• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Stambul -dawny Hipodrom (Sultanahmet Meydanı)
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 22-10-2016 09:35
Wszystkie punkty:167 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.57
Głosy: brak
Opracowanie albumu:165 z 165 pkt.
Komentarze: 3
Porady praktyczne: 7
Wizyty: 1401
Stambul -dawny Hipodrom (Sultanahmet Meydanı)
Witam w kolejnej mojej galerii ze Stambulu, jedynego miasta na swiecie lezacego na dwoch kontynentach na styku Europy i Azji, miasta przedzielonego morska ciesnina Bosfor. Dzisiaj pokaze Wam dlugi plac w sercu najstarszej części Stambulu, w dzielnicy Sultanahmet, miejsce w ktorym niezachowal sie wybudowany na poczatku III wieku przez rzymskiego cesarza Septymiusza Sewera, Hipodrom- miejsce wyscigow dla koni i rydwanow oraz walk gladiatorow przedstawiajacych slynne zwycieskie bitwy Rzymu. Na placu znajduje sie kilka bardzo starych pomnikow, w tej galerii pokaze je Wam oraz opowiem o ich historii, zapraszam.

Cytuje znalezione w necie informacje (pochodza z roznych zrodel)–nie jestem ich autorem.
Budowę hipodromu w Bizancjum rozpoczął w 203 r. Septymiusz Sewer. Po przeniesieniu stolicy cesarstwa rzymskiego, Konstantyn Wielki, rozbudował i upiększył istniejący budynek cyrku, w którym rozgrywano wyścigi rydwanów. Jedynym zachowanym elementem z tego okresu jest obelisk sprowadzony z Egiptu przez Teodozjusza i ustawionym w 390 r. już na polecenie Konstantyna cokole. Cokół pokrywają marmurowe płyty ozdobione płaskorzeźbami z wizerunkiem oglądającego wyścigi cesarza w centralnej jego części. Sam obelisk (o wysokości 19,6 m), pokryty hieroglifami z imieniem Totmesa III znajdował się przed świątynią boga Amona-Ra w Karnaku i datowany jest na XV w. p.n.e. W środkowej części hipodromu znajduje się Wężowa Kolumna. Pochodzi ona ze świątyni Apollona w Delfach. Została ufundowana przez 31 greckich miast, po zwycięskiej bitwie pod Salaminą (480 r. p.n.e. i Platejami (479 r. p.n.e., podczas wojny z Persami. Posąg został przewieziony do Konstantynopola w IV wieku. Nie wiadomo, czy ustawiono go w obecnym miejscu bezpośrednio po przewiezieniu, czy w latach późniejszych. Jednak spoglądając na różnicę poziomów terenu (obecnie i w chwili postawienia kolumny) należy sądzić, że stoi tu od dawna. Nie wiadomo także, kiedy i w jakich okolicznościach zostały zniszczone głowy węży. Trzy spiralnie splecione żmije z brązu miały wysokość ok. 8,0 m, obecnie 5,3 m.Na południowym krańcu hipodromu znajduje się drugi, kamienny obelisk o wysokości 32,0 m. Nie wiadomo, kto i kiedy go ustawił. Najprawdopodobniej pochodzi z IV-V wieku. Odnowiono go w X wieku za panowania Konstantyna VII Porfirogenety i jego syna Romana II, stąd jego nazwa – obelisk Konstantyna. Kolumnę pokrywały płyty z brązu, które zostały wywiezione podczas IV wyprawy krzyżowej do Wenecji. Podobny los spotkał rzeźbę przedstawiającą czwórkę koni ciągnących kwadrygę. Konie, na polecenie Enrico Dandolo, zostały także wywiezione do Wenecji, gdzie zdobią Bazylikę św. Marka.Na północnym krańcu hipodromu znajduje się fontanna cesarza Wilhelma II, dar dla dynastii Osmanów. Fontanna została zaprojektowana i wykonana po wizycie cesarza.
W początkowym okresie hipodrom był budowlą o wymiarach 480 m (długość) na 117,0 m (szerokość). Tory, na których rozgrywano wyścigi kwadryg dzieliła spina, a widownia (cavea) mogła pomieścić około 100 tysięcy widzów. Za panowania cesarzy bizantyjskich rywalizowały ze sobą drużyny kibicujące poszczególnym jeźdźcom, posiadające jako znak rozpoznawczy własną barwę. Z czasem wykrystalizowały się dwie opcje, odpowiadające stronnictwom politycznym, na które dzieliło się społeczeństwo. Zielonych – gromadzące ludzi biedniejszych, prezentujące radykalne poglądy zarówno w dziedzinie polityki, jak i religii, oraz Niebieskich – złożone z bogatszych warstw społeczeństwa i prezentujące konserwatyzm w sprawach polityki i wiary. Poparcie którejkolwiek z drużyn było równoznaczne z opowiedzeniem się za konkretnym ugrupowaniem. W 532 r. na hipodromie doszło do starcia obu frakcji, podczas którego zginęło ok. 30 tysięcy osób. Było to tzw. powstanie Nika.W 1204 r., po zdobyciu Konstantynopola przez krzyżowców, rozpoczął się proces niszczenia i grabieży miasta, w tym także hipodromu. Za panowania sułtana Ahmeta Camisi wykorzystano pozostały kamień z hipodromu do budowy Błękitnego Meczetu. Zaś sam hipodrom przemianowano na At Meydans, czyli "Koński Plac".Plac w miejscu hipodromu stał się areną wielu wydarzeń. Na nim w 1826 r. doszło do rzezi janczarów zbuntowanych przeciwko edyktowi sułtana Mahmuda II, który postanowił rozwiązać ich korpus. Sułtan Abd-ul-Hamid II został usunięty z tronu po zamieszkach w 1909 r., które miały tu miejsce.

Obelisk Egipski (tr.Dikilitaş)
Spacerując po dawnym hipodromie możemy podziwiać obelisk sprowadzony w 390 roku przez cesarza Bizancjum Teodozjusza I Wielkiego ze świątyni boga Amona-Ra w Karnaku w Egipcie, datowany na XV w. p.n.e. Przy transporcie został on rozcięty na trzy części, z których zachowała się obecnie część szczytowa. Obelisk zdobią bardzo dobrze zachowane hieroglify.Jest to najstarsze dzieło sztuki w Stambule. Datuje się je na XV w. p.n.e.Faraon Totmes III kazał go wybudować na pamiątkę swojego zwycięstwa w Mezopotamii. Wykonany jest z różowego granitu asuańskiego i waży około 300 ton. Początkowo miał 32,5 m długości, lecz podczas transportu odpadło około 40% i obecnie ma on wysokość 20 m. Na bokach pismem hieroglificznym opisano bohaterskie czyny faraona Totmesa III. Na szczycie przedstawiono faraona wraz z bogiem Amonem. Ponieważ dolna część obelisku jest nierówna, ustawiono go na podstawach z brązu.Pod obeliskiem znajduje się cokół z 389. Dookoła wyrzeźbiono w marmurze sceny z życia na Hipodromie: lożę cesarską, stawianie obelisku, dziewczęta tańczące przed turniejami, przedstawienia, wyścigi konne, cesarza przyjmującego daniny.Od strony Pałacu Ibrahima Paszy i Błękitnego Meczetu na cokole umieszczono łacińskie i starogreckie napisy.

Kolumna Konstantyna (tr Çemberlitaş- Kolumna z Pierścieniem) – kolumna znajdująca się przy ulicy Divan Yolu w Stambule w Turcji. Była ona niegdyś centralnym punktem znajdującego się w tym miejscu Forum Konstantyna, najważniejszego placu Konstantynopola.Zbudowana przez rzymskiego cesarza Konstantyna Wielkiego w 330. Kolumna upamiętnia zmianę nazwy miasta Bizancjum przez cesarza na Nova Roma i ustanowienie go stolicą imperium rzymskiego.Porfirowa kolumna miała wysokość 50 metrów i początkowo składała się z dziewięciu elementow nakladanych na siebie (bębnów). Cesarz sprowadził ją z Rzymu, a na szczycie umieścił swój posąg jako boga Apolla. Statua ta była dawniejszym dziełem, przywiezionym z Heliopolis we Frygii. Postać boskiego cesarza trzymała w jednym ręku glob ziemski, a w drugim lancę.W roku 1106 potężna wichura strąciła posąg, a z nim trzy górne bębny kolumny. Wiele lat później cesarz bizantyjski Manuel I Komnen (panowal w latach 1143-1180) umieścił na szczycie kolumny krzyż w miejsce oryginalnej statuly. Cesarz nakazał także wyryć na niej następującą inskrypcję: "Wierny Manuel ożywił to święte dzieło sztuki, które uszkodził czas.".Kolumna miała brązowe obręcze, które pokrywały spojenia między bębnami. Zostały one zrabowane w 1204 roku przez krzyżowców, uczestników niesławnej IV wyprawy krzyżowej. Zwieńczający kolumnę krzyż został natomiast usunięty przez Turków po zdobyciu miasta w 1453. Trzęsienia ziemi – zwłaszcza to w 1779 – oraz pożary uszkodziły znacznie kolumnę. Pożar z 1779 roku pozostawił na kolumnie wyraźne, czarne ślady. Po tych katastrofach opasano ją metalowymi pierścieniami, aby zapobiec jej ewentualnemu zawaleniu się. Kolumnę odrestaurował sułtan Abdulhamid I, który dodał jej również istniejącą do dnia dzisiejszego podstawę (oryginalna znajduje się około 2,5 metra pod ziemią). Jej obecna wysokość to 37 metrów. Zgodnie z legendą, w podstawę kolumny wmurowano fragmenty Świętego Krzyża i laski Mojżesza, które do Konstantynopola przywiózł cesarz Konstantyn Wielki.Wśród mieszkańców Konstantynopola krążyła ponadto przepowiednia, iż w chwili śmiertelnego niebezpieczeństwa, gdy wróg już będzie miał wkraczać do miasta, ze szczytu kolumny zstąpi anioł z mieczem w dłoni i wręczy go nieznanemu przechodniowi, który wtedy właśnie będzie znajdował się u podnóża kolumny. Nieznajomy weźmie miecz, stanie na czele ludu Konstantynopola i rozproszy najeźdźców. Z tego właśnie powodu 29 maja 1453 roku w okolicy kolumny zgromadził się prawdziwy tłum. Pomoc jednak nie nadeszła, a większość zgromadzonych tam mieszkańców poniosła śmierć.

Kolumna Wężowa (st.gr. Τρικάρηνος Ὄφις, tr. Yılanlı Sütun) kolumna na Hipodromie w Stambule, odlana w 479 p.n.e. i przywieziona przez Konstantyna Wielkiego ze Świątyni Apollina w Delfach w 324 n.e.Kolumna symbolizuje zwycięstwo greckich polis nad Persami w bitwie pod Platejami. Początkowo miała ona kształt trzech węży splecionych ze sobą, trzymających na głowach złotą urnę (wazę) o średnicy 2 m. Urna zaginęła jeszcze przed przeniesieniem kolumny do Konstantynopola, natomiast w czasach Imperium osmańskiego, w XVII w. zniszczono głowy węży. Jedna z nich znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Stambule, druga w Muzeum Brytyjskim w Londynie.Kolumna miała wysokość 8 m, obecnie mierzy 5 m. W czasach bizantyjskich kolumna używana była jako fontanna. Brązowy trzon kolumny składa się z 29 zwojów. Wspominają o kolumnie wężowej tacy pisarze jak: Herodot, Tukidydes, Demostenes, Diodor Sycylijski, Pauzaniasz, Korneliusz Nepos oraz Plutarch.

Na placu odnajdziemy też fontannę podarowaną dynastii Osmanów przez cesarza Wilhelma II (Fontanna Niemiecka).

Kolejna garsc informacji praktycznych dzisiaj o karcie wstepu do muzeow -Istanbul Museum Pass

Osoby ktore tak jak ja zamierzaja duzo zwiedzac muzeow w czasie pobytu w Stambule, warto aby zaopatrzyly sie w imienna karte Istanbul Museum Pass (przy zakupie trzeba okazac dokument z imieniem i nazwiskiem, paszport, dowod osobisty), karte mozna kupic np. przy wejsciu do Hagia Sofia, kosztuje 85 TL i jest wazna przez 5 dni , otwiera wtedy jednorazowy wstep do 11 interesujacych miejsc np. muzeow, palacow, zamkow itp –podam liste gdzie jest wazna : Hagia Sophia, Topkapı Palace , Istanbul Archeological Museums, Museum of Turkish & Islamic Arts, Museum for the History of Islamic Science & Technology, Istanbul Great Palace Mosaic Museum, Chora Church Museum, Rumeli Hisarı Fortress, Yıldız Palace, Galata Mevlevihanesi (Whirling Dervish Hall), Istanbul Fethiye Museum (Pammakaristos Church).
Niestety nie wszystkie atrakcje Istambulu mozna zwiedzac z ta karta i wtedy trzeba placic przy wejsciu bilet np. do Cysterny Bazylikowej (25TL) czy na Wieze Galata (25TL), karta Istambul Museum Pass daje spore oszczednosci, bo kupujac bilety indywidualne do kazdej z tych atrakcji (objetych systemem) wydalibysmy ponad 150 TL (niektore bilety wstepu kosztuja 40TL np. do Hagia Sofia czy do Muzeum Chora z pieknymi bizantyjskimi mozaikami 40TL, jak widac wejscie do tych dwoch muzeow prawie pokrywa koszt zakupu karty a reszta z listy jest juz za darmo. Polecam, Andrzej

Jutro w kolejnym albumie pokaze Wam -meczet Sultana Sulejmana Wspanialego
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 7
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 3
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
23.10.2016 czas 14:03
pokaż komentarz
:) tak więc czekam Andrzej na kolejne odsłony i atrakcje tureckie! E.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
22.10.2016 czas 22:02
pokaż komentarz
Mariusz widzisz ile straciles, zapraszalem Cie na wspolny wypad do Stambulu ale nie byles zainteresowany, pozdrawiam A.
maryush
maryush maryush komentarzy: 410
0 pkt
22.10.2016 czas 18:05
pokaż komentarz
Andrzeju twoje oczy mocno się wzbogaciły.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
22.10.2016 czas 16:55
pokaż komentarz
Witaj Ewela, nie mam pojecia kim jest ta dziewczyna (who is that girl), z urody wyglada na mieszkanke Kirgizji czy Kazachstanu albo Tadżygistanu, stroj tez ma oryginalny, zauwazylem w Stambule duzo ladnych zadbanych tureckich dziewczyn, wkrotce pokaze niektore z nich w albumie miasto i ludzie, sa szczuple nie tak jak wiekszosc angielskich "pontonow", maja ciemne lub czarne oczy, wlosy, sa wesole, uprzejme, pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
22.10.2016 czas 10:44
pokaż komentarz
Witaj Andrzej, cóż za tajemnicza kobieta (z tego ostatniego zdjęcia???), bardzo nietypowy i oryginalny ma ubiór. Architektura w Turcji jest inna i faktycznie ciekawa, podobają mi się te długie wieżyczki górujące w panoramie miasta. Pozdrawiam! E.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi