• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Kopenhaga Skandynawia, przejazdem w Szwecji i Danii!
Ewela Ewela
Ewela
Data: 17-08-2016 21:27
Wszystkie punkty:132 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.82
Głosy: brak
Opracowanie albumu:131 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 1
Wizyty: 1542
Kopenhaga Skandynawia, przejazdem w Szwecji i Danii!
Pocztówki ze Szwecji i Danii, piękna Kopenhaga, migawki!
Zapraszam, mało treści, obrazy mówią same za siebie. Kraje skandynawskie są godne uwagi. Warto się pokusić o odwiedzenie ich. Nowoczesność, ale też ciekawe zabytki, piękne fontanny (m.in. w Kopenhadze), słoneczko, klimat rozrywkowy, Duńczycy kochają rozrywki i zabawę. Piją ogromne ilości kawy (Szwedzi też), kochają słodycze, cukierki :) Nie lubią się...:) ale to chyba normalne :) (jak przystało na prawdziwych sąsiadów). Kto kocha morza i promy???? To przygoda dla tych co lubią pływać statkiem....promy to bezpieczne środki komunikacji, szybko, wygodnie, bezpiecznie! Kopenhaga jest najbardziej otwartym miastem ze wszystkich stolic skandynawskich. Atmosfera swobody, zabytki, muzea, galerie. Najbardziej polecane to Amalienborg (rezydencja królewska), Ogrody Tivoli, pomnik Syrenki, Stroget (deptak), Nyhavn (polecam!!!), browar Carlsberg, Gliptoteka, Muzeum Narodowe, giełda, Rosenborg, i inne. Kopenhaga to podstawowy punkt programu -leży w Zelandii, na największej duńskiej wyspie o pow. 7,5 tys. km kwadratowych.Mieszka tu ponad 2 mln ludzi. Szczególnie nastrojowy jest kanał NYHAVN. Dania ma ponad 1000-letnią historię. Największe duńskie wyspy to Zelandia, Fionia, Lolland, Bornholm,Falster i Langeland. Do królestwa Danii należą również Wyspy Owcze i Grenlandia. Pokażę również bardzo znany Zamek w Danii zwany Zamkiem Hamleta. Udzielił mi się przyjemny i rozrywkowy klimat Skandynawii. Pogoda słoneczna (o dziwo!) pozwoliła na spacery po mieście. Urzekł mnie kanał Nyhavn. Spacer po Nyhavn na długo pozostanie w mojej pamięci. Kolorowe domki, restauracyjki, stateczki, słońce, znana i przyjemna muzyka- wszystko pracowało na relaksujący marsz wzdłuż ....i oddychanie ! Nie chce się wracać :) jedna para (małżeństwo już wiekowe) było już kolejny, kolejny raz (dziewiąty???). Chcę tam jeszcze raz popłynąć! W 2 części albumu pokażę parę zdjęć z wizyty na Zamku Hamleta. Zapraszam zwłaszcza miłośników sztuk Szekspira. Popularny i stosunkowo tani środek lokomocji w Danii to rower:) tu rowerzyści mają pierwszeństwo ( na nich trzeba uważać i schodzić im z drogi)!! Pełno rowerzystów!!! W Kopenhadze nie dziwią inne kultury! Podobno sama Kopenhaga jest mało duńska. Nie rzadko można w niej spotkać Polaka. Duńczycy uchodzą za najszczęśliwszy naród na świecie:) Dlaczego?? Myślę, że to kwestia podejścia do życia, nastawienia pozytywnego, nie przepracowują się ale biedni nie są :) Ciekawostka- miasto Kopenhaga zostało założone w 1167 roku a prawa miejskie uzyskało w 1254 roku. Miasto założone przez biskupa-ROSKILDE ABSALON. Duńczycy od rana czują się.... "hyggelig" :) szczęśliwie i przyjemnie. Pozazdrościć im podejścia do życia.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 1
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
18.08.2016 czas 21:11
pokaż komentarz
Witaj Andrzej, niesamowite historie opowiadasz :) to były faktycznie inne czasy:) dzisiaj bardziej normalnie :) piękne i dalekie kraje odwiedziłeś-myślę o Finlandii i Norwegii (może i ja kiedyś się porwę na taką daleką trasę ), tak Skandynawia jest intrygująca, lubię, to, że jest tak nowocześnie, swobodnie, w Kopenhadze widok Arabów w turbanach czerwonych to było dla mnie coś nowego ( tu to normalka), w Kopenhadze prędzej spotkasz Araba lub Polaka niźli Duńczyka :) ot co!
Bardzo fajne miasto, Nyhavnem byłam wprost zauroczona bo uwielbiam porty i atmosferę portową.....na placu centralnym Kopenhagi pewien wolny artysta grał na gitarze i śpiewał solo znany przebój U2 i Bono ( :) był to dawniej mój "idol" więc powitanie było wyśmienite. Mała kawa espresso dodała sił a deszcz nie przeszkadzał a zaraz po nim słońce, które grzało:) pięknie, pięknie, pięknie, a w planach kiedyś, kiedyś....TIVOLI, GLIPTOTEKA itd. Pozdrawiam! Z łezką w oku opuszczałam Kopenhagę....i pomyśleć, że mój sen się ziścił :) Ewela.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
18.08.2016 czas 20:13
pokaż komentarz
Witaj Ewela, masz calkowita racje, Skandynawia to ciekawa kraina, sporo po niej podrozowalem wlasnym samochodem przed wieloma laty, odwiedzilem Szwecje wysoko az po kolo polarne, Norwegie i Finlandie (w Rowaniemi-odwiedzilem sw Mikolaja w jego domu), w Kopenhadze bylem tylko raz jakies 30 lat temu,to byly inne czasy ,pamietam odprawe celna na promie, kazdy uczestnik zglaszal sie w mesie z flaszka polskiej wodki i kartonem Marlboro, celnicy dunscy przybijali stempel celny na naklejce wodki i na kartonie papierosow po rozcieciu folii, tak odprawieni wsiadalismy do autobusu i ruszalismy na zwiedzanie Kopenhagi, pilot wycieczki -czlowiek doswiadczony pokierowal autobus (za ktorym jechal busik z celnikami) do zamknietej strefy -starych koszarow wojskowych w centrum miasta ktore zajeli hipisi pod koniec lat 60 i nie wpuszczali za szlaban sluzb mundurowych, tam bez trudu znalezli sie klienci na ten nasz towar, mnie brodaty, potezny z postury potomek wikingow zaproponowal wymiane towaru za towar - za flaszke zaproponowal mi 3 dzialki haszu, wolalem pieniadze niz narkotyki to zaplacil gotowka, potem pojechalismy na prawdziwe zwiedzanie Kopenhagi, miasto juz wtedy mi sie spodobalo , fajnie, ze je pokazujesz, wracaja wspomnienia ,pozdrawiam Andrzej
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi