• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Stambul Sultan Ahmet Camii (Błekitny Meczet)-cz-2
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 28-01-2017 21:42
Wszystkie punkty:148 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.16
Głosy: brak
Opracowanie albumu:145 z 165 pkt.
Komentarze: 4
Porady praktyczne: 3
Wizyty: 1624
Stambul Sultan Ahmet Camii (Błekitny Meczet)-cz-2
Witam i zapraszam do drugiej czesci galerii poswieconej największemu i najbardziej wystawnemu meczetowi Stambulu , wzniesionego przez czternastego sułtana osmańskiego Ahmeda I w latach 1609-1617,
Imponujące wnętrze świątyni stanowi ogromna i jasna sala modlitw, której podłogę pokrywają czerwone dywany, a ściany zdobią dziesiątki tysięcy fajansowych kafli w błękitnej tonacji. Z kopuły nisko zwisają pokaźne okrągłe żyrandole, a naturalne światło dostarczane jest dodatkowo przez 260 okien wypełnionych witrażami. Zwiedzając wnętrze świątyni warto zwrócić uwagę na mihrab (ozdobną niszę w ścianie, wskazującą kierunek Mekki) oraz minbar (kazalnicę), wykonane z białego marmuru.

Budowę meczetu rozpoczęto w 1609 roku, w sześć lat po wstąpieniu na tron Ahmeta I, a zakończono w 1616 roku, zaledwie rok przed jego przedwczesną śmiercią. Celem przyświecającym sułtanowi było przyćmienie splendoru pobliskiej Aya Sofii. Czy zamiar ów mu się powiódł może ocenić każdy odwiedzający Istanbul. Niewątpliwie natomiast Błękitny Meczet jest wspaniałym pomnikiem wystawionym Ahmedowi I. Sułtan Ahmed I mimo kryzysu nie szczędził środków. Błękitny Meczet przerósł oczekiwania obywateli imperium. Bluźnierstwem okrzyknięto ozdobienie budowli aż sześcioma minaretami – tyle przecież miała święta Al-Kaba w Mekkce, co przysporzyło jego budowniczemu – Mehmedowi Aga, nieco kłopotów. Musiał on udać się do Mekki, by dobudować do meczetu otaczającego Kaabę, kolejny – siódmy minaret, tak by pozostał on najważniejszą świątynią muzułmanów.

Niezwykła jest również sama biografia sułtana, który w ciągu swojego krótkiego życia nie tylko rozpoczął i dokończył budowę Błękitnego Meczetu, ale również tworzył poezję pod pseudonimem Bahti. Zerwał on także z niechlubną osmańską tradycją mordowania rodzeństwa po objęciu tronu. Zmarł na tyfus w wieku zaledwie 27 lat w Pałacu Topkapı. Na jego cześć dzielnica Istanbulu w okolicach Błękitnego Meczetu nosi po dziś dzień nazwę Sultanahmet.
Jednym z najbardziej znanych stambulskich meczetów jest monumentalny Sultan Ahmet Camii , zwany Błękitnym Meczetem,ale w mieście nad Bosforem jest jeszcze wiele innych ciekawych zabytków tego typu
Grobowiec sułtana Ahmeda I znajduje się w Istanbule, tuż przy Błękitnym Meczecie, którego fundatorem był właśnie sułtan Ahmed. Wyłożone kaflami wnętrze mieści w sobie nie tylko grobowiec samego sułtana, ale również jego żony - sułtanki Köşem oraz ich trzech synów. Dodatkowo są tu pochowani jeszcze dwaj sułtani - Osman II i Murad IV oraz wielu krewnych sułtańskich. Grobowce pokryte są zieloną tkaniną, a sarkofagi męskie dodatkowo ozdobione rzeźbami w kształcie turbanów.

Ciag dalszy historii Mahometa
Na wstepie drugiej czesci dodam, ze niektore informacje o Mahomecie ktore tutaj Wam przyblize nie znajdziecie w oficjalnych jego zyciorysach, ktore w imie poprawnosci politycznej i unikania trudnych i niewygodnych faktow z zycia Mahometa ukryto albo przemilczano aby nie obrazac uczuc religijnych muzulmanow i uniknac ewentualnych grozb ze strony fanatykow islamskich, ale nie mozemy zmieniac historii tylko dlatego aby nie ranic uczuc tych ktorzy nie chca znac prawdy.
Islam jako nowa religia szybko sie rozprzestrzenila w Arabii i sasiednich krajach oraz w Afryce i Azji dochodzac wraz z kupcami az do Indii , wtedy Mahomet zmarl w 632 roku , po jego smierci cala ta islamska kultura rozpadla sie na wiele odlamow w tym dwie glowne sekty -szyitow i sunnitow .
Mahomet za zycia nie wskazal sukcesora, jego czterej najwierniejsi towarzysze wybrali na pierwszego kalifa Abu Bakra ale sprzeciwil sie temu wyborowi najblizszy krewny (Ali ziec Mahometa –maz jego corki Fatimy) ktory ze wzgledu na pokrewienstwo uwazal, ze to on jest prawowitym kalifem, krwawy konflikt pomiedzy bliskimi Mahometa doprowadzil do podzialu na dwa wrogie sobie odlamy islamu , sunnitow –zwolennikow Abu Bakra jako kalifa i popierajacych go Umara i Usmana, sunnici dopuszczali rozna interpretacje slow Proroka, oraz szyitow uwazajacych, ze Ali ziec Mahometa jest prawowitym nastepca Mahometa czyli kalifem, szyici byli bardzo tradycyjni, surowo przestrzegali praw zapisanych w Koranie. Pomiedzy tymi dwoma odlamami islamu doszlo do walk zbrojnych, walka o wladze po zmarlym Mahomecie byla krwawa i okrutna i nie ominela czlonkow rodziny Mahometa, w trakcie wieloletniego konfliktu wylonil sie jeszcze jeden odlam wyznawcow islamu –Charadzytow - najbardziej radykalnych, ortodoksyjnych -dla ktorych cytaty z Koranu sa doslowne.
Ale wroce jeszcze do czasow kiedy Mahomet zyl, kiedy publicznie oglosil, ze Allah poprzez swojego poslanca archaniola Gabriela wybral go nowym Prorokiem, stal sie obiektem drwin i posmiewiskiem mieszkancow Mekki oraz czesci jego rodziny i czlonkow plemienia Kurajtyszow z ktorego pochodzil, z uplywem czasu drwiny z Mahometa zmienily sie w grozby i poganska ludnosc Mekki zaczela oblegac te czesc miasta gdzie mieszkal Mahomet, sytuacja stala sie krytyczna, zadano wygnania go z miasta. Napisze kilka zdan kontekstu do tej sytuacji, plemie z ktorego pochodzil bylo przywiazane do kultu ksiezycowego bostwa Allaha, Mahomet mieszkal w Mekkce gdzie miescila sie swiatynia Kabba a w niej 360 bozkow oraz “magiczny” przynoszacy szczescie czarny kamien ktory wedlug legendy zeslali aniolowie z nieba w rzeczywistosci bedacy czarnym meteorytem. Mahomet od dziecka obserwowal liczne pielgrzymki przybywajace do Mekki do swiatyni Kabba oraz pielgrzymow ktorzy okrazaja swiatynie Kabby siedem razy a pozniej calujacych czarny kamien po czym biegnacych do nie odleglego Wadi aby rzucac kamieniami w diabla. Zgodnie z jego wczesniejszymi naukami Mahomet glosil , ze istnieje jeden Bog, stworca swiata i czlowieka, kiedy zaczal on zwalczac wielobostwo (czyli czczenie wielu innych bogow) lokalni przywodcy czujac zagrozenie swoich dobrze prosperujacych biznesow pielgrzymkowych zwrocili sie przeciwko niemu podburzajac ludzi , Mahomet z grupa swoich zwolennikow postanowil opuscic Mekke i w roku 622 udal sie do Medyny ktorej mieszkancy zazdroscili Mekkce pozycji i bogactwa. Hidzra czyli ucieczka Mahometa z Mekki jest w tradycji arabskiej poczatkiem nowej ery, kalendarz wszystkich muzulmanow na swiecie zaczyna sie 16 lipca 622 roku . Wtedy zaczely sie tworzyc fundamenty nowej religii – wyznawanie wiary w jednego Boga i jego Proroka (Mahometa), pieciokrotna modlitwa w ciagu dnia, obowiazkowy post w swietym miesiacu (ramadanie), udzielanie jalomuzny biednym oraz co najmniej jedna w zyciu pielgrzymka do Mekki, zasady te stanowia do dzis piec filarow islamu. Oto krotkie muzulmanskie wyznanie wiary (tzw.szahada) ktore zwiera podstawowy dogmat islamu ,cytuje.. -- Zaswiadczam, ze nie ma boga procz Allaha i zaswiadczam, ze Mahomet (po arabsku Muhammad) jest wyslannikiem Allaha --co brzmi po arabsku - Aszhadu alla illaha illah lah, la aszhadu anna Muhaammadan rasulullah.
Mahomet nie darowal mieszkancom Mekki jego wygnania i rozpoczal sie krwawy i okrutny okres jego rzadow, doszlo do kilkuletnich walk z mieszkancami Mekki, zwolennicy Mahometa napadali i grabili karawany zmierzajace do Mekki (oddajac 20 procent zagrabionych lupow do prywatnego skarbca Mahometa, stawal sie on bardzo bogatym czlowiekiem), ostatecznie Mekka ulegla dziesieciotysiecznej armii Mahometa, a jego zolnierze zniszczyli setki poganskich posagow w swiatyni Al-Kaba, sam Mahomet pozostal w Medynie, miasto bogacilo sie i wyrastalo na potezny osrodek nowej wiary.
Zastanawiam sie czy kontynuowac ten watek, poniewaz nie ma z waszej strony zadnej reakcji to moze niepotrzebnie sie trudze a temat wcale was nie interesuje. Pozdrawiam z Anglii , Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 3
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 4
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
08.02.2017 czas 17:12
pokaż komentarz
Witaj Halinko,fajnie, ze odwiedzilas moje galerie z Blekitnego Meczetu i zostawilas komentarz (bo to tu rzadkosc na portalu), odpowiadam na Twoje pytanie -dotyczace ceny biletu wstepu do tego meczetu, nie ma biletow, wstep jest dla wszystkich za darmo, jedynym ograniczeniem dla turystow jest czas modlow, wtedy do wnetrza wchodza tylko muzulmanie , turysci musza czekac na zewnatrz albo przyjsc o innej porze, ja bylem tam wczesnie rano, bylo dosyc pusto, kilka zdjec z wnetrza, te z licznymi wiernymi lub spojrzenie z gory spod glownej kopuly na wnetrze meczetu to moje zdjecia duzych kolorowych zdjec zrobionych przez innych nieznanych fotografow i wystawionych w podcieniach glownego dziedzinca meczetu dla turystow, pozdrawiam, Andrzej
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
08.02.2017 czas 11:10
pokaż komentarz
Druga część z Błękitnego Meczetu równie piękna i niesamowita.Widzę,że zwiedzanie zaczynałeś we wczesnych godzinach rannych:) Tłumów jeszcze nie było ani modlących się , ani turystów. A historia Mahometa dość zawiła,chwilami tragiczna i krwawa:( Historia w ogóle to Twój konik?:) Pozdrawiam!
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
29.01.2017 czas 20:09
pokaż komentarz
Błękitny Meczet jest piękny i bardzo ciekawie go zaprezentowałeś. Zdjęcie 14 jest niesamowite, skąd je robiłeś ? 33 i 34 też super Pozdrawiam
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
29.01.2017 czas 15:32
pokaż komentarz
Witaj Ewa, mnie tez sie ten widok z gory na wnetrze meczetu spodobal, niestety autor zdjecia nieznany, ja tylko zrobilem zdjecie zdjecia ktore wystawione bylo na wewnetrznym dziedzincu Meczetu, podobnie jak zdjecie z tlumem wiernych (15) - tylko muzulmanie moga przebywac w meczecie w czasie modlow , dodatkowo zdjecie jest zrobione ze schodow minbaru w czesci dostepnej tylko dla muzulmanow, sorry, ze nie napisalem tego pod zdjeciami, pozdrawiam z deszczowej Anglii ,Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
29.01.2017 czas 13:33
pokaż komentarz
Zdjęcia nr 14 i 33 -mistrzostwo świata!! E.
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
29.01.2017 czas 13:32
pokaż komentarz
Imponujące widoki z góry w dół wow!!! Przesympatyczna fontanna z rozbryzgującą się wodą....uwielbiam fontanny :) bardzo dużo wiernych, tłumy!!!! Pozdrawiam! E.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi