• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Mantua (Mantova) -spacer po miescie
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 09-04-2017 11:57
Wszystkie punkty:158 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.38
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:155 z 165 pkt.
Komentarze: 3
Porady praktyczne: 5
Wizyty: 848
Mantua (Mantova) -spacer po miescie
Witam w pierwszej galerii z miasta Mantova (nazywane w lokalnym dialekcie Mantua), w mini serii pokaze Wam miasto, jego koscioly oraz ogromny zamek i palac rodu Gonzagow (Palazzo Ducalle). Miasto lezy na poludnie od Werony (ok 30 minut jazdy pociagiem –bilet kolejowy 4euro), 40 km od jeziora Garda a 110km od Bolonii. Miasto polozone jest między trzema sztucznymi jeziorami (dla zwiększenia obronności miasta): Lago Superiore, Lago di Mezzo i Lago Inferiore, przez które przepływa rzeka Mincio wypływająca z Jeziora Garda. W roku 2016 m Mantua została nazwana „Stolica włoskiej kultury 2016”. Mantua została umieszczona na UNESCO ze względu na swój renesansowy charakter i wysokiej klasy zabytki. Przez prawie cztery wieki miastem rządził lud Gonzagów. Wówczas Mantua stała się jednym z najważniejszych centrów kultury i nauki. Powstawały kolejne pałace, biblioteki i teatry, szkoły, łącznie z najsłynniejszą – Casa Giocosa. Na dworze działali naukowcy, filozofowie i artyści, z nich na uwagę zasługuje przede wszystkim kompozytor Claudio Monteverdi. W tej atmosferze sztuki i nauki rozkwitało miasto, którego zabytki architektoniczne, atrakcje i wydarzenia kulturalne zwiedzamy podziwiamy do dzisiaj. Mantua stała się również bohaterką jednego z najsłynniejszych dramatów świata Williama Szekspira – Romeo i Julia , tutaj został wygnany główny bohater. Mantua jest także miejscem akcji opery „Rigoletto”, Giuseppe Verdiego. Za główny zabytek Mantui uchodzi zespół zamkowo-pałacowy będący niegdyś siedzibą Gonzagów, z Castello di San Giorgio i Palazzo Ducale przy Piazza Sordello. Przy tymże placu wznosi się też katedra - Duomo.To jedno z najbardziej fascynujących miast w północnych Włoszech pod względem dziedzictwa artystycznego i historycznego. Miasto zostało zdominowane przez długą dynastię Gonzaga, dzięki której cieszyło się wielką świetnością. Warto dzisiaj odwiedzić jego historyczne centrum. Pałac Książęcy jest tak wielki i kompletny, że przypomina małe miasto. Posiada ponad 500 pokoi, dziedzińce i ogrody. Następnie, Palazzo del Capitano stoi na Piazza Sordello, tworząc centrum miasta w pobliżu Piazza delle Erbe. Dalej znajduje się Palazzo della Ragione i antyczny Palazzo del Podestà, najstarszy publiczny średniowieczny budynek, stojący obok Wieży Zegarowej. Katedra uosabia różne znane style architektoniczne z romańską dzwonnicą i klasycystyczną fasadą, podczas gdy Bazylika Sant'Andrea została zaprojektowana przez Leon Battista Alberti, znajduje się tu grób Andrea Mantenga.

Na poczatek troche informacji z netu o miescie i jego historii ,cytat z wikipedii.. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z 2000 r. p.n.e. W VI w. p.n.e. powstała osada etruska. Według tradycji etruskiej Mantua została założona przez Ocnusa. Nazwa miasta miała pochodzić od imienia boga świata podziemnego Mantusa. Miasto zostało zdobyte przez celtyckie (galijskie) plemię Cenomanów, a następnie między I i II wojną punicką przez Rzym. W 70 r. p.n.e. w miejscowości Andes (obecnie Virgilio) pod Mantuą urodził się Wergiliusz. W późniejszym okresie miasto zostało zasiedlone przez weteranów Oktawiana Augusta. Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego Mantuą władali Odoaker, Ostrogoci, Bizancjum (Egzarchat Rawenny), Longobardowie i Frankowie.W 593[1] zdobyta przez Agilulfa, króla Longobardów. W 774 Longobardowie zostali pobici przez Karola Wielkiego, a Mantua weszła w skład państwa Franków.W I połowie XI w. Mantuą rządził komes, a później markiz Bonifacy III z Toskanii, który tu umiejscowił swą stolicę. Po jego śmierci władzę przejęła jego najmłodsza córka Matylda Toskańska, która według podania ufundowała kościół Rotonda di San Lorenzo (1082). Po śmierci Matyldy w 1115 Mantua stała się wolną komuną. W 1198 Alberto Pitentino zmienił bieg rzeki Mincio i utworzył cztery jeziora otaczające miasto, zwiększając jego obronność. W 1215 lub 1216 podestą został Gwelf Rambertino Buvalelli. W czasie wojen Gibelinów z Gwelfami władzę w mieście zdobył w 1273 Pinamonte Bonacolsi zapoczątkowując rządy Bonacolsich. 16 sierpnia 1328 został obalony ostatni z Bonacolsich, Rinaldo, a władzę przejął Kapitan Ludu (wł. Capitano del Popolo) Luigi I Gonzaga, który wcześniej, w 1318 był podestą. Gonzagowie rządzili miastem aż do 1708, kiedy po śmierci ostatniego z nich Ferdynanda Karola przejęli je Habsburgowie. Pod ich rządami powstała w Mantui Królewska Akademia Nauk i Sztuk, teatr oraz wiele pałaców.2 lutego 1797 miasto zostało zajęte przez wojska Napoleona. Od marca 1797 tworzony był tutaj trzeci batalion „Legionów Polskich posiłkujących Lombardię” pod dowództwem Ludwika Dembowskiego. W 1799 r. miasto zostało zajęte przez wojska austriackie, które walczyło z Francją w ramach drugiej wojny koalicyjnej. Francja odzyskała miasto na mocy pokoju w Lunéville w 1802 roku.W 1866 Mantua weszła w skład Królestwa Włoch.W 2007 na przedmieściach Mantui w Valdaro odkryto szkielety ludzkie pochodzące z neolitu, wśród znalezisk były dwa splecione ze sobą szkielety nazywane kochankami z Valdaro.

Do najciekawszych miejsc i zabytków Mantui należą:
• Piazza Sordello
• Pałac Książęcy (Palazzo Ducale)
• Katedra Świętego Piotra
• Palazzo Te
• Basilica di Sant'Andrea
• Piazza delle Erbe
• Rotonda di San Lorenzo
• Torre dell'Orologio
• Palazzo della Ragione
• Palazzo del Podestà
• Torre della Gabbia
• Tempio di San Sebastiano
• Palazzo di San Sebastiano (Largo XXIV Maggio)
• Casa del Mantegna
• Palazzo D'Arco
• Teatro Bibiena
• Casa di Rigoletto
• Palazzo Valenti Gonzaga
• Casa della beata Osanna Andreasi

W kolejnych albumach z Mantui pokaze Wam Bazylike sw Andrzeja, wspaniale wnetrza Palacu Ksiazecego moze jeszcze cos, pozdrawiam ze slonecznej dzisiaj srodkowej Anglii, Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 5
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 3
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
09.04.2017 czas 20:54
pokaż komentarz
Czekamy Andrzej na kolejne świetne i kolorowe albumy! E.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
09.04.2017 czas 13:33
pokaż komentarz
Czesc Ewa, jeszcze troche pokaze Mantui- bogate wnetrza Palacu Ksiazecego i Bazylike sw Andrzeja oraz Duomo, pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
09.04.2017 czas 13:13
pokaż komentarz
* wg mnie
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
09.04.2017 czas 13:13
pokaż komentarz
Witaj Andrzej! Z przyjemnością obejrzałam kolejne akcenty włoskie! Nie ma to jak wrócić wspomnieniami do tych chwil kiedy się chodziło po uliczkach w Italii :) i znowu nabieram ochoty aby tam powrócić ! Pozdrawiam! Architektura we Włoszech jest tak charakterystyczna i wg podobna w innych miastach włoskich też, nawet niektóre place mają takie same nazwy :) E.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi