• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Stambul Wielki Bazar cz-2
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 02-02-2017 13:33
Wszystkie punkty:141 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.01
Głosy: brak
Opracowanie albumu:140 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 2
Wizyty: 1169
Stambul Wielki Bazar cz-2
Witam w drugiej i ostatniej czesci spaceru po Krytym Bazarze w Stambule.Kupcy wystawiali tu swoje towary już w epoce Bizancjum. Miejsce było wielokrotnie niszczone przez pożary i trzęsienia ziemi. Konsekwentnie jednak je odbudowywano. W epoce Bizancjum znajdował się tutaj plac, na którym kupcy sprzedawali swoje towary. Po zdobyciu miasta przez Turków, na rozkaz sułtana Mehmeda Zdobywcy zbudowano w 1464 dwie hale dla jubilerów i antykwariuszy. Jego pracę kontynuował Sulejman Wspaniały. Dookoła nich stopniowo zaczęły powstawać kolejne sklepiki. Po każdym zniszczeniu przez pożar czy trzęsienie ziemi bazar odnawiano i powiększano. Kryty Bazar był w przeszłości również miejscem, gdzie zawierano transakcje bankowe i giełdowe. Wraz z rozwojem turystyki tradycyjne wyroby zostały zastąpione pamiątkami dla turystów.
Bazar wymaga generalnego remontu, który ma potrwać prawie 10 lat i pochłonąć miliony dolarów. Bazar zbudowany jest na wzgórzu przesiąkniętym wodą, inżynierowie chcą zbudować tunele, aby woda mogła do nich spływać gdyż teren wokół Bazaru jest regularnie podtapiany.Pomysł remontu budzi ogromne kontrowersje wśród lokalnej ludności, gdyż część obawia się utraty tradycyjnego klimatu miejsca o ponad 500-letniej historii. W kwietniu ubiegłego roku wysiedlono cześć sklepikarzy, po tym, jak sprzeciwiali się remontom, poniewaz nielegalnie zrobili piwnice aby miec miejsce do przechowywania towaru. Na Wielkim Bazarze w Stambule handluje się od wieków a do XIX wieku odbywał się tutaj również handel niewolnikami.
Od XV w. powstawały tu hale, w których handlowano przeróżnymi towarami, głównie tekstyliami, ale też biżuterią, antykami . Dzisiaj dużą część tych dawnych sklepów zastąpiły sklepiki z pamiątkami dla turystów. Na bazarze do tradycji nalezy dobijanie targu pomiedzy sprzedawca a kupcem nad szklaneczką mocnej, gorącej i słodkiej herbaty. Kryty Bazar jest niezwykły. Atmosfera zakupów jest bardzo ekscytująca,a targowanie się jest wskazane. Ceny na bazarze są dość wygórowane. W sklepach na głównych ulicach są one wyższe od małych stoisk w bocznych uliczkach. Bazar jest podzielony na części: alejki bezpośrednio przylegające do Starego Bazaru od północy i południa wypełniają sklepy z antykami i dywanami, z kolei wschodnią część zdominowali sprzedawcy wyrobów ze złota i srebra, a zachodnia słynie z artykułów rzemieślniczych ze skóry i miedzi. Kolejne fragmenty bazaru wypełniają sklepy sprzedające ceramikę, kaszmirowe szale, podkoszulki, lampki, nargile i szachy, czyli wszelkiego rodzaju pamiątki.
To niesamowite miejsce - istna plątanina uliczek wypełnionych dziesiątkami tysięcy towarów, powystawianych i poustawianych tak, by jak najbardziej rzucały się w oczy i przyciągały wzrok potencjalnych nabywców.
Każda uliczka ma swoja nazwę, nadaną w 1927 roku, i najlepiej poznawać je z mapą, bo łatwo się zgubić w gąszczu migających świateł kolorowych lamp w sklepikach, tysięcy turystów i wszechobecnego hałasu. Sklepiki z tej samej brażny na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, co tym bardziej pogarsza orientację.Wielki Bazar od 2012 roku przechodzi renowację, naprawiane jest m.in. oświetlenie i ogrzewanie.
Dla ułatwienia orientacji Bazar podzielony został na sektory tematyczne, w których zgrupowane są głównie sklepy z konkretnej dziedziny. Największą powierzchnię zajmują chyba sklepy ze złotem i srebrem, chociaż niewiele mniej jest sklepów ze wszelakimi pamiątkami i tekstyliami. Dość znaczące są także obszary okupowane przez sprzedawców dywanów czy skóry, a obrazu dopełniają sklepy z antykami. Te ostatnie ulokowane są najczęściej w najstarszej, a zarazem centralnej części Bazaru (budynek ten zwieńczony jest imponującym sklepieniem z cegły; ogólnie architektura bazaru jest bardzo ciekawa). Tak czy inaczej bez mapy ani rusz (takową można dostać chociażby w jednym z kilku posterunków policji), bo zagłębiając się w uliczki ciężko jest przewidzieć gdzie się wyjdzie ;)
Miejsce to słynie przede wszystkim z przepięknej biżuterii i niebywałych tkanin – okaże się zatem istnym rajem zwłaszcza dla pań. Panowie natomiast mogą zakupić tutaj oryginalne cygara, fajki wodne czy paski do spodni. Kapali Carsi to miejsce, w którym znajdziemy przepiękne pamiątki nawiązujące zarówno do historii, jak i do kultury Turcji. Panuje tu wieczny harmider, tłum i ścisk, ale wszystko to jednak tworzy niesamowitą atmosferę.

Kilka uwag dla zwiedzajacych Bazar:
W labiryncie wąskich uliczek i podobnie wyglądających stoisk bez trudu można się zgubić. Spacerując głównymi alejkami podnieśmy głowę do góry – tam rzucą nam się w oczy tablice informacyjne, które pomogą nam w wydostaniu się z Bazaru.
Kryty Bazar stał się tłem jednej ze scen w kultowym filmie „Skyfall”. Główny bohater najpierw jedzie na motocyklu po dachu po czym przez rozbite okno wjeżdża do środka. Zdjęcia do filmu odbyły się w niedzielę, gdy Bazar był zamknięty.
Na Krytym Bazarze, tak jak w wielu innych tak tłocznych miejscach powinniśmy zachować szczególną ostrożność.Uważajmy na kieszonkowców. Gotówkę najlepiej mieć w kilku miejscach, torebkę zawsze przy sobie.Nieuczciwy sprzedawcy mogą nam wydać źle resztę. Nie pokazujmy też handlarzowi całej naszej gotówki, bo może chcieć nas naciągnąć.Zakupy miejmy również przy sobie, w restauracji nie odkładajmy ich z dala od siebie. Także i one mogą stać się łupem dla złodziei.Nie dotykajmy, nie oglądajmy jeśli nie mamy zamiaru kupować, inaczej możemy się spotkać z niemiłą reakcją sprzedawcy.Spacerując po bazarze będziemy zaczepiani przez sprzedawców. Jeśli nie mamy zamiaru nic kupować – ignorujmy ich.

Polecam wizyte w tym miejscu ,pozdrawiam z Anglii ,Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 2
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza