• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Sevilla Plaza de España - 1
maryush maryush
maryush
Data: 25-07-2016 21:03
Wszystkie punkty:38 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 0.81
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:34 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 0
Wizyty: 1152
Sevilla Plaza de España - 1
Plaza de España znajduje się na południe od centrum miasta. Po drodze przechodzi się obok monumentalnej fabryki tytoniu - Antigua Fabrica de Tabacos, gdzie obecnie mieści się Uniwersytet Sevilli. Plaza de España to ogromny plac w kształcie półkola, wokół którego wznoszą się bardzo dekoracyjne pawilony wystawowe. Obiekt i wiele innych mu towarzyszących powstał w związku z Wystawą Iberoamerykańską, organizowaną w Sevilli w 1929 roku. Na wystawie prezentowano nowinki hiszpańskiego przemysłu i rzemiosła. Budowle wokół placu zostały zaprojektowane przez architekta Aníbala Gonzáleza i stanowią mieszankę stylów: art deco, neogotyku i neomudejar czerpiącego swoje wzorce z architektury mauretańskiej. Jako materiał budulcowy posłużyła cegła i kamień. Budowla tworzy niezwykle dekoracyjną i barwną całość z mnóstwem kolumn i różnorodnych zdobień. Na ścianach budowli zostały zaprezentowane herby i osiągnięcia poszczególnych prowincji Hiszpanii, a wszystko na ręcznie malowanych kaflach – azulejos tak charakterystycznych dla całej Sevilli.
Wnętrze półkola zajmuje plac, otoczony kanałem, który wcześniej można było przepłynąć łódką. Nad kanałem przebiegają cztery mosty, które reprezentują cztery historyczne krainy Hiszpanii: Kastylię, Aragonię oraz León i Navarrę. Wiele detali architektonicznych wykonano również z kolorowych azulejos. W centralnej części placu tryska fontanna, przynosząca orzeźwienie w upalne dni.
Na Plaza de España odbyła się uroczystość otwarcia wystawy, którą zainaugurował król Alfons XIII. Plac i budowle posłużyły również jako sceneria do filmów: Lawrence z Arabii oraz drugiej części Gwiezdnych Wojen. Po drugiej stronie Avenida Isabel la Católica rozciąga się Park Marii Luizy, wspaniałe miejsce do spacerów i zielone płuca Sevilli.
Plaza de Espana zbudowany został w XIX wieku z okazji konferencji oraz wystawy krajów hiszpańskojęzycznych w Sewilli. Każdy kraj wybudował własny pawilon, aby się zaprezentować. Coś w rodzaju małej światowej wystawy. Architektem pawilonu hiszpańskiego był Hanibal Gonzales. Okazały pawilon Plaza postawili sami Hiszpanie, a dziś jest to Ministerstwo Obrony.

opis-internet
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
26.07.2016 czas 19:48
pokaż komentarz
Witaj Mariusz, Plac Hiszpanski to fajne, klimatyczne miejsce w Sevilli, a barwne azulejos z herbami prowincji hiszpanskich i waznych w nich wydarzen historycznych naprawde ciekawe, pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
26.07.2016 czas 17:34
pokaż komentarz
Faktycznie jest to cudo architektury ( przepiękna budowla) i przepiękne azulejos (:)) Dla tej budowli warto było tam się udać!
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza