• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Turyn Turyn (Torino), piękny !
Ewela Ewela
Ewela
Data: 10-06-2016 22:12
Wszystkie punkty:107 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.29
Głosy: brak
Opracowanie albumu:106 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 0
Wizyty: 810
Turyn Turyn (Torino), piękny !
Zapraszam do Turynu. Niezwykle ładne i spore miasto, nad rzeką Pad. Sporo pięknych budynków -architektura zdecydowanie barokowa! Aglomerację zamieszkuje ok. 2, 2 mln osób. Turyn leży w północno-zachodnich Włoszech. Na przedgórzu Alp Zachodnich ( w panoramie miasta można zobaczyć też zarys Alp). Jest stolicą Piemontu. W herbie miasta-byk. To główny ośrodek gospodarczo-kulturalny północnych Włoch. Nazwa miasta najczęściej wiązana z legendą o byku- ( z włoskiego-"byk" to "toro"), stąd prawdopodobnie w herbie-byk, a nazwa "Torino". Powstanie miasta-ok. I w. p.n.e. Wówczas był to obóz wojskowy utworzony przez Rzymian. Symbol Turynu-wieża Mole- projektanta Antonelliana, mieszanka stylów, obecnie bardzo ciekawe Muzeum Narodowe Kina (warto zwiedzić), wewnątrz winda (przejazd w niecałą minutę), wysokość wieży -167 metrów. Turyn był I-szą stolicą Włoch, tu żył Wiktor Emanuell II. To stolica czekolady!!! Mnóstwo tu kafejek i cukierni, miasto kojarzone też z kawą lavazzą i fiatem! To w Turynie od 1904 roku zaczął rozwijać się przemysł filmowy. Dużą rolę w Turynie odgrywa turystyka. Znany również przez "całun turyński" ( znajdujący się w Katedrze Turyńskiej). Absolutnie piękne miasto włoskie. Bardzo przyjemnie się je zwiedza. Dla miłośników architektury, kawy i czekolady oraz kinomanów! Z ciekawostek: turyńczycy kochają czosnek!! Tu odbywa się od lat (w listopadzie) co roku Torino Film Festival (Turyński Festiwal Filmowy) ! Tu zobaczymy prawdziwy "pchli targ". Miasto wiąże się w pewien sposób z magią! Miasto oferuje bardzo, bardzo wiele. Mnóstwo muzeów i in. Zaczynamy:)
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
12.06.2016 czas 20:15
pokaż komentarz
Ps. Uzupełniłam jeszcze trochę opisy w galerii z Turynu. E.
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
12.06.2016 czas 19:28
pokaż komentarz
Witaj Andrzej! To bardzo dobry pomysł, to bardzo eleganckie miasto, tu mieści się koncern FIATA, największe miejskie muzeum- MUSEO EGIZIO, Galleria Sabauda, kościoły- SAN CARLO i SANTA CRISTINA, Piazza Castello (plac) z Palazzo Madama, Palazzo Carignano (katedra, w której przechowywany jest Całun Turyński, który wbrew pozorom ciężko jest zobaczyć, raz na ileś lat jest udostępniany turystom (pielgrzymom), w zeszłym roku 2015 właśnie była taka nadzwyczajna okazja, i miałam możliwość go zobaczyć w Katedrze Turyńskiej, do której przechodziło się przez namioty, był upał :) długa kolejka z postojami prowadziła do katedry, wcześniej krótka projekcja filmowa o całunie), Palazzo Reale (Pałac Królewski), muzeum starożytnego Egiptu (jedno z największych na świecie zaraz po tym w Londynie i Kairze) czyli j. w. Museo Egizio (Via Accademia delle Scienze 6). Inne: katedra św. Jana, Kaplica św. Całunu, bazylika SUPERGA, i oczywiście MOLE ANTONELLIANA (Via Montebello 20)-czyli wieża MOLE ( w XIX wieku była jednym z najwyższych gmachów świata!). I wiele innych. E.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
11.06.2016 czas 19:53
pokaż komentarz
Witaj Ewela, nigdy nie bylem w Turynie a widze dzieki Twojej galerii, ze to ladne miasto z ciekawa architektura , dopisuje je do mojej listy miejsc do zwiedzania we Wloszech , pozdrawiam, Andrzej
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi