• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Padwa cz-2
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 23-03-2017 19:17
Wszystkie punkty:163 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.48
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 707
Padwa cz-2
Witam w drugiej czesci spaceru po Padwie, dzisiaj pokaze Wam
Palazzo Bo- historyczny budynek Uniwersytetu , a wlasciwie tylko jego tzw. Wielki Dziedziniec i kruzganki na parterze i pietrze z setkami tarcz herbowych z nazwiskami znakomitych profesorów i studentow z bogatych rodow europejskich, każdy kawałek ściany korytarzy pałacu jest nimi obwieszony, oraz pomnik konny Gattamelaty (Monumento a Gattamelata) stojacy od ponad 500 lat na placu przed Bazylika sw
Antoniego, pokaze kilka zdjec z Bazyliki sw Justyny, zabytkowe
place i uliczki Starego Miasta (Centro Storico) , celowo umiescilem dwa zdjecia centrum Padwy z zaznaczonymi zabytkami i interesujacymi
miejscami dla turystow aby pokazac Wam jak wiele ma Padwa
do zaoferowania, zapraszam

Slow kilka o slynnym Uniwersytecie w Padwie. Uniwersytet założony w 1222 roku. Jest on zorganizowany na podobieństwo Uniwersytetu Bolońskiego, ogólnodostępny dla każdego, kto chce na nim studiować. Studia zawsze były tu bezpłatne, a studenci otrzymywali nawet stypendia, mieszkania i opiekę. Taka polityka sprawiła, ze uniwersytet był bardzo popularny. Studiowano na nim medycynę, filozofię, teologię i prawo. Główny budynek uniwersytetu nazywany Palazzo del Bo pochodzi z 1493 roku. Wcześniej był tu zajazd pod bykiem więc uczelnia przyjęła byka jako własny symbol. Dziś budynki uniwersytetu poza goszczeniem studentów udostępniane są też zwiedzającym. Są tu przepiękne dziedzińce, kolumnady i krużganki, posągi, katedra i wiele sal wykładowych. Najciekawszą z sal jest tzw. teatr anatomiczny zbudowany w 1594 roku na polecenie słynnego anatoma Gerolamo Fabrizio. Zachowała się m.in. katedra, z której wygłaszał swe wykłady Galileusz, i fotele sławnych profesorów. Dante, Petrarka, a z Polakow Jan Kochanowski, Mikołaj Kopernik czy Jan Zamoyski to niektore nazwiska studentów Uniwersytetu, który do dzisiaj cieszy się dużą popularnością. To tu pierwsza kobieta na świecie uzyskała dyplom – Helena Lukrecja w 1678 roku. Najciekawszą z sal był teatr anatomiczny, gdyż to w tym miejscu studenci po raz pierwszy mogli odbyć zajęcia z anatomii w strukturze widoku stopniowanego sali. Wykładowca stojąc na dole wykładał, a kolejno coraz wyżej w rozmieszczonych ławkach studenci pilnie go słuchali.

Na placu (Piazza del Santo) przed Bazylika sw Antoniego stoi od ponad 500 lat posąg z brązu przedstawiajacy kondotiera weneckiego Erasma di Narni, nazywanego Gattamelatą.Jest to jeden z największych tego typu pomników we Włoszech, nawiązujący do pomnika Marka Aureliusza w Rzymie. Autorem pomnika w Padwie był Donatello. Rzeźba została odsłonięta w 1447 r.

W poblizu Bazyliki sw Justyny znajduje sie slynny ogrod botaniczny( Orto Botanico). Jest to najstarszy ogród tego typu we Włoszech i jeden z najstarszych na świecie. W połowie XVI wydział medyczny tutejszego uniwersytetu postanowił założyć ogród w celu uprawy roślin i ziół o właściwościach leczniczych. W 1997 r. obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zabytki Padwy

Bazylika Św. Antoniego Basilica di Sant’Antonio - Basilica del Santo
Bazylika Św. Justyny
Katedra i Baptysterium Battistero del Duomo
Palazzo del Bo
Palazzo della Regione
Prato della Vale
Ogród botaniczny w Padwie (Orto Botanico di Padova)
Pomnik Gattamelaty (Monumento a Gattamelata)
Oratorio di San Giorgio
Scrovegni Chapel
Centro Storico
Museum of the History of Medicine of Padova
University of Padova
Piazza dei Signori
Chiesa degli Eremitani
Piazza delle Erbe
Basilica di Santa Giustina
Torre dell'Orologio
Planetario di Padova
Quartiere dell'Antico Ghetto Ebraico di Padova
Piazza della Frutta
Fondazione Bano - Palazzo Zabarella
Piazza del Santo
Chiesa di Santa Sofia

Biuro informacji turystycznej mieści się na dworcu kolejowym, czynne jest: pn-sob. 9.00-17.45, nd. 9.00-12.00. Można tam otrzymać bezpłatnie mapy, broszury oraz informacje o noclegach.

W nastepnej galerii pokaze Wam z bliska Bazylike sw Antoniego –
miejsce pielgrzymek wielu wiernych z calej Europy a nawet
swiata, pozdrawiam Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
23.03.2017 czas 20:51
pokaż komentarz
Przepiękna Padwa, zawsze będę z sentymentem ją wspominać:) pozdrawiam. E.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi