• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Stambul -rejs po Bosforze cz-1
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 29-10-2016 20:48
Wszystkie punkty:165 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.53
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 1008
Stambul -rejs po Bosforze cz-1
Witam w kolejnej galerii ze Stambulu, dzisiaj pokaze Wam miasto od strony ciesniny Bosforskiej, zdjec jest tak duzo (ponad 200), ze starczyloby na kilka pelnych albumow, ale nie martwcie sie pokaze Wam tylko 2 czesci. Typowy rejs turystyczny trwa 1,5 godziny, jest tani , kosztuje 12 tureckich lirow (ok 3 funtow), zaczyna sie i konczy w przystani Eminonu obok mostu Galata . Statek wyplywa z portu kierujac sie na most Bosforski, pozniej na most Sultana Mehmeta po czy zawraca do portu w Eminonu, zatrzymujac sie krotko w porcie Uskudar po azjatyckiej stronie Stambulu. Plynac w strone mostu Bosforskiego , zbliza sie do brzegow europejskiej czesci Stambulu, wracajac plynie blisko azjatyckiej czesci Stambulu.

W tym albumie pokaze Wam wiekszosc zdjec od strony europejskiej , w nastepnym albumie zdjecia od strony azjatyckie.

Oto kilka podstawowych informacji z roznych zrodel w tym wikipedii na temat Bosforu.
Bosfor (tur. Bogaziçi, İstanbul Boğazı) – cieśnina łączącą Morze Czarne z Morzem Marmara, położona między Półwyspem Bałkańskim a Azją Mniejszą, oddziela Europę od Azji. Wraz z cieśniną Dardanele (na południu) łączy Morze Egejskie z Morzem Czarnym.
Bosfor, najwęższa na świecie cieśnina (jej szerokość waha się od 3700 metrów do zaledwie 700 metrów) wykorzystywana w żegludze międzynarodowej. Podstawowe dane:długość: ok. 30 km,szerokość: 0,7-3,7 km,głębokość: 30-120 m (w torze wodnym).W Bosforze płyną dwa prądy morskie: powierzchniowy o prędkości 4 km/h wynoszący wodę wysłodzoną z Morza Czarnego oraz przeciwnie skierowany prąd głębinowy o dużym zasoleniu.Bosfor jest zalaną dawną doliną rzeczną o stromych i skalistych brzegach. Posiada liczne zatoki – nad największą z nich – Złotym Rogiem, leży Stambuł.

W Stambule zbudowano trzy mosty łączące brzegi Bosforu: pierwszy – zwany Mostem Bosforskim (południowy, ukończony w 1973, długość 1074 m), drugi – Most Mehmeda Zdobywcy (północny, ukończony w 1988, długość 1090 m) oraz najnowszy trzeci most drogowo-kolejowy, wysunięty na północ od dwóch poprzednich, Most Sultan Selim otwarty 26 sierpnia 2016.
9 października 2013 otwarto podwodny tunel kolejowy Marmaray łączący oba brzegi cieśniny.Wycieczka statkiem po cieśninie jest atrakcją turystyczną Stambułu. Zobaczyć można przybrzeżne zabytki, m.in.:
•Pałac Topkapı (Topkapı Sarayı) (XV-XIX wiek)
•Pałac Dolmabahçe (Dolmabahçe Sarayı)
•Meczet Dolmabahçe (Dolmabahçe Camii)
•Pałac Çırağan obecnie Hotel Kempinski, bud. 1867, przeb. 1920)
•Meczet Ortaköy (Ortaköy Camii, Büyük Mecidiye Camii)
•Budynek Wyższej Szkoły Morskiej Kuleli
•Pałac Beylerbeyı (Beylerbeyı Sarayı) – XIX w. letnia rezydencja zbudowana dla sułtana Abdülaziza
•Fortyfikacje Anadolu Hisarı (Twierdza Azja) i Rumeli Hisarı (Twierdza Europa)
•Wieżę Leandra

Bosfor oddziela Europę od Azji,przecina miasto, metropolię, czyniąc z niej jedyne tak ogromne miejsce na świecie położonym na dwóch kontynentach. Dla mieszkańców Stambułu zwyczajne jest codzienne przemierzanie Bosforu. Płyną, jadą na jego drugi brzeg do pracy, do szkoły. „Skaczą” z Europy do Azji ot tak, żeby odwiedzić znajomych. To, co na nich nie robi najmniejszego wrażenia, dla turysty jest prawdziwa gratka.
Strategiczne położenie Bosforu było zauważone już w starożytności. W greckiej mitologii heros Jazon umożliwił Grekom żeglowanie po Morzu Czarnym unieruchamiając głazy, które wcześniej groziły zmiażdżeniem przepływających okrętów. Udając się po Złote Runo, Jazon wraz ze swoimi towarzyszami nie był w stanie pokonać właśnie tego fragmentu swojej trasy, nie mógł trafić do Kolchidy nad Morzem Czarnym (Gruzja).
Za każdym razem, gdy podróżnicy próbowali przepłynąć ten „wąski” pas wody – cieśnina zamykała się, miażdżąc okręty i kończąc dalszą wędrówkę. Jazon wpadł więc na sprytny pomysł – wypuścił gołębicę pomiędzy dwa zderzające się wybrzeża tworzące cieśninę, przed swoim statkiem i gdy ona przeleciała bez szwanku, mógł spokojnie na Argo przepłynąć na drugą stronę, niszcząc jedynie nieco rufę statku Argo.


Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
02.11.2016 czas 17:56
pokaż komentarz
:) Trzymamy za słowo Andrzej, cierpimy z lekka ale pomału do przodu:) pozdrawiam. E.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
02.11.2016 czas 06:32
pokaż komentarz
Witam, sorry, ze musiecie troche poczekac na ciag dalszy moich galerii ze Stambulu ale jestem ekstremalnie zajety (rowniez w weekendy), postaram sie wkrotce cos pokazac, pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
29.10.2016 czas 21:53
pokaż komentarz
Przepiękny rejs po Bosforze. Uwielbiam ten rodzaj rekreacji. Rejsy mają w sobie coś wyjątkowego. Pozdrawiam! Piękna panorama na miasto. Pozdrawiam. E.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi