• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Praga. Spacer po Malej Stranie i Starówce.
Halszka Halszka
Halszka
Data: 21-05-2016 23:56
Wszystkie punkty:131 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.80
Głosy: brak
Opracowanie albumu:130 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 0
Wizyty: 1625
Praga. Spacer po Malej Stranie i Starówce.
Złota Praga to nie tylko Hradczany,ale wiele innych pięknych dzielnic :) Zapraszam na spacer po dawnym podgrodziu zwanym dzisiaj Mała Strana oraz Starym Mieście na prawym brzegu Wełtawy:)
Średniowieczne miasto Mala Strana otrzymało prawa miejskie w 1257 roku. Dzisiaj Malá Strana to dzielnica Pragi, która do 1784 stanowiła samodzielne miasto położone u stóp praskiego zamku na lewym brzegu Wełtawy. Założona została w 1257 przez króla Przemysława Ottokara II. Osiedlili się tutaj koloniści z północnych Niemiec.Malá Strana to dzielnica pięknych barokowych pałaców, uroczych ogrodów, malowniczych kamieniczek,wąskich uliczek, zaułków i zabytkowych kościołów. Ale i tu wdarła sie wszechobecna komercja, w sezonie spacerują po Malej Stranie tłumy turystów. Można odnaleźć tu jeszcze urocze i spokojne uliczki i zaułki.
Praga posiada jedno z najpiękniejszych Starych Miast w Europie, jego centrum stanowi Staromestske Namesti – Rynek Staromiejski. Otaczają go wiekowe kościoły i kamienice. W 1992 r. wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Od 1915 roku na środku placu stoi pomnik Jana Husa, spalonego na stosie 500 lat wcześniej twórcy Husytyzmu – ruchu religijno-politycznego. Hus był także twórcą literackiego języka czeskiego.

Jednak główną atrakcję Staromiejskiego Rynku stanowi zegar astronomiczny Orloj, znajdujący się na południowej ścianie Ratusza. Od 600 lat zegar pokazuje dokładny czas oraz położenie ciał niebieskich na nieboskłonie. Co godzinę tłumy turystów zbierają się pod zegarem, aby oglądać spektakl wystawiany przez figurki reprezentujące śmierć, chciwość, próżność, 12 apostołów oraz Turka. Imponujące, biorąc pod uwagę fakt, że mechanizm powstał w mrocznych i zacofanych czasach średniowiecza. Zegar "Orloj" jest najstarszym i najpiękniejszym zegarem astronomicznym na świecie,który skonstruowano w 1410r.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
niezalogowany użytkownik
Ewela ~Ewela  (IP:83*****60)
0 pkt
23.05.2016 czas 21:03
pokaż komentarz
Praga tak tak jakże przepiękna, kiedyś pojadę :) uwielbiam starówki zabytkowe, zegary, galerie, fontanny :) ogrody, uliczki, kafejki i restauracyjki:)
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
22.05.2016 czas 14:03
pokaż komentarz
Witaj Andrzeju! Praga mnie stale zachwyca,chociaż na utartych turystycznych szlakach potrafi zmęczyć tłumem. Koniecznie polecam Malą Stranę z jej zielonymi barokowymi ogrodami,w których tym razem,niestety, nie byliśmy oraz Wzgórze Petrzyn z ogrodami różanymi i alejkami zielonego parku:) Praska secesja jest wspaniała i detale można pstrykać całymi dniami. Na to brakło mi czasu:( Muszę tam kiedyś wrócić sama pociągiem:) Mamy teraz dobre połączenia ze Śląska:)
Odłożyłam wczoraj na później Czeski Krumlow,a zajęłam się Pragą i naczytałam w necie oraz swoim przewodniku tyle ciekawostek,że już tęsknię za Pragą:))
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
22.05.2016 czas 08:57
pokaż komentarz
Witaj Halinko, dzieki za fajny spacer po Pradze, tym albumem zachecilas mnie do ponownej (po wielu latach) wizyty w czeskiej stolicy, pozdrawiam Andrzej
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi