• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Stambul Meczet Sulejmana Wspanialego (ang. Süleymaniye Mosque, tr.Süleymaniye Camii)
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 23-10-2016 09:09
Wszystkie punkty:169 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.61
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:165 z 165 pkt.
Komentarze: 6
Porady praktyczne: 7
Wizyty: 1346
Stambul Meczet Sulejmana Wspanialego (ang. Süleymaniye Mosque, tr.Süleymaniye Camii)
Witam i zapraszam do wspolnego zwiedzania ze mna jednego z najciekawszych wielkich meczetów Stambułu. Meczet Sulejmana, położony na wzgórzu, w samym centrum tzw. Złotego Rogu, sprawia, że jest on widoczny niemal z każdego punktu w mieście.Meczet jest jednym z najważniejszych dzieł genialnego architekta ery otomańskiej – Sinana (podobno jego geniusz porównywany był z geniuszem Michała Anioła).

Cytuje fragmenty znalezione w necie (z roznych zrodel),nie jestem ich autorem.
Meczet Sulejmana (tur. Süleymaniye Camii) – świątynia muzułmańska w Stambule w Turcji, wybudowana za panowania Sulejmana Wspaniałego na trzecim z siedmiu wzgórz Stambułu, w obrębie murów miejskich, na zboczu schodzącym do Złotego Rogu. Po Błękitnym Meczecie jest drugim co do wielkości meczetem w mieście.Budowniczym meczetu był jeden z najznakomitszych budowniczych epoki osmańskiej, Mimar Sinan (zaprojektowal i zbudowal ponad 400 meczetow).Budowa trwała od 1550 do 1557 roku; przeciągała się, ponieważ Sinan w tym samym czasie kierował innymi budowami. Wobec nieustannych napomnień sułtana, Sinan zniecierpliwiony uwagami dokończył meczet w kilka miesięcy. W nagrodę, podczas ceremonii otwarcia meczetu, otrzymał od sułtana złoty klucz. Meczet zbudowano w stylu bizantyjskim, na wzór Hagii Sofii. Gdy w 1660 meczet strawił pożar, na rozkaz sułtana Mehmeda IV architekt Fossatı odbudował go, nadając mu styl barokowy.Meczet postawiono na specjalnym fundamencie, złożonym z cystern wypełnionych wodą, dzięki którym budynek byl czesciowo odporny na trzęsienia ziemi. Niestety budynek nie uchronił się od częściowego zniszczenia. W 1660 roku został spalony, następnie odbudowany na rozkaz sułtana Mehmeda IV. W 1766 roku, podczas bardzo silnego trzęsienia ziemi zawaliła się część kopuły, a jej odbudowa zniszczyła oryginalne dekoracje zaprojektowane przez Sinana.
Meczet stoi w ogrodzie o wymiarach 200 na 140 m. Przed meczetem znajduje się dziedziniec otoczony kolumnami, za nim cmentarz, na którym jest mauzoleum sułtana Sulejmana Wspaniałego i jego żony Hürrem (Roksolany) i corki Mihrimah. Dookoła meczetu znajdują się budynki, które również zaprojektował Sinan: szkoła teologii, hamam, karawanseraj, szkoła medyczna, kuchnia. Po południowej stronie meczetu znajdują się fontanny do ablucji. Na dziedziniec zachodni wiodą trzy bramy. Sam dziedziniec jest otoczony 24 kolumnami: białymi, różowymi i porfirowymi, wspierającymi 28 kopuł. Nad oknami meczetu wychodzącymi na dziedziniec, umieszczono płyty fajansowe z arabskimi inskrypcjami z Koranu, dotyczącymi podbojów. Meczet ma cztery minarety: dwa z nich mają trzy krużganki, dwa pozostałe - po dwa. Zgodnie z legendą, Sinan zbudował cztery minarety, ponieważ Sulejman był czwartym sułtanem po zdobyciu Konstantynopola, natomiast dziesięć krużganków symbolizuje, że jest dziesiątym sułtanem z dynastii. Inna legenda mówi, że szach Tahmasp I przysłał drogie kamienie na rzecz budowy meczetu, a Sinan na rozkaz znieważonego tym gestem sułtana wmurował je w podstawy jednego z minaretów.
Meczet ma wymiary 57 na 60 m, jego powierzchnia wynosi 4500 m². Może pomieścić 5000 wiernych. Kopuła główna ma wysokość 50 m i średnicę 26,5 m, podpierają ją cztery filary i dwie półkopuły o średnicy 23 m i wysokości 40 m. Na południu i północy znajdują się dwa łuki, każdy wsparty na kolumnach z czerwonego granitu, pochodzącego z czterech miejsc, symbolizujących pochodzenie czterech pierwszych kalifów Islamu: świątyni Zeusa w Baalbek w Libanie, z Aleksandrii, dzielnicy Vefa w Stambule i z okolic Pałacu Topkapı. Rozmieszczone dookoła kopuły 32 oryginalne szesnastowieczne okna są wykonane z kolorowego szkła; w całym meczecie jest ich 136. Wewnątrz znajduje się również marmurowa loża dla śpiewaków i nisza modlitewna. Tablice z imionami ważnych osobistości Islamu i wersetami Koranu wykonał znany artysta Hasan Çelebi oraz Ahmet Karahisari. Meczet ma bardzo dobrą akustykę. Pomiędzy wiszącymi u sufitu lampkami oliwnymi zawieszono strusie jaja wygotowane w mieszance ziół i korzeni, mające odstraszać pająki.Wewnętrzna sala modlitwy na kształt prostokąta o bokach długości 70 i 61 metrów. Ścianę wschodnią zdobią witraże będące dziełem artysty o imieniu Sarhoş Ibrahim czyli Ibrahim Pijak. Inskrypcje stworzył natomiast słynny kaligraf osmański Ahmed Karahisarı. Dekorację wnętrza uzupełniają ceramiczne kafle z Izniku, które ozdobiono motywami liści i kwiatów w kolorach niebieskim i czerwonym na białym tle. 24 kolumny na galeriach otaczających z zewnątrz i od wewnątrz meczet Sulejmana pochodzą najprawdopodobniej z loży cesarzy bizantyjskich, która niegdyś znajdowała się na hipodromie w Konstantynopolu. Mihrab i mimbar wykonano w prostym stylu z białego marmuru.

Mauzoleum Sulejmana i Hürrem
Mauzoleum znajduje się na cmentarzu z tyłu meczetu. Pochowano tutaj w 1566 sułtana Sulejmana Wspaniałego. Wewnątrz mauzoleum znajdują się trzy drewniane sarkofagi sułtańskie. Pochowano tu również sułtana Ahmeda II, Sulejmana II i córkę Sulejmana Wspaniałego – Mihrimah. Mauzoleum jest przykryte dwiema kopułami. Kopuła środkowa jest ozdobiona kryształami górskimi. Zgodnie z legendą są tu również fragmenty Czarnego Kamienia z Mekki.Obok mauzoleum znajduje się grobowiec żony Sulejmana Wspaniałego, Hürrem (Roksolany). Grobowiec jest również dziełem Sinana. Co roku 9 kwietnia w dniu Sinana mauzoleum jest otwierane dla zwiedzających.

Kilka podstawowych pojec po turecku
Cześć - Merhaba
Dzień dobry - Iyi günler
Dobry wieczór - Iyi Akşamlar
Dobranoc - Iyi Geceler
Do widzenia aha ismarladik (mówi ten, który odchodzi) - Güle Güle (mówi ten, który zostaje)
Jak się masz? - Nasilsiniz?
Mam się dobrze, dziękuję. - Iyiyim, teşekkür ederim.
Tak - Evet
Nie - Yok
Nie rozumiem - Anlamyiorum
Proszę - Lütfen
Dziękuję - Teşekkür ederim
Kiedy? - Ne zaman?
O której? - Saat kaçta?
Gdzie to jest? - Nerede?
Lotnisko - Hava alani
Dworzec - Istasyon
Centrum miasta - Şehir merkezi bürosu
Szpital - Hastahane
Lekarz - Hekim
Ile to kosztuje? - Bu ne kadar? lub Kaç para?
To jest drogie - Bu pahali
To mi się podoba - Begendim
To mi się nie podoba - Begenmedim

W nastepny weekend kolejne dwie galerie a w nich odbede rejs statkiem po Bosforze i pokaze Wam budowle Stambulu od strony Bosforu oraz zaprosze do bardzo starego Bizantyjskiego Kosciola aktualnie Muzeum Chora. Kościół posiada bogatą kolekcję mozaik i fresków, odkrytych pod warstwą wapna, którym przykryto mozaiki, gdy zamieniano kościół na meczet. Pozdrawiam z Anglii, Andrzej

Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 7
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 6
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
28.10.2016 czas 21:07
pokaż komentarz
Witaj Andrzej, dziękuję za wyczerpujące informacje:) twój trud się na pewno opłaci (mam na myśli pracę) i w przyszłym roku szczęśliwie znowu gdzieś sobie pojedziesz lub polecisz, a my "szczęściarze" znowu obejrzymy Twoje nowe, piękne albumy. Tymczasem czekam niecierpliwie na kolejne odsłony ( z Turcji jeszcze Andrzej?). Ja też preferuję Europę, i zrobiła się dla mnie mała. Uwielbiam góry, morza i jeziora, tak więc jeszcze nie raz wybiorę się "w rejs":). Dla mnie perełki to kraje skandynawskie i zaczęłam je już poznawać w praktyce. Ale przyszły rok pokaże co uda nam się zrealizować z naszych planów. Życzę Ci Andrzej spełnienia swoich marzeń (Teheran itd.). Pozdrawiam. E.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
28.10.2016 czas 16:29
pokaż komentarz
Witaj Ewo, odpowiadam na Twoje pytanie ktory kontynent podoba mi sie najbardziej – oczywiscie Europa, ma tyle swietnych miejsc do odwiedzenia, to kolebka naszej kultury, lubie zwiedzac stare miasta i miasteczka, zamki, palace, koscioly, muzea- odwiedzilem juz wiekszosc europejskich krajow. Fascynuje mnie Azja z jej barwnym odmiennym od naszego zyciem, chaosem w wielkich miastach, praktykowanymi zwyczajami, buddyjska religia i jej swiatynie. Wielkie wrazenie wywarl na mnie Bangkok w Tajlandii czy szokujaca sterylna czystosc w Singapurze, gdzie w holu lotniska plyna rzeki czystej wody w korytach z pleksi, spadaja wodospady, owocuja wielkie palmy kokosowe wewnatrz holu, przenikajac kolejne pietra itp. Ekspolracja Azji to moje niespelnione marzenia, interesuje sie tez kultura islamska, planowalem w tym roku w pazdzierniku samotna wyprawe do Iranu (3500km podrozy po tym wielkim i fascynujacym kraju ) ale zycie pisze swoje scenariusze, kasa na wyprawe poszla na kosztowna naprawe samochodu bez ktorego nie mam czym dojezdzac do pracy, olbrzymie przygotowania logistyczne (poswiecilem na to kilka miesiecy) musialem odlozyc i moze za rok powrocic do tych planow. Stambul ktory Wam pokazuje teraz na worldbooku mial byc tylko przystankiem tranzytowym w locie do Teheranu. Na poczatku listopada planowalem krotki wypad 3-4 dniowy do historycznych miast-perelek w polnocnych Wloszech (Werona, Mantua, Padwa) ale moi szefowie dowalili mi tyle roboty, ze caly listopad bede pracowal nieomal codziennie w nadgodzinach i z planow wyjazdu musze zrezygnowac, moze polece tam na wiosne, zobaczymy, pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
27.10.2016 czas 17:15
pokaż komentarz
Witaj Andrzej, na imię mam Ewa (tak więc możesz tak do mnie mówić), uznałam, że "Ewela" jest ciekawiej :) dziękuję Ci za informacje, zapowiadało się faktycznie bardzo ciekawie (myślę o pracy w RPA), strasznie daleko, kto wie jak by tam wyglądało Twoje życie..:) ? Ale to rzeczywiście jest koniec świata. ...pozdrawiam i do usłyszenia. E.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
26.10.2016 czas 21:00
pokaż komentarz
Witaj Ewela (czy Ty masz jakies imie? Jesli tak to jakie, lubie zwracac sie po imieniu a nie loginie). Odpowiadam na Twoje pytania, czy marzy mi sie wyprawa do Kenii czy RPA, odpowiadam krotko-nie, poniewaz jestem realista i nie stac mnie finansowo na takie wyprawy, zycie w Anglii jest drogie, o wiele drozsze niz w Polsce i mimo, ze zarabiam niezle to po zaplacie wszystkich stalych platnosci w tym najwiekszej-splacie kredytu hipotecznego na dom, niewiele zostaje a o oszczedzaniu nie ma mowy z jednej pensji. Kiedys przed laty (w 2008 ) roku mialem okazje wyjechac na 2 letni kontrakt menedzerski do RPA ale moja slubna pamiatka zdecydowanie sie sprzeciwila i odpuscilem, chociaz zapowiadalo sie ciekawie, pensja wyzsza niz w Anglii, do dyspozycji terenowy samochod sluzbowy, dom z ogrodem w Johanesburgu i co ciekawe organizator kontraktu (powazna londynska firma) przyslal mi zapytanie ile osob sluzby bede potrzebowal typu (kucharka, ogrodnik itp.), do tej pory nie mialem i nie mam sluzby, a wszystkie domowe prace wykonujemy wspolnie z moja najlepsza z wszystkich zon:))), jedna i ta sama od 40 lat:))).
Na drugie pytanie odpowiem Ci jutro wieczorem po powrocie z pracy, pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
25.10.2016 czas 21:07
pokaż komentarz
Andrzej,trochę odskoczyłam od tematu głównego-klimatów tureckich ale liczę na szczerą odpowiedź na powyższe pytanie. Oraz który kontynent podoba Ci się najbardziej?? Pytam doświadczonego podróżnika. E.
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
25.10.2016 czas 21:05
pokaż komentarz
Andrzej masz niesamowitą wiedzę i chęć poznania świata ...podziwiam za ten apetyt:) muszę przyznać, że dzięki Twoim wyprawom moje wyobrażenia o innych kulturach się powiększają :) zwłaszcza te kraje w Afryce raczej nie dane mi będzie odwiedzać ( ryzyko zachorowania na jakąś groźną chorobę bardzo ogranicza mój apetyt na podróże, o finansach nie wspomnę....) a dzięki Twoim albumom wiem więcej, czy marzy Ci się talka wyprawa np. do Kenii czy RPA???
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
25.10.2016 czas 20:32
pokaż komentarz
Witam, poniewaz nie wszyscy ogladali serial "Wspaniale stulecie" i niewiele wiedza o sultance Hürrem, postanowilem zacytowac kilka zdan o niej.
Sułtanka Hürrem to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i kontrowersyjnych osmańskich postaci historycznych. Zwykle przedstawiana jest jako kobieta niezwykle ambitna, żądna władzy i umiejętnie manipulująca samym Sulejmanem. Jak dowodzą fakty historyczne, Roksolana (zdaniem wielu jej prawdziwe nazwisko brzmiało Aleksandra Lisowska) urodziła się na terenach dzisiejszej zachodniej Ukrainy, pozostających wówczas pod panowaniem Królestwa Polskiego. Lisowska, której ojciec był prawosławnym popem, została wzięta do niewoli w trakcie najazdu Tatarów w wieku 12 lat oraz wysłana do pałacu Topkapı. W sułtańskich wnętrzach Aleksandra zmuszona była przyswoić etykietę pałacu. Imię Hürrem miała otrzymać od samego Sulejmana, który zachwycił się jej dobrodusznością oraz często uśmiechniętą twarzą. Ponad piękno zewnętrzne, sułtankę wyróżniać miała jej inteligencja oraz pogoda ducha. Zdaniem historyków, to właśnie jej wsparciu i mądrości, Sulejman zawdzięczał wiele sukcesów. Historia miłości Sulejmana i Aleksandry rozpoczęła się w momencie, w którym młody sułtan wstąpił na tron. Ich pierwszy syn, Mehmet, urodził się rok później, a w kolejnych latach na świat przyszli także Selim, Bayezid, Cihangir oraz Mihrimah – ich jedyna córka. Zdaniem historyków, ulubionym dzieckiem Sulejmana był Mehmet, który zmarł w bardzo młodym wieku w wyniku zarazy.Zgodnie z tradycją, konkubina która urodziła sułtanowi syna, otrzymywała tytuł „haseki” (matka księcia), stąd przyszła sułtanka przez długi czas nazywana była Hürrem Haseki. Kobieta nie chciała zgodzić się na poślubienie Sulejmana, nim ten nie wyzwolił jej przed ceremonią ślubną. Dzięki temu Hürrem nie była zmuszona do wyjazdu z pałacu wraz ze swoim synem, jak zwykle odbywało się to w przypadku poprzednich matek książąt.
Hürrem (Roksolana) zmarła 15 kwietnia 1558 i została pochowana w Stambule, w pobliżu meczetu Sulejmana.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
23.10.2016 czas 18:52
pokaż komentarz
Witam, moje dwie stale komentatorki:))), rzeczywiscie meczet jest swietny, co do zapachu dywanow nic nie czulem, moze byly swiezo po czyszczeniu:))),byc moze kiedys na worldbooku powroce do niego i pokaze Wam wiecej zdjec, Stambul to naprawde interesujace miasto z mnostwem zabytkow, pozdrawiam Andrzej
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
23.10.2016 czas 18:37
pokaż komentarz
Naprawę robi duże wrażenie ten meczet, rzeczywiście jest wspaniały :) najlepiej zapamiętałam dywany, a właściwie ich zapach :))) Pozdrawiam
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
23.10.2016 czas 14:14
pokaż komentarz
Wspaniały meczet. Moje kolory (niebieski), warto go zobaczyć. Jestem usatysfakcjonowana. Pozdrawiam. E.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi