• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Stambuł Meczet Sultan Eyüp (ang.-Eyüp Sultan Mosque, tr.-Eyüp Sultan Camii)
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 16-10-2016 04:06
Wszystkie punkty:160 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.42
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:155 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 5
Wizyty: 1093
Stambuł Meczet Sultan Eyüp (ang.-Eyüp Sultan Mosque, tr.-Eyüp Sultan Camii)
Meczet Sultan Eyüp – jeden najważniejszych dla muzułmanów meczetów w Stambule w Turcji, jedno z dziesięciu najświętszych miejsc islamu. Upamiętnia miejsce śmierci Abu Ayyuba al-Ansari ważnego towarzysza i przyjaciela proroka Mahometa, który zginął podczas pierwszego arabskiego oblężenia Konstantynopola, które zakończyło się porażką i jego ostatnim życzeniem było, by został pochowany w miejscu gdzie zginął. Znajduje się w poblizu dawnych murow miejskich. Został zbudowany w 1458 jako pierwszy meczet w mieście po zdobyciu Konstantynopola przez Turków. Oryginalny meczet został zniszczony podczas trzęsienia ziemi, na jego miejscu wybudowano nowy w 1800. W meczecie znajdują się pamiątki po proroku Mahomecie. Meczet zbudowany jest na planie kwadratu i pokryty centralną kopułą, otoczoną ośmioma półkopułami. Dziedziniec otoczony jest z trzech stron 12 kolumnami, na nich spoczywa 13 kopuł. Oprócz meczetu znajduje się tu również medresa-(szkola koraniczna), karawanseraj-(dom dla odpoczynku dla ludzi i zwierzat po podrozy w karawanie), łaźnia, kuchnia dla ubogich. Naprzeciwko meczetu znajduje się mauzoleum w którym pochowano jednego z przyjaciół Mahometa - Eyüpa el Ensari. Grób został odnaleziony w trakcie oblężenia Konstantynopola przez Turków w 1453 dzięki widzeniu, jakie miał Akszemsettin- nauczyciel sułtana Mehmeda Zdobywcy. W mauzoleum dominującymi kolorami na dekorowanych fajansem ścianach jest zieleń i błękit. Samo mauzoleum zbudowane jest na planie ośmiokąta z pojedynczą kopułą.Meczet jest otoczony cmentarzem, na ktorym chowano zasłużonych obywateli, bo to wielki zaszczyt być pochowanym w pobliżu słynnego przyjaciela proroka, który roztaczał nad zmarłymi swoją ochronę. Mialem okazję zobaczyć jak bardzo odwiedzający przeżywają wizytę tutaj, modląc się w „oknie próśb” przez które można zajrzeć do środka grobowca. Miejsce jest na tyle święte, że wiele osób nadal składa tutaj ofiary ze zwierząt. Wielu Turków których nie stać bowiem na wizytę w Mekkce, tutaj może odbyć mały hadż i spełnić wszystkie z nim związane religijne powinności. Eyüp to miejsce bardzo autentyczne, sporadycznie odwiedzane przez zachodnich turystów. Wszystkie sklepy, punkty usługowe i jadłodajnie są przeznaczone dla religijnych muzułmanów, a nie dla ludzi z zachodu. Zdecydowanie warto tam pojechać, żeby to zobaczyc. Miejsce jest tak święte, że przy okazji uroczystości nawet zewnętrzny dziedziniec wyłożony jest dywanami.
Jak wskazuje jego imie Ajjub (w jezyku tureckim Eyup) wywodzil sie z plemienia Ansarow, mieszkancow Medyny na Polwyspie Arabskim ktorzy pomagali prorokowi Mahometowi po jego ucieczce z nieprzyjaznej Mekki. Eyup szybko przeszedl na islam i byl w gronie najblizszych wspolpracownikow Mahometa, nosił on flagę, proporzec proroka, był jego najwierniejszym pomocnikiem. Jak glosi legenda w 672 roku dotarl z wojskami arabskimi do Konstantynopola i zginal pod jego murami w czasie oblezenia miasta. Eyup nie byl bardzo znana postacia dopoki kilkaset lat pozniej religijny nauczyciel sultana Mehmeta Zdobywcy nie odnalazl jego grobu. Osmanowie –nie wywodzili sie sposrod potomkow proroka Mahometa, dlatego grob towarzysza Mahometa byl im potrzebny jako muzulmanski symbol laczacy nowa stolice z historia islamu. Dopiero w 1517 roku z Mekki i Medyny przyjechaly do Stambulu relikwie proroka Mahometa –wlosy z jego brody ,plaszcz i pieczec. Pieczec odbijano na papierze a potem Osmanowie zjadali jego kawaleczki popijajac woda rozana , w ten sposob czlonkowie osmanskiej dynastii przejmowali boska moc poslanca bozego (Proroka Mahometa).Zanim te cenne relikwie przybyly do Stambulu grob Eyupa -towarzysza proroka stal sie centrum zycia religijnego a takze celem pielgrzymek calego swiata muzulmanskiego,to tutaj w meczecie stojacym obok grobu Eyupa dokonywano religijnych obrzedow “koronacji” kolejnych sultanow.
W zwiazku z ranga tego miejsca wstep do meczetu byl wzbroniony dla niewiernych, meczet i grob Eyupa wciaz dla wspolczesnych mieszkancow to miejsce szczegolne. Eyup to miejsce swiete tak jak w Mekkce nie wolno tu wycinac drzew. Nad budynkiem i wejsciem do meczetu wisi flaga narodowa ktora podkresla, ze wladza pozwala na pielegnowanie obyczajow religijnych, obecnie nawet niewierzacy maja prawo do zwiedzania swietego grobu inaczej niz w czasach sultanow. Wokol grobu Eyupa rozciaga sie bardzo stary cmentarz na ktorym posiadanie mogily jest zaszczytem. Jeszcze w XIX wieku okolica meczetu byla dzielnica derwiszy, muzulmanskich mistykow a wielu z nich mieszkalo miedzy nagrobkami tego cmentarza.

Troche informacji praktycznych o poruszaniu sie po tym wielkim miescie ,w kolejnej galerii, pokaze Wam zdjecie jak wyglada taka karta.

Istanbulkart
Miasto jest bardzo rozległe dlatego karta staje sie niezbedna aby zaoszczędzić na kosztach podrozy komunikacja miejska, koniecznie musimy kupić karte zblizeniowa Istanbul Kart. Wyrobienie jej jest bardzo opłacalne. Istanbul Kart to elektroniczna karta miejska (kosztuje 6 lub 7 tureckich lirow –mozna ja kupic w kioskach (Akbil) z prasa lub slodyczami albo w automatach na stacjach metra , karta jest zwrotna tzn. mozna jak odsprzedac za te same pieniadze przy wyjezdzie kiedy nie bedzie juz potrzebna, w tych samych miejscach gdzie sie kupuje mozna doladowac dowolna ilosc razy ,dowolna kwota np. 15 czy 20 lirow , kiedy wyczerpie sie limit mozna ja doladowac ponownie. Gdy planuje się większą liczbę przejazdów po miescie lub podróżuje się w grupie, wtedy karta miejska jest wygodniejszym rozwiązaniem. To najtansze i bardzo popularne rozwiazanie oplaty za przejazd metrem, tramwajem, autobusem ale rowniez promem na druga strone Bosforu (do azjatyckiej czesci miasta). W Stambule praktycznie wyeliminowano jazde na gape np. tramwajem, jak to dziala- przystanki sa ogrodzone parkanem, przy wejsciu na przystanek jest czytnik na ktorym skanuje sie Istanbul Kart, po pobraniu oplaty zapala sie zielone swiatelko, popycha sie obrotowa barierke wchodzi na peron przystanku, obok wejscia stoi pracownik ktory kontroluje wejscie , w najbardziej obleganych miejscach w centrum,obok pracownika stoi takze policjant , wszystko odbywa sie plynnie szybko, oplata za przejazd zostala pobrana przy wejsciu i nie ma juz biletow (nie ma tez kontroli pasazerow przez malo popularnych w Polsce “kanarow”). Swietne rozwiazanie i dziala perfekcyjnie, w autobusach wchodzi sie przednimi drzwiami obok kierowcy i skanuje sie karte w czytniku ,wyswietla ile pobrano z karty za przejazd i jakie jest jeszcze saldo na karcie, zapala sie zielone swiatelko i slychac dzwiek akceptacji zaplaty, jesli karta jest pusta (nie ma na niej juz srodkow- wtedy zapala sie czerwone swiatelko, inny dzwiek zwracajacy uwage kierowcy, taki pasazer moze wysiasc z autobusu albo wyjatkowo zaplacic gotowka u kierowcy( bardzo rzadko) mnie zdarzyla sie taka sytuacja i jakis mlody czlowiek przylozyl swoja karte jeszcze raz placac za moj przejazd !!!!
Taki sposob podrozowania jest cenowo najtanszy, przejazd autobusem kosztuje 1,65TL , tramwajwem 2,30 TL a metrem 3TL, jeśli w ciągu 2 godzin będziemy się przesiadać, stawka będzie maleć do 1,25TL (pierwsza przesiadka), następnie 1TL, a przy trzeciej i dalszych przesiadkach 0,75TL. Przy używaniu jednej karty na dwie osoby, stawka malejąca będzie obowiązywać tylko dla jednej z nich. Używanie karty oraz standardowa opłata za przejazd obowiązuje w większości środków transport. Dla osób nie posiadających karty Istanbulkart, przejazd opłaca się żetonami, które to również kupuje się w automatach – Jetonmatik. Jeden przejazd, czyli jeden żeton kostuje 4TL, więc jest to dużo więcej niż dla w/w karty i ponadto nie ma tu zniżek przy przesiadaniu. .Podobno mozna tez placic Istanbul Kart wejscie do publicznych toalet (nie sprawdzona informacja).System komunikacji miejskiej jest dobrze zorganizowany i dość sprawnie można jeździć po całym mieście. Mamy do dyspozycji autobusy (kilka rodzajów), tramwaje, trolejbusy, kolejki, metra, promy (kilka rodzajów), taksówki (wszystkie żółte) Kierowcy autobusow są na tyle uprzejmi, że nie zmuszają pasażerów do siedzenia w autobusie jak jest korek, czy też jak mają 10m do przystanku, a jechać się nie da. Wystarczy poprosić i otworzą drzwi aby umożliwić wyjście lub wejście. Podobnie jest przy dobieganiu do autobusu, jak tylko kierowca Cię zauważy, to poczeka.W metrze mapki w czytelny sposób pokazują schemat połączeń. Jest to najwygodniejszy sposób poruszania się po Stambule. Jest to też chyba najszybciej rozwijający się środek komunikacji w tym mieście. Na monitorach w środku wagonu metra leciała reklama promująca ten środek lokomocji. W roku 2004 było 45km metra, w 2013r. – 141km, w 2019 ma być 420km, a docelowo w planach 776km. W 2013r. roku ukończono budowę tunelu (Marmaray) pod Cieśniną Bosfor, łącząc szynami dwa kontynenty. Jest to najgłębszy tunel na świecie, położony na głębokości 56m.

Dziekuje za wizyte i zapraszam na kolejne galerie ze Stambulu w nastepny weekend,pozdrawiam z Anglii, Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 5
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza