• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Stambul Cysterna Bazylikowa, Muzeum Mozaiki, Nowy Meczet, Muzeum Wirujacych Derwiszy
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 13-11-2016 21:14
Wszystkie punkty:156 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.33
Głosy: brak
Opracowanie albumu:155 z 165 pkt.
Komentarze: 4
Porady praktyczne: 5
Wizyty: 1234
Stambul Cysterna Bazylikowa, Muzeum Mozaiki, Nowy Meczet, Muzeum Wirujacych Derwiszy
Witam w mojej kolejnej galerii ze Stambulu dzisiaj pokaze Wam kilka interesujacych miejsc takich jak Muzeum Mozaiki, Muzeum Wirujacych Derwiszow, Nowy Meczet oraz Cysterne Bazylikowa znajdujaca sie niedaleko Hagia Sofia, ktora zostala zbudowana w VI wieku za czasów cesarza Justyniana I jako olbrzymi podziemny zbiornik na wode (cysterne) nazywana bazylikowa ze wzgledu na skomplikowana konstrukcje podparta 336 marmurowymi kolumnami ustawionymi w 12 rzędach po 28 kolumn, wysokimi na 9 m i odległymi od siebie o 4,8 m (niestety zdjecia sa malo czytelne ze wzgledu bardzo slabe oswietlenie i zakaz uzywania flesza dlatego zrobie wyjatek i pokaze Wam dwa zdjecie ktorych nie jestem autorem (sciagniete z netu)z pelnym oswietleniem, zapraszam.

Cysterna Bazylikowa (Yerebatan Sarnıcı) często nazywa się ją „Zatopionym pałacem”. Od czasów starożytnych cysterny służyły jako rezerwuary wody dla miasta. Ta cysterna jest olbrzymia ma 140 metrów dlugosci i 70 metrów szerokosci,w pelni napelniona mogla pomiescic 100 tysiecy metrow szesciennych wody. Jej głównym zadaniem było zaopatrywanie w wodę pałacu cesarskiego w wypadku wojny, kiedy to woda z akweduktów mogła zostać odcięta lub zatruta. Obecnie jest czesciowo napelniona woda do glebokosci ok 50 cm, w wodzie zyje duzo ryb, do wnetrza schodzi sie dlugimi schodami (52-stopnie) w dol, spaceruje sie po specjalnych drewnianych pomostach, dodatkowa atrakcja sa dwie bardzo stare (starsze niz cysterna) rzezbione glowy Meduzy jako podparcie kolumn. Historia nie szczędziła temu miejscu trudnych chwil. Zbiornik ten z czasem uległ zapomnieniu, ponownie zostal odkryty w szesnastym wieku po podboju Konstantynopola, ale sluzyl jako składowisko odpadów... To swego rodzaju ogromne sztuczne jezioro umiejscowione w zbiorniku pod miastem.
Podobnych cystern na wode jest wiecej pod miastem. Kolumny zostały przeniesione z innych rozbieranych bądź zrujnowanych budowli na co wskazują: różny rodzaj marmuru z którego zostały wykonane, sposób ich obróbki i ich styl – 98 to kolumny korynckie, a pozostałe 238 reprezentują styl dorycki. Zbiornik jest otoczony ceglanym murem o grubości 4,8 m, pokrytym specjalnym rodzajem zaprawy dla odpowiedniej izolacji. Woda do cysterny była dostarczana akweduktami Bozdogan i Malovaz z odległego 19 km od miasta Lasu Belgradzkiego. Cysterna przez wieki zapewniała dostęp do wody mieszkańcom miasta.
Obecnie jest dużą atrakcją turystyczną.

Muzeum Mozaiki (tr. Büyük Saray Mozaikleri Müzesi)
W miejscu gdzie stoi teraz Blekitny Meczet dawniej znajdowal sie Wielki Palac z czasow bizantyjskich, aktualnie za Meczetem patrzac w strone Bosforu znajduje sie niewielki lokalny Bazar Arasta i wlasnie tam w 1933 roku odkryto bizantyjskie mozaiki z VI w. Odsłonięto je w latach pięćdziesiątych i utworzono muzeum, ponieważ mozaiki znajdowały się na podłodze dziedzińca, na świeżym powietrzu, zachowały się w gorszym stanie niż mozaiki pochodzące z Hagii Sophii. Mozaiki pokrywały obszar około 2000 m², do dzisiaj zachowało się tylko 180 m². Na każdy metr kwadratowy przypada około 40 000 miniaturowych elementow mozaiki. Na wyłożenie całości zużyto więc blisko 80 milionów elementów. Chodnik ma 9 metrów długości, obramowany jest 1,5 metrowym wzorem składającym się z motywów geometrycznych i wplecionych w nie postaci zwierząt i owoców. Znajdowały się tu również cztery postacie męskie (do dzisiaj zachowały się trzy), przedstawiające najprawdopodobniej cztery pory roku. Mozaiki są bardzo realistyczne, przedstawiają sceny z polowań, mityczne stworzenia, przyrodę. Kiedy szukalem lokalizacji tego muzeum bo chcialem go zwiedzic zapytalem policjanta na placu przed Blekitnym Meczetem gdzie jest to Muzeum Mozaiki, slabo znal angielski ale przez radio wezwal innego policjanta z ktorym bez trudu sie dogadalem, wskazal mi kierunek dojscia i lokalizacje w polowie dlugosci Bazaru Arasta, wejscie kosztuje 10 lirow tureckich i bylem jedynym zwiedzajacym, zapraszam na kroki spacer po Muzeum Mozaiki.


Cytuje fragmenty na temat Zakonu wirujących derwiszy pochodzace ze strony -podaje zrodlo- izabelaszmit.wordpress.com/2011/02/24/zakon-wirujacych-derwiszy/
Derwisze albo inaczej Mewlewici to członkowie zakonu muzułańskiego założonego przez słynnego poetę perskiego Rumiego w XIII w. Derwisze modlą się do Allaha w bardzo specyficzny i interesujący sposób. Specjalnością i odrębnością mewlewitów stał się ich taniec. Jako sufici wierzą, że naśladowanie w tańcu ruchów ciał niebieskich pobudza duszę człowieka do wzmożenia swej miłości do Boga i wprawia ją w stan żywszych poruszeń. W czasie tańca derwisze zatracają własne Ja i czują się tak, jakby znajdowali się na granicy pomiędzy dwoma światami. Ogromne znaczenie ma strój do tańca: wysokie, filcowe nakrycie głowy, sikke, to symbol nagrobnego kamienia. Czarna peleryna na ramionach, khirka, oznacza grób. Umowna linia dzieli przestrzeń ich tańca na dwie połowy: strefę materialną i duchową, ale oni wirują w obu jednocześnie. W ostatniej rundzie wirowania tancerze potrafią osiągnąć do czterdziestu obrotów na minutę, nigdy jednak nie mają zawrotów głowy; unikają ich dzięki utrwaleniu w pamięci widoku kciuka lewej ręki. Podczas wirowania mają zamknięte oczy, a na ich twarzach gości uśmiech pełen szczęścia, taki sam jak u zakochanych. Najbardziej dramatycznym momentem jest nagłe zatrzymanie się w miejscu po każdej sekwencji. Żeby się szybko „wyśrodkować”, tancerze krzyżują nogi i ręce.” Rumi zaraz po śmierci został uznany za świętego. Legenda głosi, że Rumi przechadzał się po rynku miasta i usłyszał rytmiczny odgłos kucia metalu i usłyszał muzułmańskie wyznanie wiary – szahadę „la ilaha ilallah” – Nie ma bóstwa ponad Boga Jedynego… I tak uradowany tym momentem rozpostarł ramiona i zaczął obracać się wokół siebie. Sema symbolizuje mistyczną podróż człowieka przez umysł i miłość do perfekcji. Obracając się w kierunku prawdy, praktykujący urasta w miłości, wycisza swoje ego i odnajduje prawdę i osiąga perfekcję. Wtedy powraca z duchowej wędrówki jako człowiek, który osiągnął dojrzałość i wyższą perfekcję w miłości i byciu gotowym do służby. Cały rytuał przywołuje wspomnienie Ka’aby w Mecce, gdzie pielgrzymi krążą w jednym kierunku, zbliżając się tym samym do Boga.Sama ma na celu ożywienie i uwolnienie tego co już jest w sercu człowieka, a nie spowodowanie powstania nowych uczuć. Wszystkie wątpliwości znikają a umysł i serce może komunikować się z Bogiem. Celem Semy jest osiągnięcie Wajd, czyli transo podobnego stanu ekstazy lub karmy, czyli upojenia duchowego. Możliwe są omdlenia a nawet śmierć podczas tańca.Uczestnicy powinni pozostać w ciszy i spokoju podczas ceremoni,.
Wirowanie – derwisze zdejmują czarne płaszcze i pozostają w białych nakryciach, symbolizuje to pozbycie się fałszu i pozostanie w prawdzie. Każdy trzyma ramiona na piersiach, co symbolizuje jego wiarę w jedność Boga. Kiedy zaczną wirować, powoli otwierają ramiona, prawa ręka sięga nieba po błogosławieństwo, lewa wskazuje ziemię, aby komunikować się z ziemią. Obracają się w przeciwną stronę do kierunku obrotów zegara. Derwisze obracają się 4 razy po kole. Do ostatniej sesji dołącza się Szejk Efendi, czyli prowadzący.


Nowy Meczet, Yeni Cami –cytuje za wikipedia ...XVI-wieczny meczet w Stambule, w Turcji w dzielnicy Eminönü. Budowa meczetu trwała ponad 60 lat. Prace nad meczetem rozpoczęto w 1597 na życzenie Safiye Sultan, żony sułtana Murada III i matki Mehmeda III. Pierwszym budowniczym był Davut Pasza, a po jego śmierci prace kontynuował zatrudniony przez matkę Mehmeda IV Mustafa Aga. Prace przerwano w latach 1605 – 1661 z braku pieniędzy na dokończenie budowy. W tym czasie powstał Bazar Egipski, a dochody z niego przeznaczono na dokończenie meczetu w 1663. W okresie budowy morze dochodziło do 3-metrowego podium, na którym stoi meczet. Problemy techniczne z konstrukcją muru fundamentowego, pożary i trzęsienia ziemi opóźniały budowę.Plan ogólny budynku zbliżony jest do Meczetu Książęcego autorstwa Sinana i Błękitnego Meczetu, zbudowanego przez Mehmeda Agę. Jest to projekt z centralną kopułą o wysokości 36 m i średnicy 17,5 m, która jest otoczona czterema półkopułami wspartymi na potężnych filarach. W oknach wstawione są wiraże z intarsją perłową. Nad oknami umieszczono Sury i wersety z Koranu. W skład kompleksu wchodzi: szkoła podstawowa, meczet, fontanna, pawilon dla sułtana składający się z trzech pokoi i salonu, mauzoleum. Meczet posiada dwa minarety z trzema balkonami każdy.Nowy Meczet to ostatnia sakralna budowa Osmanów o tak znaczących rozmiarach. Do Nowego Meczetu uczęszcza dziś największa ilość wiernych w całym Stambule.

Za tydzien pokaze Wam bizantyjska swiatynie -muzeum Hagia Sofia, zapraszam.Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 5
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 4
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
24.11.2016 czas 21:21
pokaż komentarz
Do usłyszenia Andrzej. Z przyjemnością obejrzę Twoje kolejne albumy. Pozdrawiam! Mało się ostatnio tu dzieje :) chyba nadchodzi martwy sezon...zima:)
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
24.11.2016 czas 21:05
pokaż komentarz
Witaj Ewa, sorry za zwloke w odpowiedzi na Twoje pytanie ale nadal jestem ekstremalnie zawodowo zajety, na kolejne odslony Stambulu trzeba bedzie poczekac. Pytasz o moje zdanie na temat Maroka- powiem krotko fascynujacy afrykanski kraj z ciekawymi zabytkami, niesamowita przyroda i biednymi ludzmi ktorzy widzac turyste traktuja go jak skarbonke z ktorej trzeba wyciagnac jakas kase, nawet za zrobienie im przypadkowego zdjecia. Wybiore sie ponownie do Maroka aby zwiedzic Fez, Rabat a w Casablance jedyny meczet do ktorego moga wejsc niewierni, pozdrawiam Andrzej
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
17.11.2016 czas 20:34
pokaż komentarz

Witam, znalazlem w necie taka ciekawostke o Cysternie Bazylikowej to ja Wam wklejam , cytuje.....
W latach 1544-1550 w Stambule przebywał holenderski podróżnik i uczony nazwiskiem Gylles, który przyjechał do miasta w celu poszukiwania śladów bizantyjskiej świetności metropolii. Będąc w okolicach Hagia Sofia, zauważył, że miejscowi mieszkańcy wydobywają wodę przy pomocy wiader z niedużej głębokości z otworów w ziemi przypominających studnie. Jeszcze bardziej zdziwiła go informacja, że w "studniach" tych można łowić ryby (pływają tam i obecnie). Szybko odkrył, że pod ziemią znajduje się duży zbiornik wodny do którego wejście prowadzi z podwórca jednego z pobliskich domów. Posługując się pochodnią i niedużą łódką, dokonał jego oględzin i pierwszych pomiarów. Wyniki swoich badań opublikował niedługo później na Zachodzie, wzbudzając duże zainteresowanie i stając się pierwszym zachodnioeuropejskim "odkrywcą" Jerebatan. Po raz drugi Europejczycy zbadali i wymierzyli cysternę podczas I wojny światowej, a byli nimi marynarze niemieckich U-Bootów stacjonujących w Stambule. ....koniec cytatu .Pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
15.11.2016 czas 19:29
pokaż komentarz
:) Witaj Andrzej, nie wiem czy w tym zdarzeniu, kiedy prosiłeś o film, nie doszło do nieporozumienia z powodu właśnie gestykulacji ?:) dlatego ja jestem z tym oszczędna, czasami można się narazić na coś nieprzyjemnego (Włosi zwłaszcza są dobrzy w gestach):) ale Ty miałeś do czynienia na szczęście z komiczną sytuacją. Grunt to poczucie humoru! E. Ja przed wyjazdem do Włoch próbowałam się nauczyć pewnych gestów ale potem w rozmowie z Włochami i tak trzeba było użyć języka angielskiego, niektórzy próbują po rosyjsku :) nie wiem dlaczego....chyba nie bardzo nas odróżniają.....(słowiańska krew?)..:)Pozdrawiam! E.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
14.11.2016 czas 22:05
pokaż komentarz
Witaj Ewa ,odpowiadam na Twoje pytanie dotyczace komunikowania sie z ludzmi w roznych krajach ktore odwiedzilem, ze znajomoscia j.angielskiego w roznych krajach jest roznie, nie wszyscy znaja ten jezyk, zdarzaja sie sytuacje kiedy bariera jezykowa jest nie do pokonania wtedy uzywam rak (gestykulacja , rysunek, napis) jesli to nie wystarcza staram sie podziekowac rozmowcy w jego ojczystym jezyku i poszukac kogos innego aby uzyskac potrzebne mi informacje. Raz w latach siedemdziesiatych kiedy jezdzilo sie na Wegry sprzedawac rozne polskie towary na bazarach a forinty zamieniac na dolary,uzylem jezyka rosyjskiego pytajac dwoch radzieckich zolnierzy jak dojechac na miejscowy bazar w miejscowosci Szekesfehervar (ok 70km od Budapesztu) “товарищи, как попасть на базаре” odpowiedzieli mi “автобуса 33 , 3 остановки” i juz wszystko bylo jasne a z Wegrami za cholere nie moglem sie dogadac, brzmialo to smiesznie ale oni zrozumieli mnie a ja ich odpowiedz.
Czasem zdarzaja sie smieszne sytuacje z komunikacja z obcymi ludzmi , obfitowal w nie 10 dniowy wypad do Tajlandii (juz troche wspominalem o tym kraju opisujac smieszne sytuacje w podrozy na forum worldbooka), bylo to dawno temu (ponad 30 lat temu), moj poznany na wycieczce starszy znajomy ktory nie mowil nic po angielsku poprosil mnie o pomoc w kupnie kasety video z filmem porno, poszlismy do duzego sklepu w poblizu hotelu w Bangkoku , w ktorym pelno bylo kaset video (na scianach, polkach), w srodku dwie mlode tajskie dziewczyny-sprzedawczynie, mowie do nich, ze chce kupic kaste video z filmem porno , a one nie rozumiejac pytaja “what? “ no to powtarzam “He wants to buy a video cassette of the film porn” a one “what ?” no to ja przechodze do gestykulowania ,pokazuje im otwor z zagietego palca wskazujacego poloczonego z kciukiem lewej reki a prawa wprowadzam palec do otworu mowiac ” men-women fiki –miki” a one z usmiechem mowia , ze sie zgadzaja na seks i bedzie to kosztowalo ok 10$ , ja im na to odpowiadam , ze nie chce uprawiac z nimi seksu tylko kupic film, wszyscy wybuchnelismy smiechem (ja z moim znajomym jak mu przetlumaczylem cala akcje na polski i dziewczyny w sklepie , w koncu wzialem do reki jedna z kaset i ponownie powiedzialem, ze chce akcentujac na kupic film porno na kasecie , sprzedaly nam caly czas sie smiejac , wychodzac ze sklepu moj znajomy byl bardzo zadowolony, ze udalo mu sie kupic ten film, pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
13.11.2016 czas 21:33
pokaż komentarz
* I czy udało Ci się na takich natrafić???
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
13.11.2016 czas 21:32
pokaż komentarz
Witaj Andrzej, pewnie jesteś zapracowany:) jakże odmienna to kultura i architektura. Bałam się zawsze zapędzać tak daleko, do miejsc i krajów, gdzie już ciężko się porozumieć, czy dużo tam jest osób znających język angielski???
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi