• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Stambul Muzeum Chora -bizantyjski Kościół św. Zbawiciela na Chorze
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 06-11-2016 13:07
Wszystkie punkty:160 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.42
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:155 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 5
Wizyty: 1680
Stambul Muzeum Chora -bizantyjski Kościół św. Zbawiciela na Chorze
Witam, zapraszam do kolejnego mojego albumu ze Stambulu ,dzisiaj pokaze Wam wnetrza a wlasciwie ogranicze sie do pokazania freskow i mozaik na scianach dawnego bardzo starego bizantyjskiego kosciola.
Sorry za jakosc zdjec (w srodku jest dosc ciemno).

Oto co udalo mi sie znalesc o tym obiekcie w necie na polskich, angielskich i tureckich stronach, zapraszam.

Kościół św. Zbawiciela na Chorze (tr. Kariye Müzesi, Kariye Camii, czyli Muzeum Chora, Kościół Chora,– bizantyński kościół w Stambule w Turcji. W 1511 kościół został zamieniony na meczet, a od 1948 znajduje się tutaj muzeum. Kościół posiada bogatą kolekcję mozaik i fresków, odkrytych pod warstwą wapna, którym przykryto mozaiki, gdy zamieniano kościół na meczet. Pierwszy kościół w tym miejscu wybudowano w IV w.. Znajdował się on poza murami miejskimi, stąd jego nazwa: "Kościół za murami" lub "Kościół na wsi", czyli właśnie Chora. Obecnie istniejący kościół pochodzi z XI w. Jego fundatorem była Maria Dukaina. Izaak I Komnen odrestaurował go i powiększył. W XIV w. dołączono do kościoła zewnętrzny narteks i paraklezjon (komnatę grobową).
Kariye Museum (Kościół Świętego Zbawiciela w Chora),znajduje sie 5 km na północny zachód od centrum Stambułu pobliżu bizantyjskich murów miejskich .Pierwotnie zbudowany w IV wieku jako "Kościół Świętego Zbawiciela Murami" lub "w kraju" (Chora), bo rzeczywiście byl zbudowany przez cesarza Konstantyna Wielkiego poza murami. Obecny budynek został zbudowany pod koniec XI wieku, z dużą ilością napraw i restrukturyzacji w następnych wiekach. Na początku XII wieku, kościół doznał częściowego zawalenia, z powodu trzęsienia ziemi .
Praktycznie wszystkie dekoracje wnętrza - pochodza z około 1320 roku. Budowniczym kościoła i tworca mozaik wraz z nieznanymi artystami byl Teodor Metochita oferując go do Jezusowi .Mozaiki są wspaniałe. Pierwsze z nich są te poświęcone, dla Jezusa i Maryi. Dwa małe kopuły wewnętrzne mają portrety wszystkich przodków Jezusa z powrotem do Adama. Seria mozaik przedstawia życie Maryi i wczesne lata Jezusa. Jeszcze inna seria koncentruje się na posłudze Jezusa. W nawie głównej są trzy mozaiki: Jezusa, Maryi jako nauczycielki, oraz jej smierci. Na południe od nawy jest boczna kaplica grobowa założyciela i krewnych kościoła. Freski, odpowiednio, do czynienia z tematem śmierci i zmartwychwstania. Pierwotny kosciol znajdujacy sie poza murami Konstantynopola, znalazl sie w roku 413 wewnatrz miasta poniewaz cesarz Teodozjusza II wybudowal kolejna linie obrony miasta w bliskiej odleglosci za kosciolem. Po osmanskim podboju Istanbulu przez cztery wieki służył jako meczet (Kariye Camii), a obecnie jest muzeum (Kariye Müzesi) ze względu na odkrycie pod gruba warstwa tynku jego bezcennych mozaik. Około pięćdziesięciu lat po podbiciu miasta przez Turków , Atik Ali Paşa, The Wielki wezyr sułtana Bajazyd II nakazał przeksztalcic Kościoł Chora w meczet - Kariye Camii. W związku z zakazem w islamie pokazywania kultowych obrazów , mozaiki i freski zostały pokryte warstwą tynku. To oraz częste trzęsienia ziemi w regionie uszkodzilo wiele bezcennych mozaik . W 1948 roku Amerykanie Thomas Whittemore i Paul A. Underwood z Institute of America rozpoczeli sponsorowany program przywracania dawnego wygladu , po 10 latach prac konserwatorskich w 1958 roku Kosciol przeksztalcony w muzeum (Kariye Müzesi) został otwarty dla publiczności .
W głównej części –znajdują się kolorowe mozaiki z XIV w. na marmurowych podłogach i ścianach. W absydzie znajduje się nisza modlitewna. Po prawej stronie absydy znajduje się wizerunek Dzięciątka Jezus i Marii, po lewej Jezusa. Obie mozaiki są silnie uszkodzone. Nad drzwiami wejściowymi zachował się w dobrym stanie obraz przedstawiający śmierć Marii: leżąca Maria, wokół jej łoża stoją: Jezus trzymający niemowlę (symbol duszy Marii), apostołowie i aniołowie. W przedsionkach znajdują się mozaiki, sceny które przedstawiają pochodzą z głównie z Nowego Testamentu, apokryfów opowiadających o dzieciństwie i narodzinach Marii. Mozaiki są zrobione z kamieni rzecznych pochodzących z okolic Stambułu, Morza Marmara.
Sceny ułożono chronologicznie, od lewej strony wejścia do wewnętrznego narteksu, gdzie przedstawiono zwiastowanie narodzin Marii jej matce Annie przez anioła, następnie przedstawiono narodziny Marii, dzieciństwo, zaślubiny z Józefem. Przy wejściu z narteksu do sali głównej przedstawiono Św. Piotra i Pawła, ponad drzwiami portret Teodora Metochdesa, który odnowił kościół w XIV w., postać Jezusa Pantokratora. W kopule wewnętrznego przedsionka na prawo od wejścia przedstawiono Proroków i świętych Starego i Nowego Testamentu. Poniżej znajdują się: uleczenie ślepca przez Jezusa i obudzenie zmarłego. Tu znajduje się również mozaika przedstawiająca Jezusa, Marię, Izaaka Komnena, siostrę zakonną Melanię.W zewnętrznym przedsionku znajduje się obraz przedstawiający podróż Marii i Józefa do Betlejem, Boże Narodzenie. Dalej jest kuszenie Jezusa przez Szatana. Nad wejściem znajduje się scena cudu w Kanie Galilejskiej oraz cudownego rozmnożenia chleba. Nad drzwiami wejściowymi przedstawiono modlącą się Marię, ponad wrotami w wewnętrznym narteksie – Jezusa Pantokratora w geście błogosławienia. Po prawej stronie za wejściem do zewnętrznego narteksu umieszczono poszukiwanie Dzieciątka Jezus przez Heroda, rzeź niewiniątek.
Kosciol został rozbudowany w XIV w., wraz z zewnętrznym przedsionkiem ma kształt litery 'L'. W półkopule przedstawiono scenę Anastasis, czyli Jezus zstępujący do piekieł i uwalniający Adama i Ewę. Na łuku przed tą sceną przedstawiono scenę Sądu Ostatecznego. W kopule korytarza umieszczono postacie Jezusa i Marii otoczone przez świętych. Ściany boczne pokrywają sceny ze Starego Testamentu.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 5
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza