• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Mediolan Mediolan (Milano), Włochy, Lombardia!
Ewela Ewela
Ewela
Data: 04-06-2016 17:52
Wszystkie punkty:85 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 1.82
Głosy: brak
Opracowanie albumu:84 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 0
Wizyty: 1113
Mediolan Mediolan (Milano), Włochy, Lombardia!
Z miłą chęcią zapraszam na krótką wizytę do Mediolanu. Do światowej stolicy mody. Zdaję sobie sprawę, że nie jestem pierwsza ale pragnę podzielić się swoimi wrażeniami z podróży. Mediolan to duże miasto włoskie, drugie pod względem wielkości miasto we Włoszech, po Rzymie. Mieszka tu ponad 1 milion 300 tyś. osób. Mieści się tu aż 7 uniwersytetów.
Leży na wysokości 122 m. n.p.m. W regionie-Lombardia. To ważny ośrodek turystyki międzynarodowej. W 2015 roku tu odbyła się światowa wystawa EXPO 2015! Miasto założone w IV w.p.n.e. przez plemię INSUBRÓW. Co roku Mediolan odwiedza ponad 7 milionów turystów z całego świata.Tu mieści się mnóstwo muzeów, słynna Katedra Mediolańska, znana Galeria V. Emanuella II, zamek Castello Sforzesco z XV wieku, La Scala-słynny teatr operowy z 1778 roku, i inne. Przejdziemy się m.in. słynną ulicą Dantego (Via Dante)! Zapraszam:)
Jako ciekawostki:
-W Mediolanie kwitnie handel, tu robi się interesy!
-specjalność kuchni to "risotto".
-Za rządów Viscontich i Sforzów Mediolan nazywał się "Nowymi Atenami".
-W XV wieku Mediolan zdobyli Francuzi.
-wiązany jest ze skandalami korupcyjnymi ( w latach 90. XX wieku) ze względu na ilość porozumień handlowych i politycznych w tym okresie.
-Duomo -katedra w marmurze, zwana "poematem w marmurze" przez Marka Twaina. Na zewnątrz znajduje się 2245 figur, 135 sterczyn, 96 rzygaczy, ok. jednego kilometra maswerków. Finansowana przez Giana Galeazzo Visconti, prace trwały ponad pięć wieków, a ostatnie wykończenie zostało zrealizowane na rozkaz Napoleona w XIX wieku. Są tu największe witraże w Europie, i największy zegar słoneczny na świecie.
-Galeria Vittorio Emanuelle II (zwana "salotto" -salon miasta), arcydzieło zwane "la belle epoque", budowniczy galerii GIUSEPPE MENGONI spadł z dachu ( 1877 r.) było to na kilka dni przed otwarciem Galerii, i niestety zabił się :( Na chodniku pod główną kopułą znajdują się znaki zodiaku (stąpnięcie na jądra byka ma podobno przynieść szczęście), Włosi są podobno przesądni i wierzą w różne legendy, baśnie, itp. :) To mi trochę przypomina Polaków. Nie odmówiłam sobie tego szczęścia i stąpnęłam na jądra byka-tak więc szczęście mam nadzieję mnie nie opuści!
-Via Dante znana ulica w Mediolanie, czyli szeroki deptak (jak dla mnie) wzdłuż piękne zabudowania (najczęściej sklepy itp.) prowadząca m.in. w kierunku Katedry Duomo i La Scali (spokojnie można dojść tam na pieszo). Po drodze mijamy jedno z wejść do galerii V. Emanuelle II.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
05.06.2016 czas 20:04
pokaż komentarz
Witaj Andrzej, z wielką ochotą obejrzę w przyszłości coś więcej z Mediolanu. Włochy podobają mi się od A do Z. Pozdrawiam!
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
05.06.2016 czas 13:02
pokaż komentarz
Witaj Ewela, ja bylem indywidualnie znacznie dluzej (kilka dni) i wiele ciekawych miejsc obejrzalem, moze kiedys pokaze na portalu jeszcze wiecej Mediolanu np. Bazylike św Eustorgio z kaplica Portinari , czy slynny kosciol Santa Maria della Grazie gdzie znajduje się "Ostatnia Wieczerza" Leonarda da Vinci (największy i najsłynniejszy fresk artysty namalowany w latach 1495-1497), pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
05.06.2016 czas 10:48
pokaż komentarz
Witaj Andrzej, w Mediolanie byłam pół dnia, zaczęliśmy od zwiedzania Zamku, potem była Katedra Mediolańska, Galeria, i Via Dante. najwięcej czasu spędziłam na terenie Zamku. Ale muzeów wewnątrz nie zwiedzałam, tak więc miałam okazję zobaczyć trochę zdjęć w Twoich galeriach z Mediolanu.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
04.06.2016 czas 21:03
pokaż komentarz
witaj Ewela, jak dlugo bylas w Mediolanie? kilka godzin / kilka dni? , co zwiedzalas? ,pozdrawiam Andrzej
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi