• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Stambul Wielki Bazar -Grand Bazaar, Kapalı Çarşı
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 01-02-2017 21:28
Wszystkie punkty:156 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.33
Głosy: brak
Opracowanie albumu:155 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 5
Wizyty: 1545
Stambul Wielki Bazar -Grand Bazaar, Kapalı Çarşı
Witam w mojej kolejnej galerii ze Stambulu ,dzisiaj zapraszam na spacer po najsłynniejszym Wielkim Bazarze znanym też pod nazwą Kryty Bazar. Wielki Bazar jest dziś jednym z największych i najstarszych krytych bazarów na całym świecie. Jego ogrom naprawdę ciężko sobie wyobrazić, pomagają w tym cyfry: 61 ulic, prawie 5000 sklepów, do 500 tys. odwiedzających w ciągu doby. Pracuje tu ponad 30 tys. ludzi . Bazar zajmuje powierzchnię 30 hektarów, ma kilkadziesiąt bram wejściowych, własne dwa meczety, bary i restauracje i cztery fontanny. Dzieje Krytego Bazaru sięgają czasów zdobycia Konstantynopola przez Mehmeta Zdobywcę w 1453 roku. Bazar jest dla muzułmanów sercem miasta, gdzie można zaspokoić wszystkie ważne potrzeby, nic więc dziwnego, że bazar w sercu Stanbulu rozwijał się dynamicznie od momentu podboju. Od skromnych początków w postaci małego murowanego budynku targowego zwanego bedestenem bazar szybko rozrósł się zajmując coraz większą powierzchnię miasta. Obecnie gmach Krytego Bazaru stanowi centrum całej dzielnicy handlowej, zajmującej spory kwartał Istanbulu. Bazar niedawno obchodził 550 urodziny, początkowo miał służyć jubilerom i sprzedawcom tekstyliów, ale stopniowo obrastał w kolejne małe sklepy, które utworzyły dzisiejszy monstrualny twór, zwany Wielkim Bazarem. Dla turysty Bazar jest nieskończoną plątaniną wąskich uliczek, przepełnionych wręcz małymi sklepikami, z których wprost wysypuje się bogactwo towarów, wystawionych na sprzedaż.Przechadzając się po bazarze, trzeba się przyzwyczaić do ustawicznie nagabujących nas sprzedawców wszystkiego. Co ciekawe, tutejsi sprzedawcy świetnie rozpoznają język polski, zagadując Polaków w naszym języku.A co do targowania – Wielki Bazar jest rewelacyjnym miejscem do przećwiczenia tej umiejętności. Tu po prostu trzeba się targować, większość sprzedawców wręcz tego oczekuje, wiecznie pytając o to, „ile dasz ?”. Ceny wyjściowe są w dużej części do zbicia mniej więcej o połowę, więc warto. Zresztą, to wygląda często tak, że sprzedawca nawet nie spodziewa się, że będziecie chcieli zapłacić podaną na wstępie cenę. Targowanie się jest oczekiwane.
Wizyta na bazarze to punkt obowiązkowy zwiedzania stolicy Turcji . Gdzie bowiem lepiej poznać i posmakować prawdziwie tureckiego orientu, jak nie właśnie na największym bazarze miasta? Co tu znajdziemy? Przede wszystkim całe mnóstwo dywanów są stoiska z fajkami wodnymi. Harmider, hałas, tłum, ciągły ścisk tworzy atmosferę Wielkiego Bazaru. Mimo że oficjalną walutą jest turecki lir, na Wielkim Bazarze można płacić także w walutach obcych. Preferowane są euro i dolary, ale w niektórych stoiskach zapłacimy nawet... w polskich złotówkach. Bazar otwarty codziennie od 8:30 do 19:00 poza niedzielami.
Wkrotce druga odslona Wielkiego Bazaru, zapraszam.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 5
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
02.02.2017 czas 19:02
pokaż komentarz
Witaj Ewa, nie mam pojecia ile czasu zajmuje zwiedzanie calego Bazaru, jest to tak skomplikowany labirynt, ze mozna by bladzic wiele godzin, ja bylem ok 2 godzin, uzywalem glownych drog ,czasem troche zboczylem ale przeszedlem go wzdluz nic nie kupujac, wkrotce pokaze czesc druga z ulicy zlotnikow, gdzie podobno sprzedaje sie w wyrobach ok 8 ton zlota miesiecznie, pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
02.02.2017 czas 17:53
pokaż komentarz
Bazar wspaniały, i na pewno kupiło by się coś fajnego na pamiątkę. Ile czasu zajmuje zwiedzanie całego bazaru?? Czy to się udaje zrobić jednego dnia??
Pozdrawiam. E.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi