• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Pszczyna -miasto i park
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 19-05-2017 15:36
Wszystkie punkty:159 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.40
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:155 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 5
Wizyty: 727
Pszczyna -miasto i park
Witam w mojej kolejnej galerii na worldbooku, dzisaj pokaze Wam Rynek i jego okolice oraz park w Pszczynie a w kolejnej galerii wkrotce bogate wnetrze palacu-zamku. Bylem tydzien w Polsce z okazji komunii mojego jedynego wnuka Julka, spotkalem sie z przyjaciolmi i znajomymi i to wlasnie oni zachecili mnie do wizyty w Pszczynie, nie zdawalem sobie sprawy, ze to taka perelka a zwiedzilem juz wiele zamkow w Europie, ten pszczynski jest swietnie wyposazony, zreszta wkrotce zobaczycie sami.
Pszczyna nie bez powodu zaliczana jest do najpiękniejszych miast południowej Polski. To niezwykłe miasto od lat przyciąga turystów, urzekając ich swoją malowniczą scenerią, niepowtarzalną atmosferą i bogatą historią, sięgającą początków Polski Piastów.

O historii miasta Pszczyna mozecie poczytac tutaj pl.wikipedia.org/wiki/Pszczyna

Zacytuje Wam znalezione w necie opisy Parku i pokazywanego kosciola

Poczatek cytatu.....Park Zamkowy rozpościera się na obszarze ok. 48 ha. Powstał zapewne w 2. połowie XVIII wieku, choć już w XVI w. był tutaj niewielki ogród warzywny po zachodniej stronie zamku oraz zwierzyniec w północno-zachodniej części obecnego parku. Utworzony w czasie barokowej przebudowy rezydencji, nawiązywał do wieloosiowych założeń wielkiego francuskiego architekta André Le Notré, podporządkowanych dominującej bryle budowli pałacowej. Po północnej stronie zamku pszczyńskiego wytyczono trzy aleje, rozchodzące się promieniście od głównej fasady pałacu. Oś północ – południe byłą zaakcentowana przez środkową, główną aleję, po prawej na północny wschód do nieistniejącego już kościółka św. Jadwigi wiodła kolejna, a trzecia – ku północnemu zachodowi i wzgórzu Kępa. W tym czasie do zachodniej elewacji pałacu przylegał niewielki ogród ozdobny o charakterze użytkowym. Dalej ku zachodowi ciągnęła się tzw. Dzika Promenada, połączona ze zwierzyńcem. W połowie XIX w. zaczęto ogród zamkowy przekształcać na park krajobrazowy, tzw. angielski. Zlikwidowano wtedy m.in. główną, środkową aleję, zastępując ją rozległą polaną, otwierającą się ku nowo wybudowanym stawom na rzece Pszczynka i wzgórzom w północnej części parku. Z czasem, w przekształcanym w połowie XIX wieku parku pojawiły się wszystkie charakterystyczne dla tego typu założeń elementy: rozległe otwarcia widokowe, malownicze skupiska drzew i krzewów, liczne rozlewiska i stawy z wysepkami i łukowatymi mostkami, otwarte łąki i samotne, rozłożyste drzewa. Brzegi stawów i kanałów obsadzano drzewami „płaczącymi”, ze zwisającymi tuż nad wodą konarami i gałązkami. Są tu liczne wspaniałe i potężne dęby szypułkowe, kasztanowce, cisy, wyróżniające się prostym, wysokim pniem sosny wejmutki, lipy drobnolistne, jesiony, okazałe graby, buki zwyczajne i czerwone, wiązy, modrzewie, świerki srebrzyste, brzozy, klony i platany, a także wierzby i tulipanowce. Wśród wielu ciekawych krzewów na uwagę zasługują niesamowite okazy różaneczników (rododendronów), śliczne kwitnące późną wiosną, oraz nie mniej pięknych, choć mniejszych azalii. ..koniec cytatu.

Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych i Matki Bożej Różańcowej
Zbudowany w połowie XVIII wieku według planów architekta Christiana Jahne. Powstał w miejscu istniejącego tu już w XIV wieku kościoła parafialnego i był kilkakrotnie przebudowywany. Zabytkową wartość przedstawia:- późnobarokowy, dwupoziomowy, drewniany chór muzyczny z XVIII wieku z ustawionymi na górnej kondygnacji organami i ozdobnymi polichromiami z motywami kwiatowymi, - późnobarokowy ołtarz główny, także z XVIII wieku, z obrazem olejnym przedstawiającym adorację Świętej Trójcy przez wszystkich świętych z 1815 roku, pędzla Franciszka Frümla z Fulneku na Morawach i rzeźbami świętego Piotra, Pawła, Augustyna, Ambrożego i aniołów,- wczesnobarokowa kuta krata z XVII wieku zamykająca wejście do północnej kaplicy Matki Boskiej Różańcowej, ufundowanej w 1690 roku przez księdza proboszcza Franciszka Jana Szafrańskiego,- boczne ołtarze o cechach późnobarokowych, wykonane przez H. Wajsmana z Frydku na Śląsku Cieszyńskim, na lewym ołtarzu - obraz Matki Bożej Przedziwnej z 1764 roku, na prawym - barokowy obraz świętego Jana Nepomucena,- krypta w podziemiach kościoła, gdzie złożone zostały doczesne szczątki panów na Pszczynie, pochodzących z rodu Promnitzów. Kościół do dziś jest użytkowany przez wiernych. Ponadto odbywają się tu liczne koncerty.

W nastepnej galerii pokaze Wam zamek, jego wnetrza i historia rodziny Hochbergow zaliczanych do najbogatszych rodzin Europy. Pozdrawiam Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 5
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza