03-2016 18:06
Wszystkie punkty:151 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.23
Głosy: brak
Opracowanie albumu:150 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 4
Wizyty: 1992
Kraków -Zamek Krolewski na Wawelu i Bazylika sw Trojcy (Dominikanow)
Witam w trzeciej czesci mojej krotkiej wizyty w Krakowie , w tej czesci pokaze Wam Zamek Krolewski na Wawelu (tylko z zewnatrz-wciaz obowiazuje calkowity zakaz robienia zdjec wewnatrz zamku i katedry) oraz kilkanascie zdjec z bazyliki sw Trojcy (Dominikanow), zapraszam

Na poczatek przedstawie Wam aktualne koszty zwiedzania Zamku i Katedry na Wawelu:
Komnaty Krolewskie- 18 zl
Prywatne Apartamenty-25 zl
Skarbiec i Zbrojownia-18 zl
Sztuka Wschodu-8 zl
Wawel Zaginiony-10 zl
Baszta sandomierska-4 zl
Budowle i Ogrody Wawelu-18 zl
Leonardo da Vinci-Dama z gronostajem-10 zl
Audioprzewodniki-20 zl
Katedra na Wawelu-Dzwon Zygmunta,Groby Krolewskie-12 zl

Razem 143 zl

Moim zdaniem, ceny zwiedzania Zamku Krolewskiego ktory jest narodową instytucją kultury sa dla wielu polskich turystow zbyt wysokie wrecz zaporowe (szczegolnie dla kilkuosobowej rodziny), powinny byc zdecydowanie obnizone albo zwiedzanie Zamku dla Polakow bezplatne, takie ceny mozna utrzymac dla turystow zagranicznych. Dla przykladu w Anglii w Londynie wiele muzeow (w tym najwazniejsze Muzeum Brytyjskie czy Galeria Narodowa i wiele innych jest udostepniana dla zwiedzajacych za darmo, koszty utrzymania wzielo na siebie panstwo.

Opis Zamku znalazlem w necie (nie jestem jego autorem) tylko go cytuje

Zamek Królewski na Wawelu Zamek Królewski położony jest na Wzgórzu Wawelskim – wapiennej skale jurajskiej majestatycznie wznoszącej się na lewym brzegu Wisły, w samym sercu Krakowa. Od ok. VII w. n.e. w jego okolicy zaczęli się osiedlać Słowianie, a za panowania pierwszych historycznych władców Polski z dynastii Piastów Wawel stanowił już jedną z głównych rezydencji monarszych. Prawdziwa królewska siedziba powstała tu jednak dopiero z początkiem XIV w., wraz z koronacją i osiedleniem się na Wawelu Władysława Łokietka. Na wzgórzu zbudowana wtedy została gotycka katedra, w miejscu drewniano – ziemnych fortyfikacji wzniesiono solidne mury, a sam zamek został znacznie rozbudowany. Lata świetności zamku przypadły na czasy panowania Jagiellonów, zwłaszcza ostatnich z rodu Zygmunta III Starego i Zygmunta Augusta. Zafascynowani rozwojem renesansu w Europie Zachodniej królowie pragnęli nadać swojej rezydencji prawdziwie nowoczesny charakter.
Sprowadzeni z Włoch do Krakowa mistrzowie Franciszek zwany Florentczykiem i Bartłomiej Berrecci przekształcili gotycką budowlę w piękny renesansowy pałac, z przestronnym, arkadowym dziedzińcem, o wybitnie reprezentacyjnym charakterze. Od początku XVII w., czyli po przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy, znaczenie Zamku na Wawelu zmalało. Pałac trawiły liczne pożary, a rezydujący w Warszawie królowie nie troszczyli się zbytnio o jego odbudowę. Po trzecim rozbiorze Polski do Krakowa wkroczyli Austriacy, którzy przez niemal cały XIX w. wykorzystywali wzgórze do celów wojskowych. Polacy przejęli zarząd nad zamkiem dopiero na krótko przed wybuchem I wojny światowej. W 1978 r. Wawel, wraz ze Starym Miastem, Kazimierzem i Stradomiem, znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Na zwiedzanie Zamku Królewskiego trzeba sobie zostawić przynajmniej jeden dzień. Na parterze i II piętrze znajdują się Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, ozdobione oryginalnymi arrasami, sprowadzonymi przez Zygmunta Augusta z Brukseli. Na uwagę zasługuje przede wszystkim największa na zamku Sala Senatorska oraz Sala Poselska, ze stropem kasetonowym ozdobionym XVI-wiecznymi rzeźbami męskich i kobiecych głów. Na I piętrze mieszczą się Prywatne Apartamenty Królewskie. Pozostałe ekspozycje znajdujące się na zamku to Skarbiec Koronny i Zbrojownia (zawierająca m.in. trofea z odsieczy wiedeńskiej 1683 r.) oraz Sztuka Wschodu.

Informacje pochodza ze strony krakow.pl/spacer

Zamek Królewski:
•od 1507 roku z fundacji Zygmunta Starego kilkadziesiąt lat przebudowywano gotycki zamek w renesansową rezydencję
•bogaty portal między katedrą a budynkami dawnej kuchni królewskiej prowadzi na dziedziniec zamku
•dziedziniec otoczony trzema kondygnacjami krużganków
•apartamenty królewskie znajdują się na I piętrze
•można je zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem
•trasa prowadzi przez prywatne apartamenty króla, jego świty i gości królewskich
•w salach eksponowane są wyposażenia wnętrz – meble, porcelana, obrazy, zegary
•osobną trasę stanowią komnaty królewskie
•zebrano tu wspaniałą kolekcję mebli i malarstwa
•najpiękniejszą komnatą jest Sala Poselska, gdzie przyjmowano posłów oraz obradował sejm
•strop ozdobiony jest trzydziestoma głowami wyrzeźbionymi w drewnie przez Jana Snycerza i Sebastiana Tauerbacha
•kolejne trasy prowadzą do Skarbca Koronnego oraz Zbrojowni
•można tu obejrzeć ordery, dary otrzymywane przez królów
•najcenniejszą pamiątką jest Szczerbiec – XIII-wieczny miecz koronacyjny polskich królów
•to jedyna pozostałość po królewskich insygniach
•w 1795 roku skarbiec okradziono z insygniów koronacyjnych – wywieziono je do Wrocławia, potem do Berlina
•w 1810 roku zostały przetopione, a kamienie szlachetne sprzedane
•sali Zbrojowni sąsiadująca ze skarbcem, mieści ekspozycję militariów od XIV do XVIII wieku

Cytuje informacje o Bazylice Świętej Trójcy ze strony aurorakrakow.pl/artykuly/atrakcje-krakowa/bazylika-swietej-trojcy/

Bazylika Świętej Trójcy
Nieopodal placu Wszystkich Świętych, u wylotu ulicy Stolarskiej, ponad zielenią krakowskich Plant, wznosi się strzelisty, rdzawoczerwony kościół. Ten neogotycki obiekt z charakterystycznymi ceglanymi dekoracjami fasady to świątynia ojców Dominikanów, czyli Bazylika Świętej Trójcy. Historia kościoła sięga 1223 roku, kiedy to wraz ze świętym Jackiem przybyli do Krakowa Dominikanie. Od biskupa Iwona Odrowąża dostali oni częściowo drewniany, a częściowo murowany kościół parafialny. Po najeździe Tatarów i zniszczeniu świątyni w 1241 roku Dominikanie zaczęli obiekt intensywnie rozbudowywać.
Historia Bazyliki Świętej Trójcy

Pierwotnie halowy kościół zyskał w wieku XV formę surowego i monumentalnego kościoła bazylikowego. Na przełomie wieków świątynia ulegała licznym pożarom, a także zapadł się jej strop. W 1850 roku, podczas pożaru miasta, zniszczeniu uległa charakterystyczna murowana dzwonnica, stojąca tuż przed fasadą kościoła. Pod koniec XIX wieku świątyni nadano neogotycki charakter, który pozbawił ją pierwotnej, „ciężkiej” formy. W miejscu spalonej dzwonnicy dobudowano stylową kruchtę, a liczne przybudówki nadały Bazylice Świętej Trójcy lekkości, której pierwotnie nie posiadała.

Co można podziwiać w Bazylice Świętej Trójcy?
Wnętrze Bazyliki Świętej Trójcy utrzymane jest w stylu trójnawowej gotyckiej świątyni. Obok ołtarza głównego jest pochowany zmarły w 1288 roku książę Leszek Czarny. Na uwagę zasługuje też umieszczona w prezbiterium brązowa płyta nagrobna wybitnego poety i humanisty Filipa Kallimacha, z wyraźnymi wpływami warsztatu Wita Stwosza. Ponieważ bracia Dominikanie cieszyli się ogromnymi względami i szacunkiem ówczesnych rodów szlacheckich, w kościele nie brakuje niepowtarzalnych dzieł sztuki. Renesansowe kaplice Myszkowskich, Lubomirskich czy Zbaraskich skrywają niezwykłe rzeźby i ołtarze.
Od strony północnej do Bazyliki Świętej Trójcy przylegają zabudowania klasztorne. Utrzymane w formie krużganków wnętrze klasztoru skrywa XV i XVI-wieczne malowidła, a także pomniki, nagrobki i tablice epitafijne z XVI i XVII wieku. Strop opiera się o XIV-wieczne krzyżowo-żebrowe sklepienie, a najstarszą częścią klasztoru jest romański refektarz z 1222 lub 1225 roku.

Jutro pokaze Wam 4-ostatnia czesc mojej prezentacj Krakowa, a w niej wnetrze Kosciola Mariackiego, zapraszam.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 4
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
19.03.2016 czas 20:42
pokaż komentarz
Andrzeju,ja wiem,że przy setkach zdjęć można się pomylić i coś przestawić,mnie też to się zdarzyło.Nie chciałam niczego wytykać,ale tak ogólnie napisać swoje wrażenia z Wawelu czy innych wspaniałych krakowskich "perełek":))) Podziwiam,że w taką niepogodę jednak tam byłeś i zrobiłeś tyle fotek dla nas i dzielisz się z nami na portalu :) Jestem ogromnie wdzięczna,bo mam za darmo zwiedzanie bez ruszania się z domu sprzed komputera:) Dziękuję serdecznie:) H.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
+1 pkt
19.03.2016 czas 20:30
pokaż komentarz
Witaj Halinko fajnie, ze wpadlas na chwile, dzieki za czujnosc, zaraz wymienie zdjecie nr.10 , masz racje to bazylika Bozego Ciala na Kazimierzu ,moze kiedys Wam ja pokaze, wypad do Krakowa byl krotki (5 godzin) ale intensywny zrobilem ok 350 zdjec, pogoda nie sprzyjala dluzszym spacerom, wial zimny, lodowaty wiatr, rano bylo mgliscie i pochmurnie, pozdrawiam Andrzej
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
19.03.2016 czas 19:34
pokaż komentarz
Witaj Andrzeju! Dobrze,że na Wawelu byłeś dość wcześnie rani i nie było tłumu turystów dookoła. Przypomniałeś mi wiele znanych wspaniałych miejsc,które każdy Polak znać powinien:) Z tymi wysokimi cenami biletów wstępu masz rację,to może być cena zaporowa dla wielu polskich rodzin:( Dobrze,że dzieci szkolne w kl. 5 czy 6 mają w swoim programie zwiedzanie Wawelu,bo potem z rodzicami na komnaty nie pójdą. Natomiast kościół Dominikanów jest przepiękny zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Dawno nie byłam w środku,trzeba się wybrać przy okazji:) Kapie od bogactwa i historii:) Andy, zdj. nr 10 to nie Wawel,a kościół Bożego Ciała na Kazimierzu obok placu Wolnica. Fotka do wymiany:) Pozdrawiam z Podbeskidzia:)
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi