• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Stambul Bazar Egipski cz-2 i recznie malowana ceramika z Anatolii
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 09-10-2016 03:47
Wszystkie punkty:166 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.55
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 1168
Stambul Bazar Egipski cz-2 i recznie malowana ceramika z Anatolii
Zapraszam do drugiej galerii z Bazaru Egipskiego uzupelnionej o kolekcje niesamowitej recznie malowanej ceramiki z Anatolii.

Bazar Egipski mieści się w budynku, będącym pierwotnie częścią „Nowego Meczetu”, stojącego tuż przy wybrzeżu, obok mostu Galata. Dochody z prowadzenia bazaru częściowo pokrywały koszty budowy meczetu. Nazwa pochodzi, w zależności od wersji historii:
od źródła finansowania budowy – bazar został wybudowany w 1660 r. za pieniądze, pochodzące z egipskich posiadłości Osmanów,
od faktu, iż pierwszymi oferowanymi tu towarami były produkty, pochodzące z Kairu. Handlarze oferuja szafran, paprykę, tymianek oraz inne egzotyczne specjały, usypane w kolorowe stożki. Prawie każdy ulegnie temu czarowi i kupi choć małą próbkę przypraw. Można tutaj znaleźć też suszone owoce, orzechy, zioła lecznicze, kawior z Iranu lub plecione ręcznie kosze.
Dziś Bazar Egipski jest drugim co do wielkości bazarem krytym w Stambule. Wejście do bazaru znajduje się praktycznie naprzeciwko mostu Galata. W odróżnieniu od Wielkiego Bazaru, Bazar Egipski nie składa się z plątaniny wzajemnie przecinających się ciasnych uliczek. Jest to po prostu długi budynek, obłożony po obu stronach sklepikami. Kupujący poruszają się środkiem. Jako, że Bazar Egipski specjalizuje się w przyprawach, herbatach, żywności, słodyczach, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach zakupów:próbować przed zakupem – na większości stoisk sprzedawcy bardzo chętnie zgodzą się na spróbowanie ich towaru przed dokonaniem zakupu.
Historia Stambułu sięga roku około 660 p.n.e., kiedy to Grecy założyli miasto Bizancjum, które dzięki swojemu idealnemu położeniu ciągle się rozrastało. Takie miasta jak Londyn czy Paryż były jedynie większymi wsiami. Na przestrzeni lat wraz z kolejnymi podbojami zmieniało swoją nazwę. Był tutaj Nowy Rzym, później Konstantynopol , a od 1930r. Stambuł (Istanbul). Konstantynopol położony był na siedmiu wzgórzach i to tutaj przy zatoce Złotego Rogu bije do dziś serce Stambułu. Tu mieszczą się największe i najwspanialsze zabytki miasta. Dziś ogromna metropolia liczaca 14 milionow mieszkancow położona na dwóch kontynentach, które rozdziela cieśnina Bosfor przyciąga miliony turystów. Orientalny urok i kultura osmańska przenika się z nowoczesnością. Pośród minaretów – drapacze chmur i ogromne mosty przerzucone przez cieśninę dodają tylko charakteru temu miejscu i podkreślają jego ciągły rozwój.

Pozdrawiam Andrzej

PS w nastepny weekend kolejne dwie odslony tego fascynujacego miasta, miedzy innymi widok na Stambul z wysokiej (67m, pochodzacej z XIV wieku wiezy Galata, oraz kompleks Meczetu Eyüpa Sultana – bardzo ważny dla muzułmanów z racji spoczywającego tam Abu Ayyuba al-Ansariego, przyjaciela Proroka Mahometa.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza