• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Stambul Meczet Sulejmana Wspanialego (ang. Süleymaniye Mosque, tr.Süleymaniye Camii)
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 23-10-2016 03:09
Wszystkie punkty:169 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.61
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:165 z 165 pkt.
Komentarze: 6
Porady praktyczne: 7
Wizyty: 1700
Stambul Meczet Sulejmana Wspanialego (ang. Süleymaniye Mosque, tr.Süleymaniye Camii)
Witam i zapraszam do wspolnego zwiedzania ze mna jednego z najciekawszych wielkich meczetów Stambułu. Meczet Sulejmana, położony na wzgórzu, w samym centrum tzw. Złotego Rogu, sprawia, że jest on widoczny niemal z każdego punktu w mieście.Meczet jest jednym z najważniejszych dzieł genialnego architekta ery otomańskiej – Sinana (podobno jego geniusz porównywany był z geniuszem Michała Anioła).

Cytuje fragmenty znalezione w necie (z roznych zrodel),nie jestem ich autorem.
Meczet Sulejmana (tur. Süleymaniye Camii) – świątynia muzułmańska w Stambule w Turcji, wybudowana za panowania Sulejmana Wspaniałego na trzecim z siedmiu wzgórz Stambułu, w obrębie murów miejskich, na zboczu schodzącym do Złotego Rogu. Po Błękitnym Meczecie jest drugim co do wielkości meczetem w mieście.Budowniczym meczetu był jeden z najznakomitszych budowniczych epoki osmańskiej, Mimar Sinan (zaprojektowal i zbudowal ponad 400 meczetow).Budowa trwała od 1550 do 1557 roku; przeciągała się, ponieważ Sinan w tym samym czasie kierował innymi budowami. Wobec nieustannych napomnień sułtana, Sinan zniecierpliwiony uwagami dokończył meczet w kilka miesięcy. W nagrodę, podczas ceremonii otwarcia meczetu, otrzymał od sułtana złoty klucz. Meczet zbudowano w stylu bizantyjskim, na wzór Hagii Sofii. Gdy w 1660 meczet strawił pożar, na rozkaz sułtana Mehmeda IV architekt Fossatı odbudował go, nadając mu styl barokowy.Meczet postawiono na specjalnym fundamencie, złożonym z cystern wypełnionych wodą, dzięki którym budynek byl czesciowo odporny na trzęsienia ziemi. Niestety budynek nie uchronił się od częściowego zniszczenia. W 1660 roku został spalony, następnie odbudowany na rozkaz sułtana Mehmeda IV. W 1766 roku, podczas bardzo silnego trzęsienia ziemi zawaliła się część kopuły, a jej odbudowa zniszczyła oryginalne dekoracje zaprojektowane przez Sinana.
Meczet stoi w ogrodzie o wymiarach 200 na 140 m. Przed meczetem znajduje się dziedziniec otoczony kolumnami, za nim cmentarz, na którym jest mauzoleum sułtana Sulejmana Wspaniałego i jego żony Hürrem (Roksolany) i corki Mihrimah. Dookoła meczetu znajdują się budynki, które również zaprojektował Sinan: szkoła teologii, hamam, karawanseraj, szkoła medyczna, kuchnia. Po południowej stronie meczetu znajdują się fontanny do ablucji. Na dziedziniec zachodni wiodą trzy bramy. Sam dziedziniec jest otoczony 24 kolumnami: białymi, różowymi i porfirowymi, wspierającymi 28 kopuł. Nad oknami meczetu wychodzącymi na dziedziniec, umieszczono płyty fajansowe z arabskimi inskrypcjami z Koranu, dotyczącymi podbojów. Meczet ma cztery minarety: dwa z nich mają trzy krużganki, dwa pozostałe - po dwa. Zgodnie z legendą, Sinan zbudował cztery minarety, ponieważ Sulejman był czwartym sułtanem po zdobyciu Konstantynopola, natomiast dziesięć krużganków symbolizuje, że jest dziesiątym sułtanem z dynastii. Inna legenda mówi, że szach Tahmasp I przysłał drogie kamienie na rzecz budowy meczetu, a Sinan na rozkaz znieważonego tym gestem sułtana wmurował je w podstawy jednego z minaretów.
Meczet ma wymiary 57 na 60 m, jego powierzchnia wynosi 4500 m². Może pomieścić 5000 wiernych. Kopuła główna ma wysokość 50 m i średnicę 26,5 m, podpierają ją cztery filary i dwie półkopuły o średnicy 23 m i wysokości 40 m. Na południu i północy znajdują się dwa łuki, każdy wsparty na kolumnach z czerwonego granitu, pochodzącego z czterech miejsc, symbolizujących pochodzenie czterech pierwszych kalifów Islamu: świątyni Zeusa w Baalbek w Libanie, z Aleksandrii, dzielnicy Vefa w Stambule i z okolic Pałacu Topkapı. Rozmieszczone dookoła kopuły 32 oryginalne szesnastowieczne okna są wykonane z kolorowego szkła; w całym meczecie jest ich 136. Wewnątrz znajduje się również marmurowa loża dla śpiewaków i nisza modlitewna. Tablice z imionami ważnych osobistości Islamu i wersetami Koranu wykonał znany artysta Hasan Çelebi oraz Ahmet Karahisari. Meczet ma bardzo dobrą akustykę. Pomiędzy wiszącymi u sufitu lampkami oliwnymi zawieszono strusie jaja wygotowane w mieszance ziół i korzeni, mające odstraszać pająki.Wewnętrzna sala modlitwy na kształt prostokąta o bokach długości 70 i 61 metrów. Ścianę wschodnią zdobią witraże będące dziełem artysty o imieniu Sarhoş Ibrahim czyli Ibrahim Pijak. Inskrypcje stworzył natomiast słynny kaligraf osmański Ahmed Karahisarı. Dekorację wnętrza uzupełniają ceramiczne kafle z Izniku, które ozdobiono motywami liści i kwiatów w kolorach niebieskim i czerwonym na białym tle. 24 kolumny na galeriach otaczających z zewnątrz i od wewnątrz meczet Sulejmana pochodzą najprawdopodobniej z loży cesarzy bizantyjskich, która niegdyś znajdowała się na hipodromie w Konstantynopolu. Mihrab i mimbar wykonano w prostym stylu z białego marmuru.

Mauzoleum Sulejmana i Hürrem
Mauzoleum znajduje się na cmentarzu z tyłu meczetu. Pochowano tutaj w 1566 sułtana Sulejmana Wspaniałego. Wewnątrz mauzoleum znajdują się trzy drewniane sarkofagi sułtańskie. Pochowano tu również sułtana Ahmeda II, Sulejmana II i córkę Sulejmana Wspaniałego – Mihrimah. Mauzoleum jest przykryte dwiema kopułami. Kopuła środkowa jest ozdobiona kryształami górskimi. Zgodnie z legendą są tu również fragmenty Czarnego Kamienia z Mekki.Obok mauzoleum znajduje się grobowiec żony Sulejmana Wspaniałego, Hürrem (Roksolany). Grobowiec jest również dziełem Sinana. Co roku 9 kwietnia w dniu Sinana mauzoleum jest otwierane dla zwiedzających.

Kilka podstawowych pojec po turecku
Cześć - Merhaba
Dzień dobry - Iyi günler
Dobry wieczór - Iyi Akşamlar
Dobranoc - Iyi Geceler
Do widzenia aha ismarladik (mówi ten, który odchodzi) - Güle Güle (mówi ten, który zostaje)
Jak się masz? - Nasilsiniz?
Mam się dobrze, dziękuję. - Iyiyim, teşekkür ederim.
Tak - Evet
Nie - Yok
Nie rozumiem - Anlamyiorum
Proszę - Lütfen
Dziękuję - Teşekkür ederim
Kiedy? - Ne zaman?
O której? - Saat kaçta?
Gdzie to jest? - Nerede?
Lotnisko - Hava alani
Dworzec - Istasyon
Centrum miasta - Şehir merkezi bürosu
Szpital - Hastahane
Lekarz - Hekim
Ile to kosztuje? - Bu ne kadar? lub Kaç para?
To jest drogie - Bu pahali
To mi się podoba - Begendim
To mi się nie podoba - Begenmedim

W nastepny weekend kolejne dwie galerie a w nich odbede rejs statkiem po Bosforze i pokaze Wam budowle Stambulu od strony Bosforu oraz zaprosze do bardzo starego Bizantyjskiego Kosciola aktualnie Muzeum Chora. Kościół posiada bogatą kolekcję mozaik i fresków, odkrytych pod warstwą wapna, którym przykryto mozaiki, gdy zamieniano kościół na meczet. Pozdrawiam z Anglii, Andrzej

Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 7
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 6
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza