• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Krasiczyn 179 Zamek ZAMEK KRASICKICH (MARCINA KRASICKIEGO), Krasiczyn 179, zapraszam na krótką wizytę w Zespole Zamkowo-Parkowym w Krasiczynie, 10 km od Przemyśla:)
Ewela Ewela
Ewela
Data: 26-05-2017 22:03
Wszystkie punkty:132 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.82
Głosy: brak
Opracowanie albumu:130 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 0
Wizyty: 1786
Krasiczyn 179 Zamek ZAMEK KRASICKICH (MARCINA KRASICKIEGO), Krasiczyn 179, zapraszam na krótką wizytę w Zespole Zamkowo-Parkowym w Krasiczynie, 10 km od Przemyśla:)
Bardzo cieszę się, że udało mi się zobaczyć ten Zamek. Bardzo daleko od mojego miejsca zamieszkania ale...ten Zamek to "uczta dla oczu". Zamek w Krasiczynie jest wyjątkowo ozdobną i piękną budowlą-rezydencją. Na szczególną uwagę zasługuje wg mnie kaplica mieszcząca się w baszcie Boskiej - przepiękna, mała kapliczka ale jakże bogato zdobiona ! Głównym atutem tego zamku jest sama budowla- oraz oryginalne "sgraffitowe dekoracje", o których napiszę później (pod zdjęciami- w opisach). Te sgraffitowe dekoracje na ścianach zamku urzekły mnie chyba najbardziej, chociaż cały zamek jest jakże piękny, do tego położony w zabytkowym parku, który powstał w XIX wieku, i w którym są zabytkowe drzewostany (polecam spacerek po parku w letni, słoneczny dzień). Zamek wybudowany w XVI wieku -w 1580 r. Magnat Marcin Krasicki przejął Zamek po swoim ojcu. Dawniej była to fortalicja pozbawiona funkcji obronnych. Fortalicję przebudowano na zamek. Marcin Krasicki należał do elity kraju, był dobrym żołnierzem. Zamek ma nietypowy układ przestrzenny. Posiada aż cztery baszty-Papieską, Boską, Szlachecką, Królewską. Baszta Boska to symbol władzy, tu znajduje się kaplica (wyjątkowa perełka), w baszcie Papieskiej mieściła się kiedyś piekarnia, baszta Królewska-ze stożkowym dachem o charakterze architektury obronnej, z podwieszonymi wieżyczkami, baszta Szlachecka posiada wyjątkowo piękne dekoracje sgraffitowe. Dekoracje sgraffitowe robią wrażenie, sgraffito- powstaje poprzez położenie kolejno dwóch warstw tynku- pod spodem ciemno-szary na wierzchu -biały, a następnie wierzchnią warstwę skrobie się tak aby wyskrobać -rysunek. Motywem "sgraffito" na murach zamkowych byli-Królowie polscy oraz cesarze rzymscy, przy czym ostatnim zidentyfikowanym królem -na murze zamkowym był -August II Mocny. Na gzymsach średniowiecznych, i na wschodniej elewacji dostrzec można sceny myśliwskie (myśliwstwo było ulubionym zajęciem zamożnych w dawnych czasach). Muszę przyznać się, że pierwszy raz spotkałam się z techniką sgraffito w architekturze !
Wyjątkowo urocza jest kaplica zamkowa!! Jest bogato zdobiona, m.in. są tam malowidła, ponadto przepiękna jest kopuła kaplicy z latarnią, w kopule wizerunek Chrystusa Pantokratora. Kaplica ozdobiona dekoracjami sgraffitowymi -przedstawiają one postaci świętych. Zamek przechodził w swoich dziejach z rąk do rąk. Ostatnimi władcami zamku byli Sapiehowie (ród Sapiehów). W/w byli w rezydencji od 1835 roku (w Zamku znajdują się płyty nagrobne rodu Sapiehów). Park krajobrazowy wokół zamku jest wyjątkowy (uwierzcie) i zawiera ciekawe elementy historyczne. Myślę, że wpadniecie w zachwyt podobnie jak ja. Wyjątkowo śliczna rezydencja. Zwiedzimy również Lochy Zamkowe (nowa aranżacja, dla odważnych:)).ZACZYNAMY:)
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
28.05.2017 czas 17:30
pokaż komentarz
Witaj Zbych, ten zamek wyszukałam w internecie, gdyż jak się wybieram w trasę, to patrzę, czy po drodze nie będzie ciekawych miejsc do zobaczenia, i udało się, spokojnie można tam spędzić parę godzin, jest sympatycznie, jest oczywiście restauracyjka z kafejką, gdzie można zjeść pyszne ciastko i napić się dobrej kawy oraz nieopodal jest hotel (może to kogoś zainteresuje), piekny park -po którym można spacerować i obejść cały zamek dookoła a jest co podziwiać.
Pozdrawiam. E.
zbych
zbych zbych komentarzy: 660
0 pkt
28.05.2017 czas 13:12
pokaż komentarz
Witaj !!! Piękne miejsce - niestety nie miałem możliwości tam być !!! Pozdrawiam !!
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
27.05.2017 czas 09:46
pokaż komentarz
Witaj Andrzej, dzięki za podpowiedź, tak więc album zyskał jeszcze kilka nowych zdjęć. Pozdrawiam i życzę miłego weekendu. E.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
27.05.2017 czas 07:18
pokaż komentarz
Witaj Ewa o tym zamku niewiele wiedzialem ale jest bardzo interesujacy ,o technice "sgraffito" pierwszy raz slysze, niektore zdjecia z wnetrz sa nieostre jak masz lepsze to wymien je w albumie, pozdrawiam Andrzej

nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi