• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Stambul Groby sultanow obok Hagii Sofii
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 28-12-2016 13:04
Wszystkie punkty:134 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.86
Głosy: brak
Opracowanie albumu:133 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 3
Wizyty: 790
Stambul Groby sultanow obok Hagii Sofii
Witam w mojej kolejnej stambulskiej galerii , dzisiaj zapraszam Was do krotkiej wizyty w grobowcach sultanow osmanskich , kompleks budowli znajduje sie obok Hagia Sofia , wchodząc do poszczególnych grobowców należy zdjąć obuwie, kobiety natomiast dodatkowo powinny nakryć głowę. Obowiązują te same zasady jak w przypadku wejścia do meczetu.

Grobowce znajdują się bezpośrednio na terenie kompleksu Hagia Sofia, jednak prowadzi do nich oddzielne wejście, aby się do nich dostać, należy minąć główne wejście do Hagia Sofia i kierując się ku wchodowi dojść do południowo-zachodniego narożnika kompleksu (od ulicy Kabasakal Caddesi). Wejście jest odpowiednio oznakowane, wstęp jest bezpłatny, ale aby dostać się do środka należy przejść przez kontrolę bagażu i bramkę do wykrywania metali.

Ostateczne miejsce spoczynku znalazło tam pięciu otomańskich sułtanów wraz z rodzinami. Są to Sułtan Selim II, Murad III, Mehmed III, Mustafa I i Sułtan Ibrahim.Każdy z grobowców to niezwykle staranie udekorowany budynek, nieco przypominający wyglądem meczet. Pod bogato zdobionymi kopułami znajdują się liczne trumny przechowujące szczątki samego sułtana oraz dużej części jego rodziny,sarkofagi przykryte sa zielonym suknem. Sarkofagi równią się wielkością co daje pogląd na temat ważności pochowanej w tym miejscu osoby. Sarkofagom towarzyszą bogate turbany również określające ważność zmarłego w hierarchii władzy i rodziny. Jeden z grobowców został zaprojektowany i zbudowany przez wielkiego architekta ery otomańskiej - Mimara Sinana.

Jako ciekawostke przyblize Wam troche jakze odmienne od naszych islamskie zwyczaje pogrzebowe. Cytuje informacje znalezione w necie ,nie jestem ich autorem
Poczatek cytatu ....Śmierć obwieszcza muezzin wołaniem z meczetu (Selah); zwykle zakończonym informacją o pogrzebie i o tym, kim była dana osoba. Pogrzeb odbywa się bardzo szybko, zwykle jeszcze tego samego dnia. Zmarłego myje się przeprowadza się ablucję przed modlitwą, a później dodatkowo przeprowadza się rytualną kąpiel oczyszczającą, łącznie z umyciem nosa, jamy ustnej, uszu na specjalnie do tego przeznaczonym kamieniu lub coraz częściej w furgonetce. Wszystkie otwory ciała zmarłego zatyka się watą, a ciało owija się w biały całun i wkłada do trumny. Do grobu wkłada się ciało bez trumny, która zwykle jest po prostu wypożyczona z urzędu miasta lub meczetu. Trumna przykryta jest zielonym materiałem (zielony to kolor islamu), często z religijnymi inskrypcjami. Dla osoby, która przyzwyczajona jest do powolnego składania trumny, którą niesie sześciu mężczyzn, mogą doznać szoku, ponieważ bardzo często przed umieszczeniem w wozie pogrzebowym, trumnę niesie tłum – dosłownie – podając ją nad głowami, z rąk do rąk .Bywa, że zmarły przewożony jest wiele kilometrów do miejsca urodzenia i wtedy pogrzeb odbywa się oczywiście z opóźnieniem.Koszta pogrzebu są ograniczone do minimum. Imamowi płaci się drobne pieniądze za odmówienie modlitwy (a czasem nie daje się wcale), trumna jest wypożyczona. Płaci się za miejsce na cmentarzu. Islam bardzo podkreśla to, że jesteśmy równi wobec śmierci, stąd skromniejszy obrządek pogrzebowy i mniej wymyślne, tańsze nagrobki. Czasami osoby, które nie były bliskimi zmarłego, krzyczą, nie pozwalają na przewiezienie trumny. Jest to pewnego rodzaju duchowym oczyszczeniem choć dla nas taki sposób przeżywania rozpaczy wydaje się teatralny, w tureckiej (i islamskiej) rzeczywistości kulturowej to katharsis, pozwala to na zniesienie tych ciężkich chwil. Zmarłego chowa się w grobie, głową w kierunku Mekki. Często na muzułmańskich cmentarzach podawana jest data urodzin liczona wg kalendarza muzułmańskiego. Oprócz nazwiska zmarłego, często można zobaczyć informacje o jego rodzinie czy np. wykonywanym zawodzie. To tylko podkreśla, jak ważna w Turcji jest przynależność do rodziny i jej osiągnięć . Po pogrzebie rodzina częstuje żałobników lokum, ręce polewa się wodą kolońską, czasami wydaje się też skromny posiłek.
....koniec cytatu.

Pozdrawiam ze slonecznej ale zimnej Anglii , Andrzej

Lista zdjęć
42
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 3
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
09.01.2017 czas 16:02
pokaż komentarz
Witam gosci odwiedzajacych moje galerie, Halinko dzieki za komentarz, wkrotce pokaze Wam dwie najwieksze atrakcje Stambulu, Blekitny Meczet i Palac Topkapi w kilku odslonach (zdjec mam ponad 500) i zakoncze prezentacje tego wielkiego ale jakze ciekawego miasta, poniewaz interesuje sie historia, w tym historia islamu, przyblize Wam postac kontrowersyjnego islamskiego proroka Mahometa- bedzie to napisany przeze mnie tekst (nie cytat) na bazie roznych informacji (ksiazek, filmow, korzystalem takze ze zrodel islamskich –cytujac niektore sury z Koranu) bedzie sie dzialo, zapraszam Andrzej
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
08.01.2017 czas 19:52
pokaż komentarz
XVI-wieczna osmańska sztuka dekoracyjna powala swoimi kolorami i motywami:) A zabytkowa złota fontanna obok Haga Sofia też robi niemałe wrażenie:) Dziękuję za możliwość wirtualnego zwiedzania i pozdrawiam z bardzo mroźnej Polski!
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi