• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Stambul Blekitny Meczet cz-1
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 14-01-2017 17:22
Wszystkie punkty:150 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.21
Głosy: brak
Opracowanie albumu:148 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 4
Wizyty: 1559
Stambul Blekitny Meczet cz-1
Witam w mojej kolejnej stambulskiej galerii , dzisiaj pokaze Wam czesc pierwsza z dwoch-o Blekitnym Meczecie (Blue Mosque) fascynujacym zabytku w starej historycznej czesci Stambulu ,pokaze go z zewnatrz i wewnatrz, opowiem o jego historii. Na pierwszy rzut oka jest to najbardziej imponujący meczet w mieście. Ku niebu wznoszą się trzystopniowe kopuły, żaden inny islamski dom boży, nie licząc Świętego Meczetu w Mekce, nie posiada sześciu minaretów. Aby odpokutować ten występek, w Mekce musiał powstać jeden dodatkowy minaret. Błękitny Meczet został zbudowany przez Mehmeta Ağa, ucznia mistrza Sinana na początku XVII wieku i znacznie nadwerężył on państwową kasę. Ten wydatek się jednak opłacił dla przyszłych pokoleń. Już sam dziedziniec meczetu, zbudowany naprzeciwko Kościoła Mądrości Bożej, imponuje swoją wielkością. We wnętrzu dominują błękitne płytki fajansowe, czerwony dywan oraz wielkie żyrandole zwisające z kopuły. Z kilku pośród 260 okien – wiele z nich z kolorowymi szybami – można spoglądać na Morze Marmara i piękny ogród przy meczecie. Do tak zwanych meczetów sułtańskich należą też ważne instytucje. Również Błękitny Meczet był otoczony kompleksem budynków, do którego należała teologiczna szkoła wyższa (medresa), szpital, karawanseraj oraz jadłodajnia dla ubogich. Do dziś zachowała się tylko jadłodajnia i oraz grobowiec sułtana Ahmeda I.

Na poczatek cytat z wikipedii o Blekitnym Meczecie
Błękitny Meczet (właściwie Meczet Sułtana Ahmeda, tur. Sultanahmet Camii lub Sultan Ahmed Camii) – zbudowany z polecenia sułtana Ahmeda I meczet w Stambule, który jest jednym z ostatnich, a zarazem najwspanialszych przykładów tzw. "klasycznego okresu" sztuki islamskiej w Turcji.Budowę meczetu rozpoczął w 1609 roku, w towarzystwie urzędników państwowych, sułtan Ahmed I (wówczas 19-letni), którego ambicją było stworzyć budowlę wspanialszą od, stojącej w pobliżu, Hagii Sofii. Jedna z legend głosi, że młody sułtan wybudował meczet, ponieważ chciał uzyskać przebaczenie Allaha za złe prowadzenie się w młodości. Budowa trwała do 1616 roku. Zgodnie ze swoim zwyczajem pracował on aż do zmęczenia. Nalegał aby w środku było wszystko co najlepsze, rozkazał garncarzom z Iznik produkowanie płytek tylko na cele tej budowli, co skutkowało znacznym osłabieniem manufaktur.Projektantem nowej świątyni, która miała stać się najważniejszym meczetem imperium osmańskiego, był Sedefkâr Mehmet Ağa, uczeń Sinana.O wadze świątyni świadczyło również jej położenie - bezpośrednio przy Pałacu Topkapı. Swego znaczenia nie stracił on nawet po tym, gdy siedzibę sułtana przeniesiono do Pałacu Dolmabahçe. Przez cały okres istnienia monarchii osmańskiej rolę świątyni imperialnej dzielił z nieco starszym Meczetem Sulejmana.
Do meczetu dołączono kompleks innych budynków: medresę,szkołę, jadłodajnie dla ubogich, szpital, mauzoleum, fontannę oraz karawanseraj.Meczet wzniesiony na planie niemal kwadratu (51,65 m x 53,40 m) znajduje się na sporym placu, do którego wiedzie pięć bram. Na tym zewnętrznym dziedzińcu znajdują się również midha dla wiernych (midha na dziedzińcu wewnętrznym pełni jedynie rolę ozdobną). Z placu zewnętrznego trzy bramy prowadzą na dziedziniec wewnętrzny, otoczony krużgankami wspartymi na 26 kolumnach i przykrytymi sklepieniami w postaci 30 kopuł. Na dziedzińcu wewnętrznym znajduje się wspomniana już ozdobna midha, zaś we wschodniej jego części medresa.W czterech narożnikach meczetu oraz na dwóch narożnikach dziedzińca wewnętrznego ustawiono łącznie sześć minaretów. Według jednej z opowieści, sułtan Ahmed, aby przebłagać autorytety w Mekce, zapłacił im za siódmy minaret. Według innej historii sześć minaretów to wynik nieporozumienia pomiędzy sułtanem a architektem. Otóż opisując minarety sułtan miał użyć słowa "altın" oznaczające coś złotego, zaś Sedefkar, przypadkiem bądź specjalnie, miał uznać, że sułtanowi nie może chodzić o niepraktyczne wieże ze szczerego złota i zrozumiał to słowo jako "altı", czyli "sześć".Do wnętrza meczetu prowadzą trzy wejścia, dwa z dziedzińca zewnętrznego i jedno z wewnętrznego. Świątynię przykrywa kopuła o średnicy 22,4 m, która wznosi się 43 m ponad poziom posadzki. Podtrzymują ją cztery półłuki i cztery pendentywy rozpięte między czterema filarami, które z powodu swojej średnicy (5 m) nazywane są niekiedy "nogami słoniowymi". Uzupełniają ją cztery półkopuły. Światło do wnętrza meczetu przenika przez 260 okien, w których nie zachowały się niestety oryginalne barwne szyby.
Wzdłuż ścian biegną galerie, które zdobi 21 tysięcy płytek fajansowych z manufaktur w İzniku. Ich utrzymane w błękitnej tonacji ornamenty roślinne dały meczetowi jego popularną nazwę. Mihrab i minbar wykonano w białym marmurze, zaś posadzki wyściełają miękkie czerwone dywany. Należy zauważyć, że jest to nie tylko atrakcja turystyczna, ale i czynny meczet. W związku z tym część modlitewna oddzielona jest od części dla turystów, którzy wchodząc do wnętrza muszą, zgodnie z tradycją muzułmańska, zdjąć buty oraz okryć kolana i ramiona (do tego celu służą błękitne chusty wypożyczane przy wejściu do meczetu)..... Koniec cytatu

Interesuje sie historia, w tym historia islamu, w tej i nastepnych galeriach przyblize Wam postac kontrowersyjnego islamskiego proroka Mahometa- bedzie to napisany przeze mnie tekst (nie cytat) na bazie roznych informacji (ksiazek, filmow, korzystalem takze ze zrodel islamskich –cytujac niektore sury z Koranu)
Mahomet uwazany jest w swiecie islamskim za Mesjasza podobnie jak Jezus dla chrzescian. Zeby wszystko bylo jasne nie mam zamiaru gloryfikowac islamskiej religii, moje spojrzenie bedzie raczej krytyczne wobec postac Mahometa i poczatkow islamu, pisze ten tekst bo wielu ludzi nie wie, nie ma rozeznania skad wziela sie ta religia lub sa zbyt leniwi, zeby poszukac wiedzy historycznej w ksiazkach,publikacjach naukowych czy internecie.

Mahomet to polska nazwa arabskiego imienia Muhammad co znaczy wychwalany,slawiony, zrodla arabskie podaja, ze w mlodosci Mahomet byl nazywany Amin co znaczy godny zaufania co bylo pospolitym arabskim imieniem, otrzymal je po matce Aminie. Mahomet byl synem Abd Allaha ibn Abd al Muttaliba i Aminy bint Wahb, jego ojciec nalezal do rodu Haszymitow z plemienia Kurajszytow ktore sprawowalo piecze nad swiatynia Kaaba i religijnym kultem skupionym wokol niej, nie jest znana jego dokladna data urodzenia (ok 570 roku), nigdy nie poznal swojego ojca ktory zmarl krotko po narodzinach Mahometa, a matka zmarla kiedy mial 6 lat, jego wychowaniem zajal sie dziadek Abd al –Muttalib a pozniej wuj Abu Talib.
Matka Mahometa –Amina byla pobudliwa z natury, czesto mowila, ze nawiedzana byla przez duchy i dziny, zajmowala sie tym co dzisiaj nazwalibysmy okultyzmem, niektorzy badacze twierdza, ze te cechy odziedziczyl po niej Mahomet.
W zrodlach arabskich niewiele jest informacji o jego dziecinstwie i wczesnej mlodosci, opiekowal sie wielbladami, pomagal przy zaladunku towarow na wielblady i bral udzial jako pomocnik w karawanach wysylanych przez bogatego wujka do Syrii, tak naprawde znana historia Mahometa zaczyna sie kiedy osiagnal wiek 25 lat i opiekujacy sie nim wuj zdecydowal o jego malzenstwie, chcac zapewnic mu dobra przyszlosc, wybieral mu starsza od niego o 15 lat bogata wdowe o imieniu Chadidza po zmarlym kupcu organizujacym karawany, majaca juz kilkoro dzieci z poprzedniego malzenstwa, mimo sporej roznicy wieku bylo to dobre malzenstwo. Na poczatku malzenstwa Mahomet nadal podrozowal po swiecie arabskim z karawanami wysylanymi przez zone, w tym czasie Mahomet skladal ofiary roznym bogom i zawsze prosil ich o pomyslny powrot do domu. Z czasem Mahomet przejal zarzadzanie od zony bardzo dobrze prosperujacym biznesem polegajacym na wymianie handlowej (towar za towar lub towar za zloto) z ludami zamieszkujacymi Polwysep Arabski, taka sytuacja trwala ok 15 lat, zona urodzila mu 7 dzieci ale w tych czasach smiertelnosc malych dzieci byla bardzo duza i trzej synowie zmarli w niemowlectwie a z czterech corek tylko Fatima przeszla do historii, ktora po wyjsciu za maz urodzila Mahometowi wnuki.
W wieku ok 40 lat po smierci wielu dzieci i konflikatach ze starzejaca sie i brzydka zona Chadidza, Mahomet szukajac spokoju udawal sie na samotne kilkudniowe wedrowki po pustyni aby przezywac swoj los w ciszy, poswiecic sie medytacja, w poblizu Mekki na gorze Hira na pustyni znalazl jaskinie w ktorej chowal sie przed ludzmi i medytowal, ale co ciekawe Koran nie wspomina do kogo sie modlil.
Okolo roku 610 w czasie jednej z takich medytacji w jaskini przydarzylo mu sie cos bardzo dziwnego, zobaczyl bardzo jasne swiatlo wysoko nad horyzontem, ktore zaczelo sie do niego zblizac zmniejszajac wysokosc, zatrzymalo sie na ziemi w poblizu jego jaskini w odleglosci jak okreslil sam Mahomet dwoch strzalow z luku (ok 100m), ze swiatla wylonila sie jakas swietlista postac, on ta postac rozpoznal jako Archaniola Gabriela (arab.Dzibrill). Mahomet uslyszal w glowie glos Archaniola, ktory przekazal mu jest poslancem Pana Swiatow i Bog wyznaczyl Mahometa aby ten to objawienie przekazal wszystkim ludziom na swiecie. Jak sam okreslil Mahomet, Aniol wpisal przekaz w jego serce tak, ze Mahomet wszystko co mowil Aniol zapamietal, pozniej w Koranie nazwano to wydarzenie Noca Przeznaczenia (arab.Lajlat al-Kadr). Objawienia jakie doznal w grocie pozniej zaczely sie powtarzac i trwaly do konca jego zycia. Tradycyjni islamscy historycy twierdza, ze Mahomet czesc tego tekstu zapisal mimo, ze podobno nie umial pisac i czytac–co jest trudne do uwierzenia, ze doswiadczony kupiec organizujacy i prowadzacy karawany zajmujacy sie rachunkowoscia, spisem towarow do wymiany nie umial czytac i pisac, historycy islamscy twierdza, ze w czasie spotkania z Aniolem ten w cudowny sposob nauczyl go czytac i pisac.
Po tym spotkaniu z Aniolem Mahomet wrocil do domu i opowiedzial wszystko zonie a pozniej rodzinie co mu sie przydarzylo na pustyni, mowiac, ze jest to trzecie objawienie (pierwszym objawieniem byl Stary Testament zapisany w Biblii czyli historia Mojzesza i jego ludzi, drugim objawieniem byla historia Jezusa ktory rowniez przez islamistow jest uznawany za proroka a trzecim objawieniem zostal obdarowany wlasnie on Mahomet poniewaz ludzie ukrzyzowali poprzedniego proroka i nie respektowali jego nauki, swiat nadal byl podzielony, pograzony w wojnach i konfliktach miedzy narodami dlatego pojawil sie na Ziemi ponownie Archaniol Gabriel, Bog wybral jego na nowego proroka i dal mu przekaz dla wszystkich ludzi na swiecie. Mahomet majacy silne oparcie w rodzine zdecydowal sie na publiczne wystapienie jako prorok (arab.nabi) i wyslannik Boga (arab.rasul). Mahomet spisal objawienie jakiego doznal od Aniola i zaczal glosic nowa wiare, taki byl poczatek nowej religii –islamu, w poczatkowym okresie glosil monoteizm (arab. Tauhid) –wiare w jednego boga, wiare w Sad Ostateczny oraz nakreslil podstawowe obowiazki muzulmanina –modlitwe(arab. Salad), pomoc sierotom i ubogim (arab.Zakat) z czasem doszly nastepne obowiazki. Pierwszymi wyznawcami nowej wiary byli domownicy Mahometa, pozniej mlodzi bogaci arystokraci z Mekki. Wczesne przekazy muzulmanskie informuja, ze kiedy Mahomet mial otrzymac objawienie od Allacha czesto padal na ziemie w konwulsjach, majac wywrocone oczy,obficie sie przy tym pocac, nakrywano go wowczas kocem, w tym podobnym do transu stanie otrzymywal on swoje niebianskie objawienia, po ataku wstawal i oswiadczal co zostalo mu objawione, z opisu zachowania i ruchow jakie towarzyszyly czesto tym transom wielu wspolczesnych naukowcow utrzymuje, ze byly one wynikiem atakow epilepsji. W czasach Mahometa w kulturze arabskiej ataki epilepsji byly postrzegane jako religijne symptomy opetania przez demony albo boskiej ingerencji.Poczatkowo Mahomet rozwazal mozliwosc opetania przez demony co doprowadzilo go do proby popelnienia samobojstwa. Co ciekawe Mahomet twierdzil, ze Allach jest tym samym bogiem ktorego mial Mojzesz, wyjasnie co znaczy slowo Allach-oznacza wszechmocny badz wszechmogacy czyli Bog. Europejczycy sadza, ze Allach jest bogiem Arabow otoz nie, jest to ten sam Bog w ktorego wierza chrzescijanie.
Przyblize Wam co oznacza slowo- islam, dokladnie znaczy to poddany, natomiast wyznawcy islamu nazywaja sie muslimami, muslimi –znaczy ci ktorzy sie poddali. Mahomet oglosil, ze zydzi i chrzescianie maja obowiazek poddac sie islamowi poniewaz tak nakazal Bog (Allach) a trzecie objawienie jest po to aby skupic wszystkich wokol jednej religii (islamu), przypomne, ze dzieje sie to w VII wieku ok 600 lat po smierci Jezusa.

Ciag dalszy historii Mahometa w nastepnej galerii,pozdrawiam Andrzej
Lista zdjęć
47
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 4
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
08.02.2017 czas 17:30
pokaż komentarz
Witaj ponownie Halinko, co do przydlugiego wstepu, taki juz jestem lubie podac na tacy sporo informacji o obiekcie ktory pokazuje, a co do historii islamu to jest ona strasznie pogmatwana, mialem zamiar pisac kolejne czesci o Mohamecie ktory byl bardzo pobudliwy seksualnie (przechwalal sie, ze Allach dal mu potencje trzydziestu mezczyzn:)))) i potrafil zaliczyc w ciagu jednej nocy wszystkie jedenascie zon, a najmlodsza z nich Aisza miala 6 lat kiedy zostala jego kolejna zona a 9 lat kiedy zaczal z nia wspolzyc seksualnie, ale wobec braku jakiegokolwiek odzewu ze strony odwiedzajacych moje galerie pomysl zarzucilem, moze kiedys do niego powroce, z Blekitnego Meczetu przywiozlem drobny suwenir, darmowa, kieszonkowa angielska wersje Koranu, pozdrawiam Andrzej
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
08.02.2017 czas 10:47
pokaż komentarz
Błękitny Meczet jest wspaniały!:))) Pięknie go przedstawiłeś z długim wstępem ( doczytam później),ale zdjęcia kopuły z nr 26,28,33 robią wrażenie i przyprawiają o zawrót głowy:) Od bogactwa aż kapie:))) Czy to te zdjęcia ze strefy tylko dla modlących się? Dobrze,że udało Ci się tam wtargnąć,czasem dobrze być trochę niegrzecznym:) Czy bilet wstępu do Błękitnego Meczetu dla turysty jest drogi?
Pozdrawiam zimowo z południa Polski:) Od kilku dni klecę album z letniego Starego Sącza:)
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
15.01.2017 czas 14:10
pokaż komentarz
Witaj Ewa, rzeczywiscie Blekitny Meczet robi wrazenie, odpowiedz na tak postawione Twoje pytanie- nie jest latwa ani prosta, i tak i nie, w dzisiejszych czasach tanich podrozy lotniczych wszedzie spotyka sie turystow z Azji-chinczykow,koreanczykow i japonczykow ktorzy roznia sie wygladem od nas ale nie wzbudza to sensacji, podobnie jest w Turcji do ktorej przylatuja ludzie z calego swiata i nikt nikogo nie pokazuje palcem a my europejczycy niewiele sie roznimy od turkow, pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
15.01.2017 czas 11:49
pokaż komentarz
Imponująca budowla, czy turysta z innego krańca świata wzbudza w Turcji zainteresowanie? Pozdrawiam. E.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi