• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Pszczyna Zamek-cz-1
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 20-05-2017 14:48
Wszystkie punkty:154 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.29
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:150 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 4
Wizyty: 714
Pszczyna Zamek-cz-1
Witam w drugiej galerii z Pszczyny, dzisiaj pokaze Wam Zamek i jego wnetrza.

Zamek w Pszczynie był kilkukrotnie przebudowywany. Pierwsza przebudowa, z drugiej połowie XVI wieku, dokonana przez Promnitzów nadała mu cech renesansowych. Następnie został przebudowany w latach 1743-1768, ale dopiero przebudowa z przełomu XVIII i XIX wieku nadała mu obecny wygląd. Właścicielami Pszczyny byli wówczas Hochbergowie. W okazałym pałacu z dawnego zamku pozostały niewielkie fragmenty - piwnice oraz niektóre barokowe i renesansowe pomieszczenia.

Znalazlem w necie fajny artykul o Zamku, to go Wam zacytuje –podaje zrodlo podroze.onet.pl/gdzie-na-weekend/pszczyna-zamek-i-jego-historia-zwiedzanie-wnetrza . Zamek w Pszczynie jest chyba najpiękniejszą rezydencją w Śląskiem i jedną z największych atrakcji województwa. W 2015 r. pszczyński zamek odwiedziło ponad 200 tys. turystów.Pierwotny zamek został wzniesiony w Pszczynie prawdopodobnie w XI lub XII w. przez książąt piastowskich. Przez pewien czas tutejsze ziemie stanowiły część Małopolski, a od 1178 r. stały się częścią Śląska na skutek podarowania ich przez księcia krakowskiego, Kazimierza II Sprawiedliwego, księciu raciborskiemu, Mieszkowi I Plątonogiemu.Gdy w 1327 r. kolejny z książąt raciborskich, Leszek, zmuszony został do złożenia hołdu królowi Czech, Ziemia Pszczyńska znalazła się w orbicie wpływów naszych południowych sąsiadów.Początek XV w. przynosi pierwsze wzmianki o istnieniu zamku murowanego. Po swym ślubie w 1407 roku, książę raciborski Jan II Żelazny przyznał zamek w dożywotnie użytkowanie swojej małżonce, Helenie, córce księcia litewskiego Korybuta Dymitra. Z jej inicjatywy powstała gotycka budowla, tworząca czworoboczne założenie obronne, z wieżami oraz obwałowaniami i fosą. Warownia zdołała w 1433 roku obronić się przez atakiem husytów. Przez pewien czas zamek stanowił własność książąt cieszyńskich, a następnie (w pierwszych latach XVI w.) rodu Turzo, możnowładców węgierskich. Połowa XVI w. przyniosła nabycie zamku przez ród Promnitzów, w których rękach rezydencja znajdowała się przez ponad dwa stulecia.
W drugiej połowie XVI w. przebudowali oni ją w stylu renesansowym, tworząc trójkondygnacyjną budowlę na planie nieregularnego czworoboku, z charakterystycznym dziedzińcem z krużgankami. W 1679 r. budowla została znacznie uszkodzona przez pożar, który strawił skrzydło północne oraz wieżę. Niedługo później dokonano odbudowy.Zamek w Pszczynie przebudowywany był także w latach 30. XVIII w., gdy nadano mu charakter barokowy i pałacowy. Prace te częściowo wstrzymane zostały przez kolejny pożar.W latach 1765–1846 właścicielami zamku byli książęta Anhalt-Cöthen-Pless, którzy wznieśli tu kolejne budowle, po nich pałac stał się zaś własnością książąt Hochbergów z Książa. Pierwszy z tego rodu posiadacz zamku, Hans Heinrich X, otrzymał w 1850 r. od króla Prus, Fryderyka Wilhelma IV, tytuł księcia na Pszczynie, który stał się tytułem dziedzicznym.Jego syn, Hans Heinrich XI, najdłużej tutaj panujący, dokonał znacznej rozbudowy zamku. Jemu też zawdzięczamy obecny kształt budowli, nawiązujący do architektury francuskiej XVII w. Zamek gościł za jego czasów ważne osobistości, łącznie z cesarzem Niemiec.W 1907 roku, po śmierci ojca tutejsze dobra przejął Hans Henirich XV. Jego żoną była Angielka, Maria Teresa Oliwia Cornwallis-West, nazywana Daisy i uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet epoki. Podczas I wojny w zamku mieściła się kwatera armii niemieckiej, mieszkał tu także sam cesarz Wilhelm II.Po wojnie i odrodzeniu państwa polskiego zamek nadal należał do Hochbergów. Pozytywnie w historii Polski zapisał się ostatni z właścicieli (od 1938 roku), Hans Heinrich XVII, który przyjął obywatelstwo polskie i walczył w polskich siłach zbrojnych na Zachodzie.Rezydencja szczęśliwie przetrwała II wojnę światową, nie ulegając dewastacji przez wojska niemieckie czy radzieckie, w związku z czym już w 1946 roku utworzono tu muzeum, które obecnie nosi nazwę Muzeum Zamkowego w Pszczynie, prezentujące głównie pałacowe wnętrza i wyposażenie oraz przedmioty z kolekcji Hochbergów. 9 maja 2001 roku, w jednym z pomieszczeń zamku otwarto Gabinet Miniatur, a 12 maja 2009, w gotyckich piwnicach – Zbrojownię.

Jutro zapraszam na czesc 2–ostatnia zwiedzania wnetrz Zamku Pszczynskiego w ktorej przyblize Wam losy rodziny Hochbergow, jednej z najbogatszych rodzin arystokratycznych XIX wiecznej Europy, na Dolnym i Gornym Slasku mieli zamki (Ksiaz w Walbrzychu, uzdrowisko Szczawno Zdrój, dziesięć kopalni i wiele zakładow przemysłowych : cementowni, tartaków, gorzelni, elektrowni, kamieniołomów i browarów, z których najsławniejszy był Browar Książęcy w Tychach.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 4
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
21.05.2017 czas 21:46
pokaż komentarz
Taki piękny jest zamek w Pszczynie jako Muzeum Pałacowe (wnętrz) i takie wnętrza mam stale przed oczyma:) Paradne schody wspaniałe,piekne komnaty z zielonym salonem na czele oraz ta ogromna biblioteka robią wrażenie:) Wszędzie oryginalne eksponaty na korytarzach i w komnatach:) Sala Lustrzana na parterze najpiękniejsza:) Do dzisiaj tam odbywają się koncerty muzyki poważnej.
A w Cafe u Telemanna w Bramie Wybrańców byłeś na kawie? Pozdrawiam majowo:)
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
20.05.2017 czas 15:47
pokaż komentarz
Witaj ! Przepiękny i bogato-wyposażony zamek. Nie słyszałam o nim wcześniej, natomiast byłam w Książu w Wałbrzychu- bardzo mi się tam podobało, pomimo skromnych jednak wnętrz, chociaż też było na co popatrzeć. Pozdrawiam! E.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi