• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Burano Burano czy Murano? Oto jest pytanie.. Wyprawa stateczkiem na Burano-świat koronek!
Ewela Ewela
Ewela
Data: 23-05-2016 19:34
Wszystkie punkty:68 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 1.45
Głosy: brak
Opracowanie albumu:67 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 3
Wizyty: 1099
Burano Burano czy Murano? Oto jest pytanie.. Wyprawa stateczkiem na Burano-świat koronek!
Na Weneckiej Lagunie, w odległości ok. 7 km od Wenecji znajduje się ciekawa wyspa zwana "Burano". Zamieszkuje tutaj około 4000 osób. Dawniej jeszcze przed VI w. wyspę zamieszkiwali Rzymianie. Wyspa do dzisiaj przypomina osadę rybacką, jest pełna łódek. Znana z barwnych domków o wyrazistych kolorach. Aby pomalować swój dom, trzeba uzyskać na to pozwolenie oraz na kolor. Kolorowa architektura jest oryginalna i charakterystyczna dla tej wyspy. Ale nie tylko, wyspa zasłynęła z oryginalnych wyrobów koronkowych, znane koronki z Burano. Obecnie znajduje się tu Szkoła Koronkarstwa i Muzeum Koronkarstwa ( Museo del Merletto)-są to zabytki wyspy. Na wyspę można dostać się małym stateczkiem zwanym vaporetto linii LN (ok.30 min. zajmuje droga) w ciągu dnia, transport ten jest niedrogi. Po drodze można obserwować lagunę wenecką i wyspę z oddali, oraz główny element (najwyższy)- zabytkowa wieża na wyspie (krzywa zresztą). Wieże charakterystyczne są dla włoskiej architektury. Jest to region Veneto. W XVI wieku nastąpił rozkwit wyspy za sprawą oryginalnych koronek. Były znane w całej Europie. W XVIII wieku przemysł koronkarski upadł. Szkoła koronkarstwa założona w 1872 roku, przetrwała do XX wieku, następnie zamknięta. Na wyspie znajdują się również dwa zabytkowe kościoły-San Martino i Santa Barbara. Malownicze uliczki, stoiska handlowe, restauracyjki, sklepiki, kafejki przyciągają turystów, nie brakuje masek weneckich, przeróżnych wyrobów koronkowych (ale raczej mało prawdopodobne, że natrafimy na te oryginalne koronki....) Zapraszam na BURANO:)
Lista zdjęć
46
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 3
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
25.05.2016 czas 17:29
pokaż komentarz
Ceny większości wyrobów koronkowych i podobnych faktycznie zwalają z nóg :) w zależności oczywiście od rozmiarów :) ale ciężko od nich oderwać wzrok. Od malutkich, fikuśnych po wielkie! Ale przymykamy oko i zakupujemy:) dla najbliższych na pamiątkę, udane suweniry przywozimy z Burano!
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
25.05.2016 czas 10:53
pokaż komentarz
Ładnie tam i kolorowo:) Fajny spacer na upalny dzionek. Koronki śliczne,aczkolwiek mamy własne w Koniakowie i to na pewno tańsze,bo w złotówkach:)
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi