• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Bruksela Kościół Notre Dame du Sablon (Église Notre-Dame du Sablon de Bruxelles)
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 03-07-2016 18:54
Wszystkie punkty:164 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.50
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 3
Porady praktyczne: 7
Wizyty: 1917
Bruksela Kościół Notre Dame du Sablon (Église Notre-Dame du Sablon de Bruxelles)
Witam, dzisiaj zapraszam Was do zwiedzania wnetrza jednej z najpiękniejszych brukselskich świątyn- Kościoła Notre Dame du Sablon przy placu Grand Sablon w centrum Brukseli. Lubie architekture sakralna , ja po prostu zwiedzam koscioly a czasem je fotografuje. W XIV wieku w miejscu dzisiejszego kościoła znajdowała się kaplica cechu wytwórców łuków i kuszy. Wkrótce przywieziono do kościoła posąg Maryi Panny, mający prawdopodobnie moc uzdrawiania. Od tego momentu miejsce to stało się celem licznych pielgrzymek. Aby móc pomieścić przybywających wiernych wybudowano nowy kościół. Posąg Maryi nie dotrwał do czasów obecnych, mimo to co roku obchodzone jest święto Ommegang, podczas którego obchodzi się rocznice przywiezienia posągu. Święto to przypada w lipcu.
Architektura tego kosciola to gotyk brabancki a Kościół Notre Dame du Sablon jest jednym z najdoskonalszych przykładów gotyku płomienistego w Belgii.

Troche historii
Poprzedniczką kościoła na tym miejscu była kaplica zbudowana w 1304 roku na zlecenie cechu kuszników. Ten sam cech sfinansował również budowę kościoła (od ok. 1400 do ok. 1594 roku), dając mu wezwanie Notre-Dame des Victoires (pol. Najświętszej Marii Panny Zwycieskiej) . Pięć naw kościoła zbudowano na cześć pięciu wojskowych cechów Brukseli. Kościół Notre-Dame du Sablon jest znany ze swej poczwórnej galerii z oknami, w których znajdują się jasne, kolorowe witraże, kontrastujące z szaro-białymi ścianami i łukami. Wewnątrz znajdują się dwie barokowe kaplice udekorowane symbolami pogrzebowymi z białego marmuru. Jedna z nich, zbudowana z czarnego marmuru w latach 1651–1676, została poświęcona rodowi Thurn und Taxis, twórcy europejskiego ruchu pocztowego. Znanym elementem wyposażenia jest też posąg św. Huberta, wykradziony w przeszłości z Brukseli i zabrany do Antwerpii, skąd powrócił w 1348 roku do kościoła, w którym znajduje się do dziś.

PS Worldbook to maly i troche dziwny portal dla milosnikow podrozy, niby nic sie tu nie dzieje , kilka osob pokazuje swoje zdjecia z podrozy , szefowa (Kasia) od dluzszego czasu nieobecna a jednak ktos anonimowo oglada te albumy , zrobilem statystyke odwiedzin moich albumow na koniec czerwca 2016 od poczatku jak tutaj jestem z Wami ( to juz 3,5 roku) i okazalo sie, ze moje albumy mialy 333 tysiace wejsc , srednio w ostatnim polroczu ok 11 tysiecy wejsc miesiecznie , to mnie dopinguje do dalszych prezentacji miejsc ktore udalo mi sie zwiedzic , dziekuje i pozdrawiam , Andrzej

Skoro pokazuje Wam galerie z Brukseli gdzie ma siedzibe Komisja Europejska i Parlament Europejski a ja jestem eurosceptykiem to zacytuje Wam kilka zdan z ponad godzinnego filmu BBC o Unii Europejskiej emitowanego w telewizji angielskiej przed referendum ,podaje zrodlo z serwisu Youtube www.youtube.com/watch?v=lX4vZ-Y-K3U&t=1790s
W niedawnym referendum mieszkancy Wielkiej Brytanii nieznaczna wiekszoscia glosow (51,7%) zdecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej , w trakcie kampanii przed referendum zwolennicy wyjscia z Unii podawali przyklady na co ida wplacane przez Wielka Brytanie w formie rocznej skladki 14 miliardow funtow.
10.000 europejskich urzednikow , biurokratow, technokratow w wiekszosci z pensja wieksza od premiera Wielkiej Brytanii D. Camerona tworzy tysiace glupich i niepotrzebnych przepisow prawnych i regulacji europejskich ktore musza byc stosowane w krajach czlonkowskich Unii , oto kilka przykladow:

5 regulacji dotyczy poszewki na poduszke
109 regulacji dotyczy samej poduszki do spania
134 regulacje dotycza budzikow radiowych i dzwiekowych
400 regulacji dotyczy tego co moze byc na stoliku nocnym obok lozka
50 regulacji dotyczy przescieradla i koldry
65 regulacji dotyczy zasad korzystania z lazienki
31 przepisow reguluje uzywanie szczoteczki do zebow
47 przepisow dotyczy pasty do zebow
172 przepisy dotycza luster w lazience
91 przepisow reguluje korzystanie z prysznica
118 przepisow dotyczy szamponu do wlosow
454 regulacje dotycza recznikow w lazience
36 przepisow dotyczy kaloryferow lazienkowych
1246 przepisow odnosi sie do chleba spozywanego na sniadanie
52 przepisy dotycza korzystania z tostera
84 regulacje dotycza lodowek
12 000 przepisow reguluje mleko ktore spozywamy na sniadanie
99 regulacji dotyczy platkow sniadaniowych
200 regulacji dotyczy lyzki do jedzenia platkow sniadaniowych
625 regulacji dotyczy porannej kawy itp. itp.

Praca w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim jest swietnie platna a urzednicy przyznaja sobie wynagrodzenia i profity oto kilka przykladow:
dodatek relokacyjny
dodatek mieszkaniowy
dodatek rodzinny
dodatek na rozrywke
dodatek do prywatnej opieki medycznej obejmuje tez darmowa viagre!!!!
dodatek do prywatnej edukacji dzieci
Poslowie Parlamentu Europejskiego przyznali sobie dodatek w wysokosci 250 funtow dziennie za to , ze zjawia sie na posiedzeniu !!!!!
41 000 funtow rocznie na pokrycie rachunkow telefonicznych , uzywania tabletow i komputerow
225 000 funtow rocznie na pensje dla pracownikow swojego biura( asystent, sekretarka itp.)

Pozdrawiam z Anglii, Andrzej


Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 7
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 3
zbych
zbych zbych komentarzy: 660
0 pkt
03.08.2016 czas 22:08
pokaż komentarz
Cześć ,, Jędrek ,, !!! Zostań tak jak ja lokalnym przewodnikiem w Google !!! Masz ogromny zasób wiedzy i fotografii , aby być docenionym !!! Przez 2 lata mam 11 milionów wyświetleń na Google Maps i 12 milionów wyświetleń w Google - albumy . Największy plus to ze nie musze nikogo ,, głaskać ,, , aby dodał komentarz !!! Pozdrawiam !!!
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
10.07.2016 czas 20:53
pokaż komentarz
:) tak więc można mu pozazdrościć:) Pozdrawiam!
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
09.07.2016 czas 09:50
pokaż komentarz
Obecnie w Komisji Europejskiej pracuje ponad 33 tys. osób. Wśród pracujących urzędników z 28 krajów Unii Europejskiej i małej grupy współpracowników spoza Unii, Polska reprezentowana jest przez 1 437 pracowników.Na stanowiskach kierowniczych wyższego stopnia (13 216 – 18 371 EUR) zatrudnionych jest 16 Polaków. Najlepsi polscy parlamentarzysci zarabiaja w przedziale 16 919 – 18 371 EUR.
Donald Tusk za każdy miesiąc pracy na stanowisku szefa Rady Europejskiej zarabia blisko 25 tys. euro, czyli – licząc po aktualnym kursie - równowartość 106 tys. złotych, do wysokości jego pensji podstawowej należy doliczyć także tzw. dodatek mieszkaniowy, który polityk otrzymuje, mieszkając w Brukseli. Rocznie to kolejne 40 tys. euro, czyli równowartość 170 tys. zł. Jako przewodniczący RE nie musi ujawniać swojego majątku.
Donal Tusk rocznie zarabia więcej od kanclerz Niemiec Angeli Merkel ( równowartość 950 tys. zł), premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona (860 tys. zł), a nawet – przynajmniej według oficjalnych danych – od prezydenta Rosji Władimira Putina (548 tys. zł). Jego pensja jest tylko trochę skromniejsza od tej, którą otrzymuje prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama (1,6 mln zł). Pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
04.07.2016 czas 21:04
pokaż komentarz
Witaj Andrzeju! Te regulacje ( rozbawiły mnie do łez :), trudno uwierzyć, że jest ich tak wiele. Co do szefowej Pani Kasi, to myślę, że jest gdzieś bardzo daleko stąd i niebawem poznamy jakieś nowe niezwykle ciekawe albo nieodkryte miejsce z jej nowej galerii. Sadząc po oglądalności Twoich albumów jest duże zainteresowanie podróżowaniem i zwiedzaniem świata. Szkoda tylko, że tyle tych anonimowych podróżników nie chce się podzielić swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami z podróży :( Pozdrawiam i do usłyszenia! E.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi