• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Stambul Hagia Sophia (gr. Ἁγία Σοφία, tur. Ayasofya) cz-1
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 30-11-2016 14:56
Wszystkie punkty:156 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.33
Głosy: brak
Opracowanie albumu:155 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 5
Wizyty: 1284
Stambul Hagia Sophia (gr. Ἁγία Σοφία, tur. Ayasofya) cz-1
Witam w mojej kolejnej galerii ze Stambulu, dzisiaj zaprosze Was do jednego z najwspanialszych zabytkow tego fascynujacego miasta nad Bosforem- Muzeum Hagia Sofia (Aya Sofia), dawniej kosciol Madrosci Bozej–budowla od wieków uważana jest za symbol Stambułu.

Cytuje fragmenty informacji z roznych zrodel znalezionych w necie.

Kościół powstał za czasów panowania Justyniana I. Wzniesienie tej ogromnej konstrukcji trwało niecałe sześć lat, co jeszcze bardziej wzmaga podziw względem ówczesnych budowniczych. Wysoka na 56 metrów (łącznie z kopułą) budowla wciąż zachwyca. Pokryto ją złotą mozaiką z 30 milionów złotych kafelków. Wnętrze świątyni kiedys olśniewalo przepychem. Podczas budowy wykorzystano kilka odmian marmuru. Od wieków Hagia Sofia służy jako wzór dla powstających meczetów. Z zewnątrz stosunkowo niepozorna, wnętrzem zachwyca.
Dawniej był to największy na swiecie kościół chrześcijański (Mądrości Bożej). Badacze przypuszczają, że pierwsza świątynia powstała w tym miejscu w 325 roku. Niestety, budowla dość szybko spłonęła w związku z czym cesarz Konstancjusz II wybudował i poświęcił w 360 roku kolejną świątynię. Nazwał ją identycznie jak poprzednią, czyli Hagia Sophia. Kosciol w swojej dlugiej historii byl niszczony (pozary, trzesienia ziemi, grabieze),podam kilka dat- zniszczony w roku 404, odbudowany w 415, zniszczony w 532 odbudowany w 537 roku, ostatnia przebudowa w roku 1453 i wtedy zostal zamieniony w meczet i wtedy dobudowano 4 minarety. W związku z tym, że minarety powstawały w duzych odstępach czasu, znacząco się od siebie różnią. Obecnie w Muzeum Hagia Sophia można zobaczyć m.in. mihrab (nisza do modlitwy wskazująca kierunek Mekki), mimber (kazalnica) oraz wielkie okrągłe tablice, na których wyryto inskrypcje arabskie z imionami Proroka i kalifów. Obecnie jest to czwarty pod względem wielkości obiekt sakralny na świecie z tak olbrzymią zamkniętą przestrzenią.
Będąc świątynią chrześcijańską, nosił nazwę Kościoła Mądrości Bożej (zwany czasem również Wielkim Kościołem). Była to najwyższa rangą świątynia w Cesarstwie Bizantyjskim, katedra patriarsza oraz miejsce modłów i koronacji cesarzy. W ciągu wieków niedościgniony wzór świątyni doskonałej i niemal symbol Kościoła bizantyjskiego. Została ufundowana przez Justyniana I Wielkiego, w obecnym kształcie powstała w okresie od 23 lutego 532 do 27 grudnia 537. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 zamieniona na meczet (wtedy m.in. dobudowano minarety). Świątynię miał przyćmić wybudowany w XVII wieku Błękitny Meczet.
Kościół został ograbiony i zbezczeszczony w 1204 przez rycerstwo zachodnie podczas IV krucjaty. Aż do odzyskania Konstantynopola w 1261, za panowania Michała VIII Paleologa, kościół służył katolikom.Ostatnie nabożeństwo odbyło się tu 28 maja 1453, brali w nim udział zarówno prawosławni jak i katoliccy obrońcy Konstantynopola.
W 1453 roku Osmanowie zdobyli miasto, a sułtan Mehmed II Zdobywca zaraz po jego opanowaniu wydał rozkaz, aby Hagię Sophię natychmiast przekształcono w meczet. To do niej udał się na pierwszą piątkową modlitwę po zdobyciu miasta. Turcy dokonali konserwacji i napraw nadwyrężonej konstrukcji, m.in. poprzez budowę dodatkowych przypor oraz rozpoczęli przystosowanie jej do funkcji meczetu. Wśród zmian należy wymienić zakrycie części chrześcijańskich mozaik, z wyjątkiem Matki Boskiej w apsydzie i serafinów w pendatywach, wyłożenie posadzki dywanami i budowę mihrabu, drewnianego minaretu i minbaru. Dwa serafiny w pendentywach pozostały odkryte, ich twarze zakryto jednak metalowymi osłonami w kształcie gwiazd, a dwa pozostałe odtworzono jeszcze w okresie osmańskim, jednak w formie fresków. Po osmańskim podboju wiele mozaik pozostało odsłoniętych i widocznych aż do XVIII wieku, a niektóre mozaiki mogły być zakryte na rozkaz sułtanów, chcących chronić je przed ortodoksyjnymi muzułmanami.
W XVI wieku kolejnych przeróbek dokonał architekt Mimar Sinan, który wzmocnił konstrukcję kopuły i zbudował murowane minarety, które oprócz funkcji religijnej miały także wzmacniać konstrukcję budynku. Na przestrzeni wieków kompleks świątynny rozbudowywano i ozdabiano, dodając elementy takie jak biblioteka, loża sułtańska, medaliony z kaligrafowanymi imionami Mahometa i kalifów, mauzolea sułtanów, medresa, fontanna do ablucji czy brązowe lampy po obu stronach mihrabu (prezent Sulejmana Wspaniałego). Hellenistyczne marmurowe sześciany przy głównym wejściem zostały natomiast sprowadzone zPergamonu na polecenie Murada III. Medresa zbudowana za panowania Mehmeda II została rozebrana w XVII wieku, a odbudowano ją w XIX wieku. Resztki pierwszej medresy odkryto natomiast w czasie wykopalisk w 1982 roku. Ze względu na powstanie budowli jako świątyni chrześcijańskiej mihrab jest odchylony o 10° od osi budynku, by mógł wskazywać położenie Mekki.
W latach 1847−1849 miał miejsce gruntowny remont, prowadzony pod nadzorem szwajcarskich architektów, braci Giuseppe and Gaspare Fossati. W czasie prac odsłonięto i odrysowano zachowane mozaiki, po czym zatynkowano je z powrotem. Bracia Fossati w czasie prac remontowych pozbawili mozaiki serafinów ich twarzy, a także odtworzyli dwie z czterech oryginalnych mozaik, które nie zachowały się do tamtych czasów. W czasie tego remontu dodano także osiem wielkich medalionów z kaligrafią arabską, które Kazasker Izzet Efendi wykonał w miejsce starszych medialionów.W 1894 roku Hagia Sophia poważnie ucierpiała w trzęsieniu ziemi, które zniszczyło część dekoracji.Po upadku imperium osmańskiego Turcja stała się świecką republiką. W związku z tym Mustafa Kemal Atatürk w 1934 polecił, aby świątynia, która przez 916 lat służyła chrześcijanom, a przez 481 lat muzułmanom, została zmieniona w muzeum. Z posadzki zdjęto wówczas dywany, a ze ścian tynk, odsłaniając niektóre mozaiki. Odsłonięte zostały głównie mozaiki w górnych galeriach, natomiast te w głównej nawie pozostały w większości zakryte. W 2009 roku usunięto metalowe gwiazdy zasłaniające twarze dwóch serafinów.

Czesc dalsza historii tej niesamowitej budowli w nastepnej galerii , wkrotce, pozdrawiam z Anglii, Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 5
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza