• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Kraków -Kościół Mariacki (Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny)
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 19-03-2016 10:09
Wszystkie punkty:148 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.16
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:145 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 3
Wizyty: 2857
Kraków -Kościół Mariacki (Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny)
Witam w ostatniej czesci mojego spaceru po Krakowie , dzisiaj zapraszam do wnetrza najważniejszej świątyni Krakowa –Kosciola Mariackiego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kosciol mozna zwiedzac codziennie jeśli tylko nie są odprawiane w tym czasie nabożeństwa. W dni powszednie jest to czas od godz. 11:30 do godz. 18:00. (Uroczyste otwarcie Ołtarza Wita Stwosza następuje o godz. 11:50). W niedziele i święta kościół można zwiedzać po zakończeniu niedzielnych nabożeństw, ok. od godz. 14:00 do godz. 18:00.
Do zwiedzania przeznaczona jest połowa kościoła łącznie z prezbiterium i znajdującym się w nim głównym ołtarzem. Wejście do tej części Bazyliki możliwe jest po wykupieniu przy wejściu biletu wstępu w cenie: normalne - 10 zł, emeryci, renciści, studenci, młodzież i dzieci - 5 zł.
Druga część kościoła wraz z głównym wejściem, przeznaczona jest na osobistą modlitwę przed wystawionym w monstrancji Najświętszym Sakramentem i możliwość przystąpienia do spowiedzi. Wejście do tej części kościoła jest możliwe dla wszystkich przez cały czas i nie wymaga żadnych opłat.
W kosciele mozna robic zdjecia (bez flesza) po wykupieniu w kasie biletowej zezwolenia (permit foto) w cenie 5 zl, ochrona kosciola rygorystycznie sprawdza nalepki informujace o kupnie zezwolenia a osoby ktore chca zrobic pojedyncze zdjecie telefonem czy aparatem a nie maja zezwolenia sa zmuszane do jego kupna u ochroniarza.
W necie mozna znalesc mnostwo informacji o Kosciele Mariackim ,dla leniwych ktorym nie chce sie szukac przygotowalem 3 cytaty (znalezione w necie ) o Kosciele ,zapraszam.

Album ten dedykuje trzem wirtualnym znajomym kobietom , Kasi –szefowej Worldbooka, sympatycznej Halince i Joli z zaprzyjaznionego portalu ktora sama sie okresla jako krakowianka na wygnaniu :))) .

Cytat 1 ...
Kościół Mariacki. Przez wieki kościół otoczony był opieką bogatych rodzin mieszczańskich, dzięki czemu dziś budowla ta należy do grona najznakomitszych obiektów architektury sakralnej w Polsce.
Kościół Mariacki znajduje się w północno – wschodnim narożniku Rynku Głównego, a jego ukośne ustawienie względem osi rynku świadczy o tym, że pierwsza świątynia romańska wzniesiona została w tym miejscu jeszcze przed lokacją miasta (1257) r. Obecna, trójnawowa bazylika utrzymana w stylu gotyckim powstała pod koniec XIV w. W XV w. do naw bocznych dobudowano jeszcze kaplice i od tego czasu główna bryła kościoła niewiele się zmieniła. Przeprowadzane w następnych wiekach prace renowacyjne dotyczyły głównie wystroju wnętrza. W XVIII w. pod kierownictwem Franciszka Placidiego świątynia uzyskała styl barokowy, jednak już wiek później doszło do regotyzacji wnętrza. W pracach tych brali udział znani artyści, tacy jak Jan Matejko, który wykonał w kościele wspaniałe polichromie oraz Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer, którzy zaprojektowali ozdobne witraże.
Z zewnątrz najbardziej charakterystycznym elementem bazyliki Mariackiej są dwie, nierównej wielkości wieże. Według legendy budowa wież powierzona została dwóm braciom, a każdy z nich pragnął stworzyć obiekt wyższy i piękniejszy. Rywalizacja ta doprowadziła do tego, że starszy brat zabił młodszego, a następnie z powodu dręczących go wyrzutów sumienia sam popełnił samobójstwo. Narzędzie zbrodni – nóż – do dziś wisi pod jedną z arkad Sukiennic. Co godzinę z wyższej wieży wygrywany jest na cztery strony świata hejnał mariacki. Sygnał za każdym razem urywa się, a zjawisko to tłumaczy doskonale kolejna krakowska legenda. Otóż w średniowieczu, w czasie jednego z najazdów tatarskich, czuwający na wieży strażnik zagrał hejnał, który miał ostrzec mieszkańców przed zbliżającym się wrogiem. Jeden z Tatarów dostrzegł jednak strażnika i zabił go strzałą wypuszczoną z łuku. Choć legenda ta została wymyślona dopiero w latach 30-tych XX w. przez amerykańską Polonię, to i tak została ona entuzjastycznie przyjęta przez Krakowian i jest przez nich chętnie opowiadana.
Prawdziwym skarbem kościoła Mariackiego jest ołtarz autorstwa Wita Stwosza – największy tego typu gotycki obiekt w Europie. Ołtarz składa się z nieruchomej szafy środkowej, która ukazuje zaśnięcie Matki Bożej w otoczeniu apostołów oraz Wniebowzięcie, dwóch ruchomych skrzydeł prezentujących sceny z życia Chrystusa i Marii oraz zwieńczenia, przedstawiającego Koronację Marii przez Trójcę Świętą. Całość wykonana została z drewna dębowego liczącego obecnie ponad 1000 lat, a wszystkie postacie zostały przedstawione w sposób nadzwyczaj realistyczny.

Cytat-2 pochodzi ze strony www. krakow.pl/spacer
Kościół Mariacki:
• kościół powstał na fundamentach wcześniejszego kościoła, który był zbudowany jeszcze przed lokacją miasta
• z tego powodu położenie bazyliki względem rynku jest niesymetryczne
• bazylikę zbudowano w latach 1392-1397
• posiada dwie charakterystycze wieże
• niższa mieszcząca dzwony kościelne ma 69 m, jest zwieńczona renesansowym hełmem z dzwonnicą
• wyższa zwana Strażnicą „Excubiarum” ma 81 m, jest nakryta gotyckim hełmem ozdobionym złotą koroną, kiedyś była wieżą strażniczą
• z najwyższego piętra wieży na wszystkie strony świata co godzinę odgrywany jest hejnał mariacki
• kaplice bazylki były fundowane przez znane krakowskie rody: Bonerów, Montelupich, Salomonów
• koniecznie trzeba zobaczyć gotycki pozłacany drewniany ołtarz wykonany przez Wita Stwosza w latach 1477-1489
• polichromia jest autorstwa Jana Matejki, a witraże Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego
• w świątyni zachowały się trzy prospekty organowe : organy wielkie są na chórze zachodnim, prospekt znajduje się w prezbiterium, a trzeci instrument zobaczymy w nawie południowej
Kaplice w Kościele Mariackim:
• Kaplica św. Antoniego (zwana także kaplicą Złoczyńców)
• Kaplica Matki Boskiej Loretańskiej
• Kaplica św. Jana Chrzciciela
• Kaplica św. Wawrzyńca
• Kaplica Przemienienia Pańskiego
• Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej
• Kaplica św. Łazarza
• Kaplica św. Walentego (zwana także Matki Boskiej Ostrobramskiej)
• Kaplica św. Jana Nepomucena
• Kaplica Michała Archanioła
• Kaplica Aniołów Stróżów

Kolejny cytat znaleziony w necie .....

Ołtarz Mariacki
Poliptyk Mariacki to jeden z największych gotyckich ołtarzy w Europie. Warto wspomnieć, że w 1442 roku runęło sklepienie kościoła a wraz z nim przepadł stary ołtarz główny. Kiedy wzniesiono nowe, podwyższone prezbiterium mieszczanie postanowili tez ufundować nowy ołtarz, który będzie odzwierciedlał ich bogactwo i potęgę patrycjatu.
Dzieło Wita Stwosza w całości wyrzeźbione w drewnie lipowym, to tzw. pentaptyk, czyli konstrukcja składająca się z pięciu części. Składa się nań szafa ołtarzowa (stąd też inne określenie – ołtarz szafiasty) oraz dwie pary skrzydeł bocznych – dwa ruchome i dwa nieruchome. W centrum znajdują się figury w rzeźbie pełnej, zaś skrzydła boczne, zarówno wewnętrzne i zewnętrzne są płaskorzeźbione.
Scena centralna przedstawia Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny, która w myśl średniowiecznej maniery przedstawiona jako młoda dziewczyna, zasypia – czyli spokojnie umiera – na rękach św. Jakuba Starszego, w otoczeniu wszystkich dwunastu apostołów. Jednocześnie dokonuje się jej Wniebowzięcie, co widać zaraz powyżej głównej sceny. W zwieńczeniu ołtarza widzimy koronację matki Boskiej na Królową Nieba i Ziemi, a po obu stronach tej sceny – święci patronowie Polski – św. Stanisław i św. Wojciech. W tzw. predelli (dolna część na której opiera się niejako szafa główna) przedstawiono drzewo Jessego, czyli drzewo genealogiczne Marii, pochodzącej z rodu Dawida, którego ojcem był własnie Jesse. Skrzydła boczne otwartego ołtarza przedstawiają 6 radości Matki Bożej. Idąc od góry, od lewej strony widzimy Zwiastowanie, Boże narodzenie wraz z pokłonem pasterzy oraz pokłon Trzech Króli. Po prawej stronie mamy za to kolejno: Zmartwychwstanie, Wniebowstąpienie i Zesłanie Ducha Świętego. Warto zaznaczyć, że taki otwarty ołtarz był dla wiernych dostępny jedynie w święta, w dni powszedni ołtarz nie był wcale otwierany. Tak więc zazwyczaj zgromadzeni musieli zadowolić się ołtarzem zamkniętym, którego poszczególne kwatery przedstawiają następujące sceny: spotkanie św. Joachima ze św. Anna w Złotej Bramie, Narodziny Maryi, Ofiarowanie Maryi w Świątyni, Pojmanie Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym, Mały Jezus nauczający w Świątyni, Ofiarowanie Chrystusa w Świątyni, Ukrzyżowanie Zdjęcie z krzyża, Złożenie do grobu, Chrystus w Otchłani, Trzy Marie u grobu, Chrystus Ogrodnik ukazujący się Marii Magdalenie.

Zwiedzilem juz wiele starych i bardzo starych kosciolow, bazylik, 1000 letnich katedr w Europie bo lubie architekture sakralna ale nasz Kosciol Mariacki to scisla czolowka europejska, jeden z najpiekniejszych kosciolow ktore widzialem, za kazdym moim pobytem w Krakowie odwiedzam to miejsce. Pozdrawiam z Anglii,Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 3
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza