• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Bornholm, Nexo, Gudhjem Na Bornholmie, II część.
Ewela Ewela
Ewela
Data: 21-07-2016 20:55
Wszystkie punkty:104 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.22
Głosy: brak
Opracowanie albumu:103 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 3
Wizyty: 1793
Bornholm, Nexo, Gudhjem Na Bornholmie, II część.
Dla zainteresowanych krajami skandynawskimi, powrót jeszcze raz na duńską wysepkę-BORNHOLM. Katamaranem płynie się kilka godzin z Kołobrzegu, do portu NEXO. Nexo to bardzo małe, portowe miasteczko. Blisko portu znajduje się muzeum, jest tu też park motyli i nie tylko. Ogólnie rzecz biorąc port w Nexo i pobliskie okolice robią pozytywne wrażenie, jest tu bardzo bezpiecznie, mało ludzi na ulicach ( bardzo mało, może to była pora obiadowa), tam obiad je się w bliskim gronie rodzinnym, ale nieco później niż u nas :) na Bornholmie mówi się odrębnym językiem. Bornholmczycy znani są z zamiłowania do czystości (okna po prostu lśnią, są tak czyste i bez firan:) sąsiad zagląda sąsiadowi przez okno:) tam nie można sobie pozwolić na bałagan wokół domu, może to drogo kosztować:) Nexo to drugie największe miasto na Bornholmie. Tu można spotkać sporo (najwięcej) Polaków:) m.in. turystów. To największy port rybacki na tej wyspie. Ryby sprzedają tutaj również polscy rybacy. W Nexo można zwiedzić Muzeum Kolejnictwa. Jest też Dom (Muzeum) znanego pisarza- Martina Andersena Nexo- autora m.in. "Pelle zdobywca". Dla miłośników natury- w Bornholmskim Parku Motyli można zobaczyć ok. 1000 gatunków motyli w naturalnym środowisku. Dla przyrodników-ornitologów ciekawostka- jest tu rezerwat ptaków. Można również zwiedzić kościółek w Nexo. Miasteczko jest niewielkie ale posiada sporo atrakcji. W lecie odbywa się festiwal zwany- OSTERSOJAZZ! Dla historyków- w 1945 roku dokładnie- 7-8 maja Nexo zostało zbombardowane przez Rosjan i aż 7 lat było odbudowywane. Kolorowe, drewniane domki, Bornholm otrzymał od Szwedów! Wyspkę tę nazywa się "Majorką Północy", to mówi samo za siebie. Jest tutaj ciepło i rosną tutaj morele, winogrona, figi i morwy.
Znana potrawa to "Sol over Gudhjem" -śledź wędzony z surowym żółtkiem, rzodkiewką, szczypiorkiem-podany na papierze, do tego czarne pieczywo i np. piwo:) Inna to śledź solony w beczce, smażony w bułce, podawany z musztardą i buraczkami marynowanymi mniam:) i inne rodzaje ryb. Jeżeli ktoś kocha ryby i śledzie będzie tu raj dla niego:)
ZAPRASZAM!
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 3
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
22.07.2016 czas 17:55
pokaż komentarz
Tak morze słońca i wysoka temperatura mile nas zaskoczyły, wręcz momentami było gorąco...:) pozdrawiam!
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
22.07.2016 czas 09:47
pokaż komentarz
Nie spodziewałam się, że na wyspie Bornholm jest tak słonecznie i kolorowo :) Pozdrawiam serdecznie
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi