Witam w mojej kolejnej galerii ze Stambulu dzisiaj pokaze Wam kilka interesujacych miejsc takich jak Muzeum Mozaiki, Muzeum Wirujacych Derwiszow, Nowy Meczet oraz Cysterne Bazylikowa znajdujaca sie niedaleko Hagia Sofia, ktora zostala zbudowana w VI wieku za czasów cesarza Justyniana I jako olbrzymi podziemny zbiornik na wode (cysterne) nazywana bazylikowa ze wzgledu na skomplikowana konstrukcje podparta 336 marmurowymi kolumnami ustawionymi w 12 rzędach po 28 kolumn, wysokimi na 9 m i odległymi od siebie o 4,8 m (niestety zdjecia sa malo czytelne ze wzgledu bardzo slabe oswietlenie i zakaz uzywania flesza dlatego zrobie wyjatek i pokaze Wam dwa zdjecie ktorych nie jestem autorem (sciagniete z netu)z pelnym oswietleniem, zapraszam.
Cysterna Bazylikowa (Yerebatan Sarnıcı) często nazywa się ją „Zatopionym pałacem”. Od czasów starożytnych cysterny służyły jako rezerwuary wody dla miasta. Ta cysterna jest olbrzymia ma 140 metrów dlugosci i 70 metrów szerokosci,w pelni napelniona mogla pomiescic 100 tysiecy metrow szesciennych wody. Jej głównym zadaniem było zaopatrywanie w wodę pałacu cesarskiego w wypadku wojny, kiedy to woda z akweduktów mogła zostać odcięta lub zatruta. Obecnie jest czesciowo napelniona woda do glebokosci ok 50 cm, w wodzie zyje duzo ryb, do wnetrza schodzi sie dlugimi schodami (52-stopnie) w dol, spaceruje sie po specjalnych drewnianych pomostach, dodatkowa atrakcja sa dwie bardzo stare (starsze niz cysterna) rzezbione glowy Meduzy jako podparcie kolumn. Historia nie szczędziła temu miejscu trudnych chwil. Zbiornik ten z czasem uległ zapomnieniu, ponownie zostal odkryty w szesnastym wieku po podboju Konstantynopola, ale sluzyl jako składowisko odpadów... To swego rodzaju ogromne sztuczne jezioro umiejscowione w zbiorniku pod miastem.
Podobnych cystern na wode jest wiecej pod miastem. Kolumny zostały przeniesione z innych rozbieranych bądź zrujnowanych budowli na co wskazują: różny rodzaj marmuru z którego zostały wykonane, sposób ich obróbki i ich styl – 98 to kolumny korynckie, a pozostałe 238 reprezentują styl dorycki. Zbiornik jest otoczony ceglanym murem o grubości 4,8 m, pokrytym specjalnym rodzajem zaprawy dla odpowiedniej izolacji. Woda do cysterny była dostarczana akweduktami Bozdogan i Malovaz z odległego 19 km od miasta Lasu Belgradzkiego. Cysterna przez wieki zapewniała dostęp do wody mieszkańcom miasta.
Obecnie jest dużą atrakcją turystyczną.
Muzeum Mozaiki (tr. Büyük Saray Mozaikleri Müzesi)
W miejscu gdzie stoi teraz Blekitny Meczet dawniej znajdowal sie Wielki Palac z czasow bizantyjskich, aktualnie za Meczetem patrzac w strone Bosforu znajduje sie niewielki lokalny Bazar Arasta i wlasnie tam w 1933 roku odkryto bizantyjskie mozaiki z VI w. Odsłonięto je w latach pięćdziesiątych i utworzono muzeum, ponieważ mozaiki znajdowały się na podłodze dziedzińca, na świeżym powietrzu, zachowały się w gorszym stanie niż mozaiki pochodzące z Hagii Sophii. Mozaiki pokrywały obszar około 2000 m², do dzisiaj zachowało się tylko 180 m². Na każdy metr kwadratowy przypada około 40 000 miniaturowych elementow mozaiki. Na wyłożenie całości zużyto więc blisko 80 milionów elementów. Chodnik ma 9 metrów długości, obramowany jest 1,5 metrowym wzorem składającym się z motywów geometrycznych i wplecionych w nie postaci zwierząt i owoców. Znajdowały się tu również cztery postacie męskie (do dzisiaj zachowały się trzy), przedstawiające najprawdopodobniej cztery pory roku. Mozaiki są bardzo realistyczne, przedstawiają sceny z polowań, mityczne stworzenia, przyrodę. Kiedy szukalem lokalizacji tego muzeum bo chcialem go zwiedzic zapytalem policjanta na placu przed Blekitnym Meczetem gdzie jest to Muzeum Mozaiki, slabo znal angielski ale przez radio wezwal innego policjanta z ktorym bez trudu sie dogadalem, wskazal mi kierunek dojscia i lokalizacje w polowie dlugosci Bazaru Arasta, wejscie kosztuje 10 lirow tureckich i bylem jedynym zwiedzajacym, zapraszam na kroki spacer po Muzeum Mozaiki.
Cytuje fragmenty na temat Zakonu wirujących derwiszy pochodzace ze strony -podaje zrodlo- izabelaszmit.wordpress.com/2011/02/24/zakon-wirujacych-derwiszy/
Derwisze albo inaczej Mewlewici to członkowie zakonu muzułańskiego założonego przez słynnego poetę perskiego Rumiego w XIII w. Derwisze modlą się do Allaha w bardzo specyficzny i interesujący sposób. Specjalnością i odrębnością mewlewitów stał się ich taniec. Jako sufici wierzą, że naśladowanie w tańcu ruchów ciał niebieskich pobudza duszę człowieka do wzmożenia swej miłości do Boga i wprawia ją w stan żywszych poruszeń. W czasie tańca derwisze zatracają własne Ja i czują się tak, jakby znajdowali się na granicy pomiędzy dwoma światami. Ogromne znaczenie ma strój do tańca: wysokie, filcowe nakrycie głowy, sikke, to symbol nagrobnego kamienia. Czarna peleryna na ramionach, khirka, oznacza grób. Umowna linia dzieli przestrzeń ich tańca na dwie połowy: strefę materialną i duchową, ale oni wirują w obu jednocześnie. W ostatniej rundzie wirowania tancerze potrafią osiągnąć do czterdziestu obrotów na minutę, nigdy jednak nie mają zawrotów głowy; unikają ich dzięki utrwaleniu w pamięci widoku kciuka lewej ręki. Podczas wirowania mają zamknięte oczy, a na ich twarzach gości uśmiech pełen szczęścia, taki sam jak u zakochanych. Najbardziej dramatycznym momentem jest nagłe zatrzymanie się w miejscu po każdej sekwencji. Żeby się szybko „wyśrodkować”, tancerze krzyżują nogi i ręce.” Rumi zaraz po śmierci został uznany za świętego. Legenda głosi, że Rumi przechadzał się po rynku miasta i usłyszał rytmiczny odgłos kucia metalu i usłyszał muzułmańskie wyznanie wiary – szahadę „la ilaha ilallah” – Nie ma bóstwa ponad Boga Jedynego… I tak uradowany tym momentem rozpostarł ramiona i zaczął obracać się wokół siebie. Sema symbolizuje mistyczną podróż człowieka przez umysł i miłość do perfekcji. Obracając się w kierunku prawdy, praktykujący urasta w miłości, wycisza swoje ego i odnajduje prawdę i osiąga perfekcję. Wtedy powraca z duchowej wędrówki jako człowiek, który osiągnął dojrzałość i wyższą perfekcję w miłości i byciu gotowym do służby. Cały rytuał przywołuje wspomnienie Ka’aby w Mecce, gdzie pielgrzymi krążą w jednym kierunku, zbliżając się tym samym do Boga.Sama ma na celu ożywienie i uwolnienie tego co już jest w sercu człowieka, a nie spowodowanie powstania nowych uczuć. Wszystkie wątpliwości znikają a umysł i serce może komunikować się z Bogiem. Celem Semy jest osiągnięcie Wajd, czyli transo podobnego stanu ekstazy lub karmy, czyli upojenia duchowego. Możliwe są omdlenia a nawet śmierć podczas tańca.Uczestnicy powinni pozostać w ciszy i spokoju podczas ceremoni,.
Wirowanie – derwisze zdejmują czarne płaszcze i pozostają w białych nakryciach, symbolizuje to pozbycie się fałszu i pozostanie w prawdzie. Każdy trzyma ramiona na piersiach, co symbolizuje jego wiarę w jedność Boga. Kiedy zaczną wirować, powoli otwierają ramiona, prawa ręka sięga nieba po błogosławieństwo, lewa wskazuje ziemię, aby komunikować się z ziemią. Obracają się w przeciwną stronę do kierunku obrotów zegara. Derwisze obracają się 4 razy po kole. Do ostatniej sesji dołącza się Szejk Efendi, czyli prowadzący.
Nowy Meczet, Yeni Cami –cytuje za wikipedia ...XVI-wieczny meczet w Stambule, w Turcji w dzielnicy Eminönü. Budowa meczetu trwała ponad 60 lat. Prace nad meczetem rozpoczęto w 1597 na życzenie Safiye Sultan, żony sułtana Murada III i matki Mehmeda III. Pierwszym budowniczym był Davut Pasza, a po jego śmierci prace kontynuował zatrudniony przez matkę Mehmeda IV Mustafa Aga. Prace przerwano w latach 1605 – 1661 z braku pieniędzy na dokończenie budowy. W tym czasie powstał Bazar Egipski, a dochody z niego przeznaczono na dokończenie meczetu w 1663. W okresie budowy morze dochodziło do 3-metrowego podium, na którym stoi meczet. Problemy techniczne z konstrukcją muru fundamentowego, pożary i trzęsienia ziemi opóźniały budowę.Plan ogólny budynku zbliżony jest do Meczetu Książęcego autorstwa Sinana i Błękitnego Meczetu, zbudowanego przez Mehmeda Agę. Jest to projekt z centralną kopułą o wysokości 36 m i średnicy 17,5 m, która jest otoczona czterema półkopułami wspartymi na potężnych filarach. W oknach wstawione są wiraże z intarsją perłową. Nad oknami umieszczono Sury i wersety z Koranu. W skład kompleksu wchodzi: szkoła podstawowa, meczet, fontanna, pawilon dla sułtana składający się z trzech pokoi i salonu, mauzoleum. Meczet posiada dwa minarety z trzema balkonami każdy.Nowy Meczet to ostatnia sakralna budowa Osmanów o tak znaczących rozmiarach. Do Nowego Meczetu uczęszcza dziś największa ilość wiernych w całym Stambule.
Za tydzien pokaze Wam bizantyjska swiatynie -muzeum Hagia Sofia, zapraszam.