• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Czeski Krumlow. Miasto jak z bajki :)
Halszka Halszka
Halszka
Data: 28-12-2016 16:40
Wszystkie punkty:132 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.82
Głosy: brak
Opracowanie albumu:130 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 0
Wizyty: 1206
Czeski Krumlow. Miasto jak z bajki :)
Czeski Krumlov to zabytkowe miasto w południowych Czechach, położone nad Wełtawą. Samo miasto oficjalne założone zostało w 1274 roku, jednak początki Zamku Krumlovskiego sięgają lat 1230-1239. W 1494 roku Krumlov uzyskał status miasta królewskiego, a co za tym idzie liczne przywileje. To właśnie z tego okresu pochodzi znakomita większość istniejącej do dziś zabudowy. Historyczne centrum miasta z licznymi małymi krętymi uliczkami, gotyckimi, renesansowymi i barokowymi domami położone jest w malowniczym zakolu Wełtawy u podnóża monumentalnego zamku warownego (drugi co do wielkości po Hradczanach zamek w Czechach). Na przestrzeni wieków twierdza ta była wielokrotnie przebudowywana przez możne rody Rožmberków i Schwarzenbergów. Czeski Krumlov praktycznie nigdy w swojej historii nie został zniszczony przez żaden większy pożar czy wojnę. Dzięki temu po dziś dzień zachowała się tu praktycznie cała średniowieczna zabudowa oraz dawny układ urbanistyczny.
W 1992 roku zabytkowe Stare Miasto w Czeskim Krumlovie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czeski Krumlov zaliczany jest najpiękniejszych średniowiecznych zespołów urbanistycznych Europy, który każdego roku przyciąga rzesze turystów z całego świata
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
28.12.2016 czas 21:06
pokaż komentarz
Witaj Ewela. Tak,Czechy to kopalnia zamków,więc gorąco polecam zwiedzić naszych południowych sąsiadów:) Pozdrawiam!
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
28.12.2016 czas 21:03
pokaż komentarz
Witaj Andrzeju. Niestety,wnętrz nie pokażę,bo tego zamku z braku czasu nie zwiedzaliśmy.Nasz postój w Krumlovie trwał tylko 2h w drodze do Bawarii,gdzie dojechaliśmy dopiero przed północą na nocleg. Na drugi dzień podczas zwiedzania zamków Ludwika Bawarskiego pogoda się popsuła i lało cały dzień,jak to w górach. Tam z kolei nie wolno w ogóle pstrykać wnętrz nawet za opłatą w euro. Do Czeskiego Krumlova mam nadzieję kiedyś wrócić na dłużej i zwiedzić dokładnie cały zamek razem z teatrem i ogrodami:) Pozdrawiam!
niezalogowany użytkownik
Ewela ~Ewela  (IP:83*****10)
0 pkt
28.12.2016 czas 19:58
pokaż komentarz
Ciekawa i ładna architektura. Czechy to podobno kopalnia zamków. Może kiedyś zawitam do sąsiadów. Pozdrawiam serdecznie.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
28.12.2016 czas 19:16
pokaż komentarz
Witaj Halinko, rzeczywiscie interesujace bardzo zadbane historyczne miasto, nigdy tam nie bylem, a pokazesz wnetrza zamkowe ?, pozdrowka Andrzej
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi