• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Londyn -kolejny spacer po miescie
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 21-05-2016 09:55
Wszystkie punkty:151 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.23
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:145 z 165 pkt.
Komentarze: 5
Porady praktyczne: 3
Wizyty: 1247
Londyn -kolejny spacer po miescie
Witam w mojej kolejnej londynskiej galerii ,dzisiaj pokaze Wam slynny sklep Harrods (tylko z zewnatrz , w srodku udalo mi sie zrobic tylko jedno zdjecie, ochrona sklepu zwrocila mi uwage, zeby schowac aparat i nie robic zdjec bo klienci sobie tego nie zycza. Poza tym pokaze londynskie ulice i samochody ktore na nich stoja, markowe sklepy , slynna sale koncertowa Royal Albert Hall, pomnik ksiecia Alberta ufundowany po jego smierci przez krolowa Wiktorie , oraz Hyde Park z pomnikiem-fontanna Diany ,zapraszam.

Oto co udalo mi sie znalesc w necie o prezentowanych w galerii miejscach, cytuje ....

Harrods –najslynniejszy dom handlowy ktory odwiedza rocznie 15 milionow ludzi
Luksusowy dom towarowy Harrods zlokalizowany jest przy Brompton Road w Królewskiej Dzielnicy Kensington i Chelsea (ang. Royal Borough of Kensington and Chelsa). Jest to siedmiopiętrowy budynek, w którym znajdują się sklepy największych światowych marek, takich jak Mulberry, Dolce&Gabbana, Chanel czy Yves Saint Laurent. Sam budynek został zaprojektowany przez architekta Charlesa Williama Stephensa i został wybudowany w latach 1894 – 1905. Dziś dom towarowy zajmuje powierzchnię 20 tys. m2, a jego całkowita powierzchnia handlowa wynosi blisko 90 tys m2. Jest to największy dom towarowy w Wielkiej Brytanii, a dla porównania warto powiedzieć, że powierzchnia sal sprzedażowych drugiego, największego w kraju obiektu handlowego – Selfridges, usytuowanego przy Oxford Street, jest blisko dwa razy mniejsza i wynosi jedynie 50 tys. m2. Na terenie Harrodsa znajduje się ponad 330 sklepów, sprzedających najróżniejsze towary – od zwykłych artykułów spożywczych, poprzez odzież, elektronikę, meble, aż do ekskluzywnej biżuterii i sztabek złota. Znajdują się tu także liczne restauracje, Harrods Financial Services (Usługi Finansowe Harrodsa), Harrods Bank, zakład krawiecki, punkt naprawy zegarków, a klienci mogą zamówić tzw. prywatnego pomocnika zakupowego (ang. personal shopper). Harrods został założony przez Henry’ego Charlesa Harrodsa w 1849 r. Ten słynny angielski biznesmen swój pierwszy sklep otworzył już w 1824 r. w dzielnicy Southwark, ale dopiero przeniesienie działalności na Brompton Road, w pobliżu Hyde Parku, przyniosło mu pierwsze, większe korzyści finansowe. Decyzja o ulokowaniu sklepu przy Brompton Road podyktowana była chęcią zarobku podczas słynnej Wielkiej Wystawy Światowej, która odbyła się w Hyde Parku w 1851 r. Decyzja ta okazała się trafiona, a w ciągu kolejnych kilku dziesięcioleci Harrods stał się najbardziej znanym domem towarowym Londynu. W 1883 r. budynek Harrods’a doszczętnie strawił pożar, co jednak, jak się później okazało, stało się z pożytkiem dla rodziny Harrodsów. Na przełomie wieków przy Brompton Road wzniesiony został nowy, znacznie większy budynek, w którym w 1898 r. zainstalowano pierwsze w Wielkiej Brytanii ruchome schody. W 1959 r. Harrods stal się własnością spółki House of Fraser, a w 1985 r. przejęli go bracia Ali i Mohamed Al – Fayed. W maju 2010 r. Harrods został zakupiony za 1,5 mld funtów szterlingów przez spółkę Qatar Investment Authority, ściśle powiązaną z rodziną królewską Kataru.
Podaje zrodlo cytatu otolondyn.pl/atrakcje-londynu/harrods

Royal Albert Hall – sala koncertowa w Londynie poświęcona mężowi królowej Wiktorii, księciu Albertowi. The Royal Albert Hall mieści się w dzielnicy South Kensington w centralnym Londynie, w rejonie znanym powszechnie jakoAlbertopolis. Od samego otwarcia przez samą królową Wiktorię 29 marca 1871 roku The Royal Albert Hall była miejscem wydarzeń kulturalnych, koncertów, konferencji, balów i odczytów naukowych. The Hall ma kształt owalny i mieści 8 tysięcy ludzi, Niezwykła popularność hali sprawia, że w ciągu roku odbywa się tu około 350 imprez kulturalnych, a w tym koncerty muzyki klasycznej, opery, balety, koncerty charytatywne, ceremonie i bankiety. Fasada Albert Hall wykonana jest z czerwonej cegły i przyozdobiona rzeźbami. Zwieńczeniem tej pięknej sali koncertowej jest ogromna szklana kopuła na górze konstrukcji. Cytat z wikipedii i innych zrodel


ALBERT MEMORIAL - POMNIK KU CZCI KSIĘCIA ALBERTA
Albert Memorial to pomnik ufundowany przez królową Wiktorię, poświęcony jej ukochanemu, zmarłemu wcześniej od niej, mężowi. Ustawiono go w Kensington Gardens w Londynie, naprzeciwko Royal Albert Hall. Mąż królowej Wiktorii, książę Albert zmarł na tyfus w 1861 roku. Monarchini długo rozpaczała po jego odejściu i nie mogła się otrząsnąć. Gdy powstał pomysł uczczenia pamięci księcia w formie pomnika, królowa wyraziła na to zgodę. Statuę zaprojektował sir George Gilbert Scott. Uroczystego odsłonięcia dokonano w lipcu 1872 roku. Cała konstrukcja ma 54 metry wysokości. Jej budowa kosztowała 120 tys. funtów i zajęła dziesięć lat.
Gdy książę Albert zmarł 14 grudnia 1861 roku zarówno rząd, jak i różne organizacje zaczęły się zastanawiać jak właściwie uczcić jego pamięć. Rozważano różne opcje – padł pomysł budowy uniwersytetu, któremu można by nadać jego imię lub stworzenia systemu stypendialnego. W wyborze odpowiedniego rozwiązania pomogła sama królowa, która jasno stwierdziła, że chce zwyczajnego pomnika. W lutym 1863 roku królowej przekazane zostały dwa projekty. Jeden stworzony przez Philipa Charlesa Hardwicka, a drugi przez sir George’a Gilberta Scotta. W kwietniu tego samego roku ogłoszono, że pomnik będzie zawdzięczał swój wygląd sir Scottowi. Naturalnych wymiarów pomnik został umieszczony na cokole w 1870 roku. Wykonany z brązu Albert spogląda w południową stronę, w kierunku Royal Albert Hall.
Centralna część monumentu otoczona jest fryzem przedstawiającym górę Parnassus – według mitologii było to miejsce, gdzie odpoczywały muzy. Pomnikowy „Frieze of Parnassus” zawiera wizerunki kompozytorów, architektów, poetów, rzeźbiarzy i malarzy. Muzycy i poeci umieszczeni zostali w południowej części, malarze we wschodniej, rzeźbiarze zachodniej, a architekci północnej. Wszystko jest efektem pracy dwóch artystów – Henry’ego Hugh Armsteada oraz Johna Birnie Philipa.
Na rogach cokołu, na którym umieszczona jest statua ustawiono kilka rzeźb. Są to alegorie wizualizujące przemysł i naukę z czasów wiktoriańskich – rolnictwo, handel, inżynieria, produkcja oraz rzeźby będące odzwierciedleniem kontynentów – Europy, Azji, Afryki oraz Ameryki. Pomnik łatwo rozpoznać po charakterystycznym baldachimie. Jego wzór został zaczerpnięty z gotyckich grobowców ustawionych przed jednym z kościołów we włoskiej Weronie.
Mozaiki, które znajdują się na monumencie i pod baldachimem zaprojektował warsztat Clayton and Bell, a stworzyła firma Salviati z Werony. Przedstawiają one kolejne alegorie – poezji, malarstwa, architektury i rzeźby. Wspierane są przez postaci historyczne – króla Dawida, Homera, Apellesa z Kos (malarz), Rafaela, Salomona, Ictiniusa (antyczny rzeźbiarz), Fidiasza i Michała Anioła. Do ich stworzenia użyto m.in. agatu, onyksu, kryształu, marmuru oraz granitu.
Filary ozdobione są rzeźbami przedstawiającymi różne dziedziny nauki: astronomię, geologię, chemię, geometrię, retorykę, medycynę, filozofię oraz psychologię. Oprócz tego zobrazowano także cnoty: wiarę, nadzieję, miłość, pokorę, hart ducha, zapobiegliwość, sprawiedliwość oraz powściągliwość.
W latach 90. XX wieku pomnik nie był w najlepszej kondycji, ale wtedy też zarządzono jego renowację. Od tego momentu rzeźba Alberta jest złota. Przez osiemdziesiąt wcześniejszych lat była czarna. Nie jest do końca jasne dlaczego. Jedna z teorii mówi o tym, że w trakcie I Wojny Światowej celowo pomalowaną ją na taki kolor, by nie wyróżniała się zbytnio i nie stanowiła łatwego celu dla niemieckich sterowców Zeppelin. Jednak English Heritage uważa, że barwa ta pojawiła się przed 1914 rokiem i była efektem zanieczyszczenia londyńskiego powietrza.
zrodlo cytatu: polemi.co.uk/turystyka-w-anglii/ciekawe-miejsca-atrakcje/albert-memorial-8692


Hyde Park
Hyde Park należy do grona królewskich parków i jest jednym z największych terenów zielonych w Londynie. W północno – wschodniej części Hyde Parku znajduje się tzw. Speaker’s Corner (Kącik Mówców) – miejsce, w którym prowadzi się przeróżne, niczym nieskrępowane debaty publiczne.Hyde Park to największy z czterech, połączonych łańcuchowo parków królewskich, usytuowanych w samym centrum Londynu. Od zachodu otaczają go Kensington Gardens, od południowego wschodu Hyde Park łączy się natomiast z Green Park, który dalej przechodzi z kolei w St James’s Park. W ciągu dnia trudno jest odróżnić Hyde Park od Kensigton Gardens, ponieważ oba te tereny ściśle do siebie przylegają. Hyde Park rozciąga się na obszarze 142 ha, a pośrodku niego usytuowane jest jezioro The Serpentine, natomiast Kensington Gardens zajmują powierzchnię 111 ha, a ich centralny punkt zajmuje zbiornik wodny o nazwie The Round Bound.
Hyde Park został założony w 1536 r. przez króla Henryka VIII, na terenach należących wcześniej do Opactwa Westminsterskiego. Park zyskał jednak na popularności dopiero w XIX w., gdy wytyczone zostały w nim eleganckie alejki, a wokół nich ustawiono ławki i inne obiekty architektury parkowej. W poł. lat 50-tych XIX w. w północno – wschodniej części parku stanął Marble Arch (Marmurowy Łuk) – pierwotnie zaprojektowany jako brama dla Pałacu Buckingham, która jednak ze względu na wąskie przejście (zbyt wąskie, żeby zmieściła się w nim królewska kareta) musiała zostać sprzed pałacu usunięta. W 1851 r. w Hyde Parku zorganizowana została Wielka Wystawa Światowa. W tym celu wybudowano specjalny pawilon wystawowy – Crystal Palace (Kryształowy Pałac), który jednak po zakończeniu wystawy został z parku usunięty.
Wyrażenie Hyde Park oznacza teren (forum), na którym można nieskrępowanie głosić swoje poglądy. Nazwa parku z tą wolnością słowa jest właśnie ściśle związana. Znajduje się tu słynny Speakers’ Corner (Kącik Mówców). Kącik ten usytuowany jest wokół Marble Arch, jednak tak naprawdę obejmuje on większy obszar, rozciągający się do Victoria Gate i wzdłuż jeziora The Serpentine. W Speakers’ Corner każdy może przyjść i wygłosić swój sąd w danej sprawie albo wziąć udział w otwartej debacie publicznej. Choć miejsce to przewidziane jest w szczególności dla zwykłych ludzi, to na przestrzeni dziejów nie zabrakło tu także wielkich mówców. W Hyde Parku przemawiali m.in. Karol Marks, Włodzimierz Lenin czy też George Orwell.
Hyde Park byl też miejscem wielu koncertów. Występowali tu m.in. The Rolling Stones (1969), King Crimson (1969), Pink Floyd (1970), Roy Harper (1971), The Who (1973), Queen (1976), Eric Clapton (1996), Bon Jovi (2003, 2011), Red Hot Chili Peppers(2004), Live 8 (2005), Depeche Mode (2006) i Madonna (2012).

Na koniec cos dla milosnikow motoryzacji , na londynskich ulicach stoja sobie miedzy innymi takie oto luksusowe samochody jak Maybach –cena w zlotowkach nieco ponad 2 mln 200 tysiecy, Bentley –cena ok 1mln 700 tys , Rolls-Royce –cena ok 1mln 600 tys zl, czy sportowy Mc Laren Spider –cena tylko 1mln 200 tys zlotych.
Pozdrawiam z deszczowej Anglii, Andrzej

PS jesli w poniedzialek (30/05) nie bedzie padac to pojade samochodem do polnocnej Walii, zwiedzic ruiny czterech trzynastowiecznych zamkow wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, sa to zamki –Conwy, Caernarfon, Beaumaris, Harlech.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 3
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 5
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
25.05.2016 czas 20:37
pokaż komentarz
OK!
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
25.05.2016 czas 16:33
pokaż komentarz
Witam, w weekend pokaze Wam jeszcze troche centrum Londynu oraz Muzeum Historii Naturalnej, pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
24.05.2016 czas 18:02
pokaż komentarz
Witaj Andrzej, dziękuję za długą listę. Może uda mi się to wszystko zobaczyć.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
24.05.2016 czas 17:43
pokaż komentarz
Witaj Ewela pytasz o 5 godnych uwagi dla turysty miejsc w Londynie , wymienie kilka ale lista moglaby byc o wiele dluzsza

Opactwo Westminsterskie (ang. Westminster Abbey)
Londyńskie Oko (London Eye)
Pałac Buckingham (Buckingham Palace) Westminster i okolice Trafalgar Square
Koszary Straży Konnej i Plac Defilad (Horse Guards Parade)
Pałac Westminsterski w Londynie (Palace of Westminster)
Downing Street
Londyńska Tower (Tower of London)
Most Wieżowy (Tower Bridge)
Piccadilly Circus
Soho Hyde Park The City / City of London
Szklana Piramida – The Shard

Wielkie muzea Londynu :
Muzeum Brytyjskie (British Museum)
Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie (Victoria and Albert Museum)
Muzeum Nauki w Londynie (Science Museum)
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (ang. Natural History Museum)

Pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
23.05.2016 czas 18:01
pokaż komentarz
Ja na razie delektuję się fotografiami w galerii, miejsca zielone, galerie, i architektura londyńska jest dla mnie OK i Londyn, gdzieś tam na dole mojej listy "must see" umieszczony a tymczasem posiłkuję się tym co oglądam. A gdybym zapytała o 5 takich najbardziej godnych uwagi miejsc w Londynie, dla turysty? Jakie miejsca Andrzeju by to były??
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
23.05.2016 czas 11:06
pokaż komentarz
Dziękuję Andrzeju za zaproszenie:) Londyn był zawsze raczej w sferze moich marzeń,ale póki co to nierealne z kilku powodów.
Pozdrawiam majowo i słonecznie:)
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
22.05.2016 czas 14:13
pokaż komentarz
Witaj Halinko wobec tego, ze chetnie bys obejrzala luksusowy Harrods, pochodzila po Hyde Parku, zwiedzila super Muzeum Wiktorii i Alberta zapraszam Cie do Anglii (oczywiscie wraz z mezem) i gwarantuje wspolna wyprawe do Londynu, pozdrawiam Andrzej
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
22.05.2016 czas 13:48
pokaż komentarz
Witaj Andrzeju! Dzięki za kolejny album z Londynu:) Luksusowy Harrods chętnie bym obejrzała ze względu na architekturę,ale dla mnie raczej window-shopping:) No może paczka eksluzywnej herbaty do domowego ciasta:) Royal Albert Hall jest mi znany z widzenia podobnie jak Harrods jeszcze z czasów LO z podręczników do j.ang. Pomnik Księcia Alberta w złocie pokazałeś dokładnie ze wszystkich stron, jest wspaniały i dostojny,jak na postać księcia przystało:) Natomiast pomnik ku czci Diany od samego początku mi się nie podobał i mam mieszane uczucia.Może dzieci się cieszą z takiego pluskania:) Ale do Hyde Parku chętnie bym zajrzała na cały dzień, wolałabym tam niż do Harrods. O tych furach czy brykach dla milionerów nie wspomnę,bo się na tym nie znam:( Pozdrawiam!
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi