• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Łańcut ul.Zamkowa ŁAŃCUT- Zamek w Łańcucie, zwany Zamkiem Lubomirskich i Potockich, województwo podkarpackie, ul. Zamkowa 1.
Ewela Ewela
Ewela
Data: 21-05-2017 14:21
Wszystkie punkty:132 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.82
Głosy: brak
Opracowanie albumu:130 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 0
Wizyty: 690
Łańcut ul.Zamkowa ŁAŃCUT- Zamek w Łańcucie, zwany Zamkiem Lubomirskich i Potockich, województwo podkarpackie, ul. Zamkowa 1.
Zapraszam do bardzo ciekawego zamku, dawnej rezydencji magnackiej, która została wpisana przez Prezydenta RP w dniu
01. 09. 2005 r. na listę Pomników historii.
Początki tego zamku sięgają 2 połowy XVI wieku, kiedy to ród Pileckich wybudował w tym miejscu pierwotnie wieże obronne (prawdopodobnie).Około XVII wieku rezydencja została rozbudowana przez Stadnickich i stanowiła "podkowę". Najbardziej rezydencja rozbudowana została za czasów Lubomirskich - za czasów wojewody Stanisława Lubomirskiego. Co ciekawe zamek nie uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Zamek wzniesiono w latach 1629-1642 r. na polecenie właśnie Stanisława Lubomirskiego. Rezydencja ta miała charakter rezydencji typu - "palazzo in fortezza". Stanowił go budynek mieszkalny z wieżami otoczony fortyfikacjami bastionowymi. W 2 połowie XVIII wieku Izabela z Czartoryskich (która była wówczas właścicielką) utworzyła z rezydencji (fortecy) - zespół pałacowo-parkowy. Obecnie zamek w Łańcucie słynie z pięknych wnętrz mieszkalnych i niezwykłej kolekcji pojazdów konnych. Otoczony jest parkiem w stylu angielskim, ma swoją oranżerię, storczykarnię, restaurację. Tutaj zobaczymy kolekcje- malarstwa i grafiki, mebli, porcelany, szkła, laki, tkanin, instrumentów muzycznych oraz bogaty, unikatowy księgozbiór. Warta uwagi jest Stajnia i Wozownia. Stajnię stanowią dwa budynki neobarokowe a Wozownię -budynek modernistyczny z elementami klasycznymi. Powstały pomiędzy XIX i XX w. Znajdują się tu jedyne w swoim rodzaju (jedyne na świecie takie) dwie kolekcje pojazdów konnych: historyczna (ok.55 pojazdów) i muzealna (zgromadzona po II wojnie św. ok. 80 pojazdów). Kolekcje te są bezcenne, pozostały po rodzie Potockich. Pojazdy te pochodzą z niezywkle renomowanych firm- wiedeńskich, londyńskich, paryskich. Zachowały się one w stanie oryginalnym, są w bardzo dobrym stanie, jedynie poddawane konserwacji zachowawczej. Wozownia w Łańcucie jest jedyną wozownią na świecie, gdzie jest taki kompleks hippiczny z wozownią, gdzie znajdują się pojazdy, które były używane w tej rezydencji. Na szczególną uwagę zasługują również: Sala Balowa, Jadalnia Wielka, Sala Kolumnowa, Teatr Dworski, Galeria Rzeźb.
Pomieszczenia w zamku robią wrażenie, jest dużo elementów zdobiących poszczególne pokoje, piękne oświetlenia, ceramika, dodatkowo pokoje zdobią piękne, kolorowe bukiety z suszonych kwiatów, ręcznie wykonane. Zapraszam na wycieczkę. W II części albumu pokażę pozostałe zdjęcia z zamku oraz Wozownię i znane pojazdy.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
24.05.2017 czas 16:57
pokaż komentarz
Witaj Ewa fajnie, ze pokazujesz takie wyjatkowe miejsca, bylem tam bardzo dawno temu i chetnie wroce, dobrze, ze mozna robic zdjecia wnetrz ,dzieki za album, pozdrawiam Andrzej
ostanio edytowany: 2017-05-25 04:44:01
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
22.05.2017 czas 19:04
pokaż komentarz
Tak to prawda, że zamek ten fajnie się zwiedza i jest co oglądać. Czasy się trochę zmieniły :) i obecnie można robić zdjęcia wewnątrz zamku (bez flesza:) ale to jakby już standard w muzeach, natomiast kolekcje są dosyć pokaźne i przeróżne, mi spodobała się szczególnie ceramika chociaż nie brakowało pięnych mebli, obrazów, ciekawe wyroby z laki, oraz piękny "salon" z rzeźbami i teatr (chyba po raz pierwszy spotkałam się z teatrem w zamku) -zdj. 48. Uwagę moją przykuwały piękne, kolorowe kompozycje z suszonych kwiatów, które dodawały uroku salom zamkowym ! W II części pokażę jeszcze trochę zdjęć z zamku i tak jak obiecałam- Wozownię (jedyną taką na świecie). Pozdrawiam! E.
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
21.05.2017 czas 22:10
pokaż komentarz
Zamek w Łańcucie jest wspaniały i bogato wyposażony:) Zwiedzałam go kilka razy. Pierwszy raz jako dziecko i zapamiętałam piękne meble oraz śliczne parkiety z kolorowego drewna:) Wróciłam tam kilka lat temu i to przypadkiem 2 razy pod rząd,ale jeszcze wówczas nam nie pozwolono robić zdjęć we wnętrzach,chociaż nowa ustawa w innych muzeach na to zezwalała i dlatego nie mam ani jednego zdjęcia ze środka. Nawet w powozowni mnie pani upomniała na widok aparatu fot.:( Przykre to. Może jeszcze kiedyś los mnie rzuci na Podkarpacie i sobie popstrykam:) Pozdrawiam:)
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi