• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Padwa -spacerkiem po miescie cz-1
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 21-03-2017 13:59
Wszystkie punkty:157 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.35
Głosy: brak
Opracowanie albumu:155 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 5
Wizyty: 875
Padwa -spacerkiem po miescie cz-1
W tej galerii zaprosze Was na spacerek po starym miescie zamknietym dla ruchu kolowego jest tu wyjątkowo spokojnie i przyjemnie, wiele godzin można spędzić przechadzając się po elegancko wybrukowanych wąskich uliczkach, pokaze Wam interesujacy budynek Palazzo della Regione - (Pałac Sprawiedliwości), oraz nietypowy glowny plac miasta -Prato della Vale , zajrzymy do dobudowanego do katedry (ktora niestety byla zamknieta) pod koniec XI wieku Baptysterium , poświęcone Św. Janowi Chrzcicielowi. Na szczególną uwagę zasługują freski znajdujące się na ścianach baptysterium, niestety nie wolno robic tam zdjec ale wykorzystalem moment nieuwagi sprzedajacego bilety wstepu i zrobilem kilka zdjec trzymajac aparat na wysokosci biodra zaslaniajac sie cialem wiem nie powinienem tak robic ale wtedy nie zobaczylibyscie tych freskow,czasem jestem troche niegrzeczny.

Na starym mieście znajdziemy wiele dobrych restauracji, pizzeri i barów, czyli wszystko to, co jest typowe dla włoskich miast. Ponadto wiele tu sklepów i straganów.W historycznym centrum miasta znajdziemy kilka zabytkowych placów otoczonych pięknymi kamienicami. Warto w takim miejscu przysiąść na moment. Na niektórych placach rozstawione są barowe stoliki. W tutejszej architekturze wyraźnie widać wpływ pobliskiej Wenecji. Budynki, kościoły i pałace mają zbliżone do weneckich fasady i kolumny.
W centrum miasta znajdują się zabytkowe oratoria, w których podziwiać można kolorowe freski oraz liczne muzea. Jeśli zamierzamy je odwiedzać lepiej zaopatrzyć się w kartę miejską, która uprawnia do zniżek. Najbardziej dynamiczny okres w rozwoju Padwy rozpoczął się wraz z nadejściem XV w. Zabytkowa architektura miasta to głównie styl renesansowy i gotycki.

Kilka slow o miescie i jego historii –cytaty z netu
Padwa została założona w IV w. p.n.e. przez plemię Wenetów. Pierwotną nazwą miasta było Patavium. W VII wieku została zniszczona całkowicie przez Longobardów, a następnie odbita przez Karola Wielkiego. Kolejne wieki to okres rozkwitu kulturalnego i naukowego. Powstał tu jeden z najbardziej znanych uniwersytetów, na którym studiowali między innymi Galileusz, a z Polakow Mikołaj Kopernik, Jak Kochanowski , Jan Zamoyski i Jan Kochanowski -miasto zyskało sławę jednego z prężniejszych ośrodków naukowych i kulturalnych Italii.
Głównym obiektem w mieście jest bazylika św. Antoniego, wzniesiona w latach 1232-1307 w stylu romańsko-gotycko-bizantyjskim, gdzie przechowywane są relikwie patrona. Przed bazyliką ustawiony jest konny pomnik Gattamelaty dłuta Donatella, jeden z najpiękniejszych pomników renesansowych. W Capella degli Scrovegni z XIV w., zaprojektowanej przez Giotta oglądać można wykonane przez tego artystę freski. W mieście znajduje się wiele pięknych pałaców, wśród nich Casa de Ezzelino z XII w., Logia del Consiglio z XV-XVI w., oraz Della Regione z XIII w. W Oratorio de San Giorgio oglądać można obrazy uczniów Giotta, a w Scula del Santo płótna Tycjana. Do atrakcji miasta należy liczący ponad 450 lat ogród botaniczny. Na przedmieściach Padwy znajduje się kilka pięknych, renesansowych willi.
Padwa, jak większość włoskich miast jest znana przede wszystkim z kościołów. Ten najpiękniejszy to wspomniana już bazylika, jest jednym z najważniejszych budynków w Europie, zarówno architektonicznie, jak i religijnie. Składa się z trzech budynków, które nałożyły się na siebie i połączyły między 1238 i 1310. Jego konstrukcja charakteryzuje się doskonałym połączeniem różnych stylów, takich jak romański, gotyk, bizantyjski, a także islamu, dzięki dzwonnicom,ale poza nią jest tu także kilka innych perełek sakralnej architektury.
Największy plac miasta nazywa sie Prato della Valle, na którym dawniej odbywały się targi. W jego centralnej części znajduje się wyspa Memmia porośnięta jest trawą otoczona elipsowatym kanałem. Po dwóch stronach kanału ustawionych jest 78 posagów sławnych postaci, które przysłużyły się miastu. Posągi sa różnej wielkości zależnie od stopnia położonych zasług. Zgodnie z legenda każdy mógł taki posąg wystawić członkowi swojej rodziny, jeśli potrafił udowodnić wkład w życie i rozwój Padwy. Ponieważ wielu chciało upamiętnić swoich bliskich pomników jest tak wiele. Fundatorami byli też Polacy, między innymi król Stanisław August Poniatowski. Przy Prato della Valle warto wstąpić do Bazyliki św. Justyny z malowidłem Paola Veronesego "Męczeństwo św. Justyny". Do bazyliki przylega najstarszy w Europie ogród botaniczny założony w 1545 roku, pełen unikatowych roślin. Wysoka ośmiokątna szklana wieża chroni najstarszą roślinę ogrodu - palmę św. Piotra zasadzoną w 1585 roku, znaną także jako palma Goethego.
W Padwie podziwiać możemy wyjątkową architekturę sakralną, urzekające freski, urokliwe stare miasto i liczne kanały wodne odchodzące od rzeki Bacchiglione.

Zabytki Padwy
•Romańsko-gotycko-bizantyjska bazylika św. Antoniego (1232-1307)
•Katedra i baptysterium (XI-XII w.)
•Bazylika Santa Giustina (XV w.)
•Palazzo del Bo (historyczna siedziba uniwersytetu), .
•Kaplica Scrovegnich z freskami Giotta (XIV w.)
•Pałace: Casa de Ezzelino (XII w.), Logia del Consiglio (XV-XVI w.), Palazzo Della Ragione (XIII w.), Palazzo del Capitanio
•Oratorio di San Giorgio z freskami Altichiero
•Pomnik Gattamelaty (Donatello)
•Scuola del Santo z freskami Tycjana
•Najstarszy na świecie ogród botaniczny (1545)
•Plac Prato della Valle

Wiecej o Padwie znajdziecie w necie.

PS Bazylice sw Antoniego poswiece odrebna galerie albo i dwie.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 5
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza